Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Povinné ručení a havarijní pojištění: vyznáte se v rozdílech mezi nimi?

Komerční prezentace Komerční prezentace 27. 9. 2019 • 07:25
2

Škody na automobilu, nebo škody automobilem způsobené, umí být skutečně značné. Před následky nás chrání pojištění. A hned dva typy. Povinné ručení a havarijní pojištění. Víte, jaký je mezi nimi rozdíl?

Povinné ručení – je skutečně povinné, a to i když autem nejezdíte


Už od roku 2000 je pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, tedy tzv. povinné ručení, skutečně povinným. Nově dokonce pod hrozbou mastné pokuty za každý den, kdy auto pojištěno není. Povinné ručení slouží k pokrytí škody na majetku a zdraví pro ty, komu tuto škodu způsobíte. Pojišťovna však neuhradí žádnou škodu vám samotným. Takže sice v případě neporušení smluvních podmínek neplatíte způsobenou škodu do výše limitu plnění, ale škoda na vašem majetku zůstává jen a jen na vás.

Co tedy povinné ručení kryje? Jde zejména o škody způsobené na cizím vozidle, škody na zdraví – tedy trvalé následky cestujících vč. smrti, dále škody na jiném majetku – například na domech, plotech či svodidlech, ekologické škody i škody s povahou ušlého zisku.

Povinné ručení, jak již bylo řečeno, nekryje škody na vlastním vozidle. Rovněž v případě, že chcete automobil pojistit proti odcizení, potřebujete jiný typ pojištění. Tím je havarijní pojištění.

Porovnání povinného ručení

Jaké jsou limity u povinného ručení?


Zákon u povinného ručení přesně definuje minimální limit plnění. Ten je stanoven na 35 milionů korun. Pojišťovny nabízí pojištění s vyšším plněním, ale vám se to zdá být zbytečné? Nenechte se splést. Způsobíte-li například hromadnou havárii, dokáže se škoda vyšplhat skutečně vysoko. A příčin, kdy se hodí vyšší plnění, je mnohem více. Pojišťovny dnes nabízí plnění až do 250.000.000 Kč.

Zelená karta a platnost pojištění i mimo ČR


Povinné ručení platí nejen v rámci ČR, ale v zelené kartě, kterou dostáváte k pojištění, máte vypsány další země, na které se vztahuje. Tradičně jde o geografickou oblast Evropy. Zelenou kartu musíte mít jako řidič vždy při sobě. Je rovněž dokladem, kterým se prokazujete, že jste povinné ručení zaplatili.

Co s nepojízdným autem a povinným ručením?
I když autem nejezdíte, musí být pojištěno. V opačném případě hradíte pokutu za každý den, kdy auto nebylo zákonným pojištěním pojištěno. Povinné ručení lze pouze pozastavit na omezenou dobu definovanou Zákonem č. 168/1999 Sb. A na tuto omezenou dobu je nutné uložit značky automobilu do depozitu.

Kdy se oplatí platit si navíc i havarijní pojištění?


Obecně se havarijní pojištění oplatí u vozidel mladších deseti let. Havarijní pojištění je sice dobrovolné, ale povinně jej budete muset platit, pokud si auto pořídíte na leasing. (Což běžný leasing poněkud prodražuje, a i proto stále více lidí volí tzv. operativní leasing. Tam je již havarijní pojištění zahrnuto v ceně měsíční splátky. Stejně tak jako povinné ručení.)

Havarijní pojištění chrání vaši peněženku v případech, kdy vám je automobil odcizen a když na něm vzniknou škody po nehodě, které nejsou hrazeny z povinného ručení (tedy obvykle když nehodu způsobíte vy). I u havarijního pojištění si volíte limity plnění a některé věci navíc připojišťujete. U většiny pojišťoven se speciálně připojišťuje například střet se zvěří. Mnohdy odcizení automobilu, vandalismus, poškození živly apod.

All in one neboli havarijní pojištění allrisk


Havarijní pojištění allrisk je havarijním pojištěním pro všechna rizika. V jednom pojištění je tak zahrnutý vandalismus, odcizení i živel. Představuje nejkomplexnější variantu havarijního pojištění s největším množstvím garancí úhrady škody. U každého typu události je již ve smlouvě přesně vydefinováno, na co se havarijní pojištění allrisk vztahuje. Jste maximálně chránění a nemusíte jednotlivé věci připojišťovat samostatně. Čímž se dostáváte na lepší cenu pojištění. K lepší ceně pojištění vede i současné uzavření povinného ručení a havarijního pojištění u jedné pojišťovny. Podívejte se, jak si obě pojištění správně vybrat a ušetřit pomocí srovnávače a kalkulačky pojištění.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerát Zobrazit nabídku