Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Před Dakarem 2019: Pánská jízda začala, aerolinky neexistují

Michal Štěpanovský Michal Štěpanovský 1. 1. 2019 • 02:36
7
Zobrazit náhledy (7)
Abarth Abarth
Závodníci týmu Big Shock Racing už jsou v Peru, kde se 6. ledna rozjede 41. ročník legendárního Dakaru. Pilot kamionu Martin Macík, jeho navigátor František Tomášek a motocyklový jezdec Jan Brabec odletěli ještě koncem prosince do Peru.

Jejich dakarské dobrodružství tak začalo, závodníci museli zdolat několik napínavých přestupů, aby se dostali do And, kde chtějí nabrat síly a aklimatizovat se před startem. Bohužel až v Limě jezdci zjistili, že letecká společnost, jejíž letenky si pro přesun do Cusca pořídili, od 1. prosince neexistuje.

Trojice českých závodníků odletěla do Amsterdamu, kde Macík s Brabcem a Tomáškem přestoupili na dvanáctihodinový let do Limy. V peruánské metropoli přistáli včas, z letadla skoukli vyloďování dakarské techniky, zamávali svým závodním strojům Frantovi s číslem 504 (kamion Martina Macíka) a Marušce ozdobené 46 (motorka Jana Brabce), ubytovali se v hotelu, aby druhý den ráno pokračovali letem do hor.

Divoký dvacetiletý taxikář

Dvoulůžkový pokoj místo objednaného trojlůžkového byl jen drobnou komplikací, kterou naši jezdci solidárně vyřešili improvizovanou přistýlkou na podlaze, pro Jana Brabce. Větší překvapení na ně však čekalo druhý den brzy ráno, když dorazili na letiště, a začali hledat svůj let do Cusca. „Až na místě jsme zjistili, že společnost, u které jsme měli nakoupené letenky, už pár dní nefunguje a nonstop zákaznickou linku nikdo nezvedá. Museli jsme sehnat nové letenky, strávit v Limě den navíc, postarat se v divoké metropoli o nějaké jídlo a stihli jsme i jízdu tuk-tukem,“ popisuje Martin Macík. Vše se nakonec podařilo vyřešit a večer už čeští závodníci seděli v letadle řítícím se k vrcholkům And.

Do cíle své cesty dorazila zničená česká trojka pozdě v noci. Poslední úsek putování, z Cusca do údolí Valle Sagrado, tentokrát horskými úseky v nočním taxíku pilotovaném dvacetiletým řidičem, byl pro dakarské jezdce dalším silným zážitkem, který už nechtějí opakovat.

Horské výšlapy pro aklimatizaci

V horách asi padesát kilometrů od Cusca pobudou Martin, s Františkem a Honzou do posledního dne roku 2018, kdy se přesunou zpět do Cusca, aby tu oslavili Nový rok. „Budeme hlavně odpočívat a zvykat si na místní klima, plánujeme pár výšlapů do hor a klidnou pánskou novoroční oslavu,“ říká Jan Brabec. Po třech dnech přeletí zpět do Limy, aby se potkali se zbytkem týmu. Hned 3. ledna bude třeba vyzvednout auta i motorku a 6. ledna čekají tým Big Shock Racing předstartovní přejímky a slavnostní začátek. Už 7. ledna odstartuje první etapa Dakaru 2019.

Každý den ve 21 hodin našeho času (v Peru je o 6 hodin méně) budou Macík s Brabcem a Tomáškem přes Facebook nebo Instagram přímo z Peru živě vysílat. Fanoušci tak mohou v přímém přenosu sledovat jejich přípravu na nejnáročnější motoristický závod na světě.

Dakar 2023

Výsledky Rallye Dakar 2022  Vše o Dakaru 2023  Martin Macík  Historie rallye 

45. ročník Rallye Dakar startuje už 31. prosince 2022 a potrvá klasicky do 15. ledna 2023. Závod se počtvrté v řadě jede výhradně v Saúdské Arábii a přibude ještě více mamutích dun. Zrušena byla otravná rychlostní neutralizace a mimořádně napínavé se očekávají souboje mezi spalovacími a hybridními auty. Češi patří mezi favority ve většině kategorií, takže je komu fandit!