Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Pozor na ojetiny ze zahraničí! Každé dvacáté dovezené auto je po totální havárii

ČTK ČTK 8. 10. 2019 • 09:15
10

Jen v loňském roce se do Česka dovezlo 177.117 ojetých osobních vozidel.

Každé dvacáté ojeté auto dovezené do ČR bylo po totální havárii a nemělo by se vrátit do provozu. Nějakou nehodu má za sebou 18 procent všech dovážených aut. Kupující se informaci o poškození většinou nedozví. Vyplývá to z analýzy společnosti Cebia, která se zabývá prověřováním původu a historie ojetých vozidel.

 
"Kupující nezřídka zaplatí o stovky tisíc korun více, než je hodnota vozu (vraku), a navíc riskuje vlastní bezpečnost i bezpečnost posádky, neboť opravované vozy po totálních škodách často nesplňují požadavky na bezpečnost. Taková auta jsou pro mnohé nekalé prodejce důležitým pilířem pro generaci zisku. Hlavním cílem je tedy auto levně opravit a prodat v zahraničí, aby se ztížila možnost škodu na vozu a její rozsah odhalit," uvedl ředitel Cebie Martin Pajer.

Na jeden dovážený vůz se škodní událostí připadá podle analýzy Cebie v průměru 1,5 záznamu o haváriích. Průměrná výše zahraniční škody dosahuje 6459 eur, tedy asi 167.900 Kč. Nejvyšší zaznamenaná škoda přesahuje milion korun, nejčastěji přesahuje 8000 eur (cca 206.000 Kč).

U 77 procent analyzovaných aut se škodní událostí byl prodejcem uvedený německý původ. Podle Pajera to vyvrací mýtus o tom, že vozy z Německa jsou kvalitnější než s českým původem.

V loňském roce se do Česka dovezlo 177.117 ojetých osobních vozidel. Za posledních deset let jich bylo téměř 1,5 milionu. Vozy dovezené do ČR tvoří aktuálně zhruba polovinu ojetých aut nabízených k prodeji. Průměrné stáří všech prodávaných dovezených ojetých vozů bez ohledu na rok dovozu se letos v prvním pololetí pohybovalo na hranici 11 let. Vozy s českým původem vykazovaly průměrné stáří 7,5 roku.

Související články

Témata
20. 10. 2021 17:44
Auto ze zahraničí
Určitě souhlasím, pokud kupuje člověk auto z druhé ruky, tak je potřeba si na toto dávat pozor. Také mám své BMW dovezené z Německa a to, jestli náhodou nebylo havarované jsem si předem nechal zkontrolovat. Naštěstí nebylo. I tak to ale neproběhlo bez problémů. Konkrétně jsem měl docela problém s infotainmentem. Byl totiž celý v němčině a v nastavení nebyla k dispozici čeština. Tu jsem si tam nakonec musel nechat nahrát od https://www.autacesky.cz/bmw_35
Avatar - palix
10. 10. 2019 08:07
Re: totálka
Tiež mám a mladších kolegov... Tí slobodní väčšinou auto nemajú - požičiavajú si od rodičov. Ak už ale "vstúpia do manželského stavu" väčšinou si auto kúpia. Práve táto skupina kupuje niečo jazdené. Predsa len auto v rodine značne uľahčí život.
Mladých na drahých autách vidím tiež, ale táto skupina sa pohybuje zrejme v iných kruhoch ako ja.
Avatar - palix
10. 10. 2019 07:55
Re: totálka
Čo som písal ja ohľadne ľudí okolo mňa, tak väčšinou sú to Dacie, Hyundaie, Kie, menšie Citroeny občas Škoda a samozrejme SUV od Suzuki...
Mazdu tiež nekupujú firmy, ale aj medzi súkromnými osobami v mojom okolí je ich poskromne. Predsa len Mazdu za 13 000€ veľmi nekúpim. Mazdu viacmenej musí človek chcieť z nejakého dôvodu = dizajn, jazdné vlastnosti, atmosferické motory, spoľahlivosť... Dôvodov je dosť, ale cena "od" je aj tak vyššia ako u výhodnejšej konkurencie. Na druhej strane, vždy sa dá nájsť praktickejšie auto za lepšiu cenu ako práve Mazda.
Avatar - Barrichello
9. 10. 2019 11:17
Zlatý USA
stačí VIN kod a všechno se dovzím, kdy to bylo koupený u delaera, kdy to bylo vyrobený, kde to jezdilo, kolik to mělo najeto když to opustilo USA a co to mělo za bouračky atd.
Avatar - Barrichello
9. 10. 2019 11:16
Re: totálka
Nové auta kupují převážně jenom firmy, jinak soukromníci sem tam nějakou Dacii, Hodu, Mazdu, ameriku a to je tak plus mínus všechno.

Většina kupuje zánovní ojetiny 2-5 let staré, chudí holt ty starší 6-15 let. + Se kupují veterány jako investiční auta nebo víkendovky a na srazy. Netuším přesně jaký je roční dovoz veteránů, ale šacuju to mezi 10-40 000 ks v ČR

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud