Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Pokračujeme v renovaci staré Jawy. Inspirovali jsme se v roce 1973! (7. díl)

Petr Slováček Petr Slováček 26. 6. 2021 • 13:12
17
1
Zobrazit náhledy (17)
K nasazení nepoddajné pružiny stojanu si v Lošánkách vyrobili šikovný napínák Ložiskové klece se časem dokážou opotřebit a potom drhnou, Martin Pavlus má raději spolehlivější uložení volných ložisek jen ve vazelíně Pokud jste při renovaci sundávali výrobní štítek, nezapomeňte ho vrátit na místo ještě před montáží světla. Pak už to jde obtížně. Z původních kol zůstaly jen středy, které jsou opískované a vybavené novými ložisky. Dráty a ráfky jsou pak zcela nové. Plastovou schránku baterky je zapotřebí pořádně vyčistit a zbavit letitého nánosu mastnoty Při montáži motoru si přizvěte pomocníka, abyste si neotloukli nový lak. Na tenhle okamžik se těší všichni renovátoři. Ačkoliv se dnes repasují i originální zapalování, pokud chcete jen jezdit a o nic se nestarat, je bezkontaktní systém nejlepším řešením Při montáži kabelového svazku potřebujete slušné krimpovací kleště k nasazení konektorů Původní plastové světlo prvního modelu čtyřky se dnes obtížně shání, vyrábějí se proto novodobé repliky – ovšem z laminátu O repasi původního tachometru se můžete pokusit svépomocí, ale nejspíš nedokážete pěkně zapertlovat chromovaný rámeček. Doporučujeme to svěřit odborníkům. Žádejte od nich potvrzení o vynulování pro STK! Původní systém ukostření blikačů na rámu přestavují v Lošánkách na mnohem spolehlivější dvoužilový Pohled na detaily prozrazuje, jak pečlivě jste v průběhu renovace pracovali. Proto nespěchejte!

Po třech měsících práce vypadá orezlá Jawa 350 opět jako nová. Je doslova k nerozeznání od prvního testovacího novinářského exempláře modelu 634, jehož recenze vyšla v roce 1973 ve Světě motorů. Však také posloužil jako předloha pro renovaci.

Když jsme začátkem roku chodili s Martinem Pavlusem po půdě jeho dílny Mates Motoservis a prohlíželi si rezavou jawu, nevěřili jsme, že ji vážně dají do léta dohromady. Společně s kolegou Petrem Balonem a dalšími dodavateli dokázali, že je možné za tři měsíce kompletně zgenerálkovat starou motorku. A navíc odstranit nedostatky z výroby.

Už v minulém dílu jsme napsali o dvousložkovém kaučukovém laku vnitřku nádrže, který vyřeší notoricky vznikající korozi v palivovém systému. Připomínáme, že se aplikuje až po chromování a laku. Dalším vylepšením je bezkontaktní zapalování VAPE, jež se usídlilo místo původního dynamo-bateriového systému. Na rozdíl od stejné úpravy v kývačkách a dalších jednodušších strojích tady ale pořád zůstává akumulátor. Je to proto, že už je Jawa 350/634 vybavena ukazateli směru, pro jejichž napájení je potřeba zajistit konstantní proud i během stání na křižovatce, kde motor běží dlouho na volnoběh. Proud generovaný od motoru by na to nestačil a blinkry pohasínaly.

Mimochodem kabeláž je také kompletně nová. Petr Balon radí nespoléhat slepě na nově dodávané replikové sady kabelů. „Univerzální svazky nezohledňují různé typy čtyřek, například odpovídají dvoubudíkové verzi s plastovými přepínači, jenže my tady máme jednobudíkovou variantu s kovovými spínači ještě z kývačky. Takže se svazek musí upravit a přebytečné kabely z něj odstranit,“ ukazuje nám na motorce Petr Balon. V Lošánkách v průběhu renovací vylepšují i původní systém ukostření přes těleso blikačů – přestavují ho na dvoužilový systém, který je zcela spolehlivý i po letech provozu. Dalším bonusem je, že nemusíte škrábat lak v místě spojů kvůli vodivosti a neotvírá se tím prostor pro korozi.

Martin Pavlus ještě upozorňuje amatérské renovátory na jedno úskalí novodobých repasních sad – rozměry spojovacího materiálu na konkrétní model občas neodpovídají přesnému typu, speciálně to prý platí pro „naši“ Jawu 350/634 z počátku výroby – tady se místo šroubů M13 objevuje v balení M14. Pak nezbývá než vypsat rozměry z původního katalogu a hledat v železářství.

Svět Motorů 25/2021 Svět Motorů 25/2021

Příště prozradíme, jak se takový zgenerálkovaný motor zajíždí, jaké jsou zkušenosti s novodobými dvoutaktními oleji a co byste měli po prvních kilometrech zkontrolovat. Podíváme se také na možnost legalizace provozu motocyklu, který už někdo v minulosti odhlásil z evidence.

Související články

Témata

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud