Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Pancéřovaný Range Rover Sentinel dostal pětilitrový osmiválec s kompresorem

Aleš Dragoun Aleš Dragoun 4. 3. 2019 • 08:35
13
3
Zobrazit náhledy (13)
Range Rover Sentinel Range Rover Sentinel Range Rover Sentinel Range Rover Sentinel Range Rover Sentinel Range Rover Sentinel Range Rover Sentinel Range Rover Sentinel
Range Rover Sentinel nepohání parní stroj, nýbrž nově vidlicový osmiválec místo dřívějšího šestiválce. A ochrání vás před střelnými zbraněmi i výbušninami...

Pokud se zájemce o Range Rover z nejrůznějších důvodů obává o svůj život, může si přímo u automobilky objednat speciální pancéřovanou verzi Sentinel. I když tenhle název připomíná spíš anglické parní náklaďáky... Postaví mu ji divize Land Rover Special Vehicle Operations v SV Technical Centre ve Warwickshire. Vždycky vypadala velmi diskrétně, zvenčí nebylo na první pohled poznat, že jde o těžší teréňák, který odolá útoku nejrůznějšími zbraněmi.

Úplně novou verzi pohání zážehový vidlicový osmiválec 5,0 l s kompresorem o výkonu 280 kW, pod kapotou střídá slabší třílitrový V6 s 250 kW. Ani „obrněnec“ není nijak pomalý, z klidu na stovku zrychlí za 10,4 s, maximální rychlost je omezena na 193 km/h. I přes modifikaci podvozku, zavěšení a brzd neztratil nic z terénních schopností. A to s sebou vozí navíc oproti běžným verzím více než tunu, může vážit přes 4 t. Zvládne pořád i brody až do hloubky 850 mm, což ukazuje testovací zakamuflovaný prototyp VR8.

Přeprogramovány musely být elektronické systémy včetně stabilizace. Speciální pneumatiky run-flat na dvacetipalcových kolech dovolí po prostřelení dojezd zhruba 50 km, a to dokonce osmdesátikilometrovou rychlostí. Skla jsou samozřejmě neprůstřelná. Pokud nelze vůz opustit zablokovanými dveřmi, lze uniknout zadním oknem. Za příplatek se dodává i elektricky ovládané boční sklo u spolujezdce, které se posune maximálně o 15 cm dolů, když je třeba předat důležité dokumenty. Za sirény a modré majáky v přední mřížce a náraznících se také platí navíc.

Sentinel může být vybaven i varovným systémem, kdy posádka osloví lidi na ulici, aniž by musela vozidlo opustit. Revidovány byly rovněž sedačky, cestující uvnitř mají i přes ocelové pláty v karoserii včetně střechy a šasi více místa uvnitř, takže si užijí spoustu komfortu. Nechybí ani diodové osvětlení interiéru, Land Rover dodal také nejnovější informační systém Touch Pro Duo s dvojicí desetipalcových dotykových obrazovek. A auto může mít zájemce kompletně v černé, vně i uvnitř.

Upgradovaná „pevnost na kolech“ se poprvé objeví na Home Office Security and Policing Show. Veletrh se koná od 5. do 7. března 2019 v International Exhibition and Conference Centre na letišti ve Farnborough, 65 km na jihozápad od centra Londýna. Divizi Land Rover SVO v současnosti vede Michael van der Sande.

video

Související články

Témata
4. 3. 2019 20:40
Re: ...
To je jak z Matrixu Sentinel..
Avatar - VDC
4. 3. 2019 18:59
...
Mafiáni maj výjimku na modrý majáky?

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud