Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Počet aut od roku 1989 citelně vzrostl, věk se ale skoro nezměnil

ČTK ČTK 19. 8. 2019 • 05:09
61
239
Zobrazit náhledy (61)
Laboratoř pro virtuální konstrukci ve Wolfsburgu je zaplavena jasným denním světlem. Svítí v ní dva tucty monitorů, na některých najdeme grafi cká zobrazení, na jiných jsou vidět stovky řádků zdrojového kódu. Uprostřed místnosti stojí golf z modelářské hm Takhle vypadá prodejna u Dacie a Renaultu pro Česko roku 2017 a dál... Škoda letos otevřela svůj první digitální showroom. Uživatelé internetu se mohou na počítači, tabletu či smartphonu seznámit s modely téměř stejně důkladně jako v reálném autosalonu. Prostřednictvím videohovoru zve poradce zákazníky do expozice a živě jim V roce 1994, kdy procházel areál modernizací, ale fungovalo vedení firmy v těchto buňkách. V roce 1994, kdy procházel areál modernizací, ale fungovalo vedení firmy v těchto buňkách. V roce 1994, kdy procházel areál modernizací, ale fungovalo vedení firmy v těchto buňkách. V roce 1994, kdy procházel areál modernizací, ale fungovalo vedení firmy v těchto buňkách. V roce 1994, kdy procházel areál modernizací, ale fungovalo vedení firmy v těchto buňkách. Těsno bylo i v kanceláři ředitele Pro samotnou výstavu aut využili starou plechovou boudu, kterou už ani Škoda nepoužívala. Prodej aut v Česku Abarth Největší ruch byl v autobazaru ráno hned po otevření. Během hodiny pak měla většina vystavených vozů už nové majitele. Zatímco dnes jsou prodejní plochy v autobazarech plné vozů, v minulosti byla nabídka mnohem chudší Jak se prodávaly ojetiny v minulosti Škoda Favorit Škoda Favorit Škoda Favorit Škoda Favorit Škoda Favorit Škoda Favorit Škoda Favorit Škoda Favorit Škoda Favorit Škoda Favorit Škoda Favorit Škoda Favorit Škoda Favorit Škoda Favorit Škoda Favorit Škoda Favorit Škoda Favorit Škoda Favorit Škoda Favorit Škoda Favorit Škoda Favorit Škoda Favorit Škoda Favorit Škoda Favorit Škoda Favorit Škoda Favorit Škoda Favorit Škoda Favorit Škoda Favorit Škoda Favorit Škoda Favorit Škoda Favorit Škoda Favorit Škoda Favorit Škoda Favorit Škoda Favorit Škoda Favorit Škoda Favorit

Zatímco v polovině letošního roku bylo v tuzemsku registrováno 5,9 milionu vozů, před 30 lety to bylo o 3,5 milionu méně.

Věk aut se ale téměř nezměnil.

V roce 1989 na českých silnicích jezdila v průměru 14 let stará auta, letos v polovině roku byl vozový park v průměru 14,8 roku starý. V roce 1989 na jedno auto připadalo 4,29 obyvatele, nyní to je 1,8 obyvatele.

Od revoluce se výrazně zvýšila dostupnost osobních automobilů, a to nejen co do pestrosti modelů a značek, ale i vzhledem k ceně pořizovaného vozu a průměrné mzdě. Zatímco průměrná mzda se od roku 1989 zvýšila zhruba desetkrát na 32.500 Kč v roce 2019, náklady na pořízení nového auta rostly proti tomu přibližně třetinovým tempem. Na konci roku 1989 stála Škoda Favorit z mladoboleslavské automobilky kolem 84.600 korun, jejího o čtyři generace mladšího následníka fabii je v současnosti možné koupit za 269.900 korun.

Cena benzinu se zvýšila z osmi korun za litr v roce 1989 na zhruba 33 korun, cena motorové nafty pak vzrostla ze 7,50 Kč na 32 Kč.

Osobní auta také již nejsou nedostatkovým zbožím, na které je třeba sepisovat pořadníky, jako to bylo v případě favoritů, vozů Lada či Moskvič v roce 1989. Zatímco před třemi dekádami se roční prodej pohyboval kolem 130.000 nových aut ročně, v současnosti je to dvojnásobek. Vedle toho se každý rok do Česka doveze přes 170.000 ojetin.

Domácí Škoda si během 30 let udržela pozici nejrozšířenější značky na trhu, ale její podíl klesá. Například v roce 1996 tvořily vozy z Mladé Boleslavi 57 procent registrovaných aut v ČR, letos to je kolem 34 procent.

Škoda již také není jediným tuzemským výrobcem osobních aut. Přibyly automobilky TPCA v Kolíně a Hyundai v Nošovicích, které loni dohromady se Škodou vyrobily téměř 1,44 milionu vozů. V roce 1989 Škoda vyrobila 404.000 aut.

Související články

Témata
Avatar - Hammunasakra
23. 8. 2019 19:20
Avatar - Barrichello
23. 8. 2019 14:02
Re: stáří ojetin
No, to bude tím, že české firmy jako AMC dovážejí ty Nivy, Vesty a UAZy a Kamazy pro celou západní Evropu. Co není ofiko prodej Lady v EU, tak to bývá přes AMC.

Jinak v ČR se za 7 měsíců letšoního roku prodalo:

Lada - 78 ks
UAZ - 63 ks
GAZ - 11 ks
Ural moto - 2 ks

a běloruský Belarus 5 ks

Loni toho bylo víc, byly tam i Kamazy a Kirovec.
Avatar - Hammunasakra
22. 8. 2019 22:21
Re: stáří ojetin
Ty si FAKT na PSYCHIATRA :-)

Nejdřív vymyslíš že se rusko živí VÝHRADNĚ a pak vysvětluješ že NE :-!

Dej ti tu pauzu a pak si znova přečti na co reaguješ = a pak si ověř že to je pravda = a pak asi hoodně dlouhou pauzu = na vydejchání ;-)

Až budeš o ten level dál, můžeš pokračovat třeba https://www.irozhlas.cz/…y_1905141305_pla když sbíráš ty ruský fakta, že se tam krade a korupčí dodnes https://www.idnes.cz/…2_zahranicni_pas + https://www.idnes.cz/…_zahranicni_luka víc než tady v 90. kdy k multimiliardovejm majetkum přišly zrůdy typu = slovenskýho komunisty co řídí dnešní českou vládu = který během pár let v malym chudym státě nakradli víc než leckterý ultrabohatý v zemích typu USA rsp. celej svět = že je Babiš už bohatší než Trump asi víš
Avatar - Hammunasakra
22. 8. 2019 22:17
Re: stáří ojetin
Takže = ani to jediný ocenění :-!

A jasně že neřekou OKOPČILI SME TO = i když to vidí každej. Teda krom těch co CHTĚJ VĚŘIT = pro ty se vymejšlej ty okecávky a oblbovačky co tak rád čteš :-)

Tady máš do seznamu toho co TY považuješ za úspěch http://www.autoforum.cz/…ist-ruskych-aut/
Avatar - Barrichello
22. 8. 2019 21:35
Re: stáří ojetin
Jojo, hele pár důkazů že rusko živí výhradně nerostný suroviny co těží doma, dneska toho mam, že to budeš číst do vánoc

1) Rosatom podepsal s Čínou dohodu o výstavbě nové JE http://atominfo.cz/…v-nove-lokalite/
2) Uzbekistán chce druhou JE, stavět jí bude zřejmě taky Rosatom http://atominfo.cz/…rnou-elektrarnu/
3) v květnu byl spuštěn na vodu další jaderný ledoborec http://atominfo.cz/…spusten-na-vodu/
4) a připravuje se stavba dalšího http://atominfo.cz/…ledoborce-lider/
5) z Lady bude Mitsubishi https://www.autoforum.cz/…rabet-jeji-auto/
6) Rusko Africe dodává zbraně, těžební zařízení a stroje a těží tam nerostné suroviny https://www.novinky.cz/…-africe-40286378

tak chceš pauzu na vydejchání nebo mam pokračovat?? :-)

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud