Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Podmol skočil salto vzad přes Taxis

Michal Štěpanovský Michal Štěpanovský 11. 5. 2019 • 06:26
27
3
Zobrazit náhledy (27)
Filip Podmol Filip Podmol Filip Podmol Filip Podmol Filip Podmol Filip Podmol Filip Podmol Filip Podmol Filip Podmol Filip Podmol Filip Podmol Filip Podmol Filip Podmol Filip Podmol Filip Podmol Filip Podmol Filip Podmol Filip Podmol Filip Podmol Filip Podmol Filip Podmol Filip Podmol

Český jezdec ve freestyle motokrosu Filip Podmol přeskočil na motocyklu Yamaha 250 saltem vzad na dostihovém závodišti v Pardubicích legendární překážku Taxisův příkop.

Atrakci předvedl ve směru, kterým se běhá slavný závod koní.

Jednalo se o první pokus (a úspěšný) tohoto druhu za dobu trvání sportoviště od roku 1874. Původně měl v plánu předvést tuto akci starší z bratrů Libor. Ten si však před dvěma týdny při podniku mistrovství světa v Mnichově zlomil obě nohy. Akci ovšem sledoval přes živé vysílání na Facebooku.

Bratři Podmolové jsou v motoristickém světě známí tím, že vymýšlejí různé adrenalinové kousky. Libor přeskočil loni saltem vzad nový rodinný dům. V listopadu 2018 předvedli Libor s Filipem společně synchronně skočené salto vzad v pražské O2 Areně při akci Gladiator´s Games.

Vydařený let přes Taxis se uskutečnil v rámci společenské akce pro veřejnost nazvané Barth Day. Pestrý program pro rodiče a jejich ratolesti zorganizoval na pardubickém závodišti prodejce automobilů, kterou je společnost Barth. Ta se mimochodem také angažuje se svými jezdci na Rallye Dakar.

Klidně přes Karlův most

Třiadvacetiletý Filip Podmol byl po vydařené akci zjevně dobře naladěný. Ochotně se rozpovídalo o dojmech a pocitech z akce, mluvil o zraněném bratrovi a přišel s nápadem na ještě bláznivější skok na motocyklu.

Hrálo roli, že při skoku byla pod vámi díra a nikoliv plocha s hlínou na dopad?

„Soustředím se hlavně na doskok. Když však přeskakuji takto legendární překážku, tak se na ni ve vzduchu podívám.“

Jednalo se z hlediska délky skoku o výjimečnou záležitost?

„Byl to klasický skok, jako všude jinde.“

Jaké byly povětrnostní podmínky?

„Menší problémy dělal vítr. Přestože foukalo jenom lehce, tak ve vzduchu je to úplně jiné. Jak to foukne, hází to motorku na bok. Když mašinu držíte jenom nohama za řídítka a ruce máte do nebe, tak to není vůbec příjemné.“

Jaká je aktuální zdravotní situace vašeho o jedenáct let staršího bratra?

„Je po operacích obou nohou a má je obě sešroubovaný jako blázen. Čekáme, až splaskne otok, abychom ho mohli převést do České republiky. Je mu samozřejmě smutno, že nemůže skákat. Těšil se sem do Pardubic. Byla to pro něj velká sezona, chtěl přecházet na Dakar a věnovat se už jenom jemu na sto procent.

Vrátí se ještě k freestyle motokrosu?

„Určitě, je to všechno v hlavě. Máme kolem sebe hodně doktorů a expertů. Snad ho dají dohromady. Myslím, že ještě přidá jednu medaili z mistrovství světa.“

Napadá vás po přeskočení Taxisu nějaký další podobný extrémní výkon?

„Mám v plánu skočit nějakou aktrakci na Karlově mostě, což mi ale asi nepovolí. Když to někdo navrhne a odsouhlasí, tak já to určitě rád udělám.“

Pojedete se podívat na podzim na Velkou pardubickou?

„Jestli mi to vyjde časově a budu zdravý, tak určitě.

video

Co je Taxisův příkop

Jedná se zřejmě o nejslavnější překážku při dostihových závodech na evropském kontinentu. Při jejím vzniku v roce 1887 se jednalo o 200 centimetrů hluboký a 500 cm široký příkop, skrytý za 150 centimetrů vysokým i širokým živým plotem, který nahradil proutěnou překážku.

Současný Taxisův příkop je kratší a jeho odskoková hrana byla zmírněna. Živý plot je na odskoku vysoký 150 cm a široký 180 cm. Jeho zadní hrana je o deset centimetrů vyšší a následuje za ním metr hluboký příkop. Propast má tedy hloubku 260 cm proti předchozím 360 cm. Její šíře je 400 cm a směrem k doskočišti její dno stoupá. Pro koně představuje překážku celkem 150–160 cm vysokou a 580 centimetrů širokou (oproti předchozím 650 cm).

Překážka se skáče pouze jednou do roka a to vždy při dostihu Velká pardubická steeplechase. V dostihu dlouhém 6,9 kilometru je čtvrtou v pořadí. Podle oficiálních údajů na ní za dobu její existence zahynulo celkem 24 koní.

Související články

Témata
12. 5. 2019 08:40
No hezký no
Tak určitě to bylo taky bez tréninku jako to mají ty koně
Avatar - Hammunasakra
12. 5. 2019 08:13
Re: Cože?
Napadá mě stará dobrá praxí ověřená defenestrace = na Hradě i ve Strakovce = a hned bude líp = aspoň mě teda určitě :*)

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku