Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Předvánoční crash-test: Teď letí stromeček (video)

Aleš Dragoun Aleš Dragoun 7. 12. 2011 • 09:19
7
43
Zobrazit náhledy (7)
Abarth Abarth
Německý autoklub ADAC provedl test převozu vánočního stromku na střeše automobilu.

Nedbale nebo provizorně upevněné vánoční stromky na střeše automobilu se mohou dle německého autoklubu ADAC proměnit v nebezpečné střely a ohrozit nejen posádku ve vozidle samotném, ale také ostatní účastníky silničního provozu – tak zní výsledek celého testu.

Autoklub provedl zkoušku se stromkem o hmotnosti 32 kg, jako testovací vozidlo posloužil hatchback Opel Astra H. Nešlo ale o kompletní vůz, pouze o skelet, jehož hmotnost byla asi 750 kg. V prvním testu byla borovice připevněna běžnými popruhy ke střešnímu nosiči, ve druhém pak pouze gumovými. Byla otočena kmenem dopředu, ten byl zajištěn vpředu i zhruba v polovině délky.

Daleko nebezpečnější je upevnění pružnou gumou, která při nehodě v rychlosti 50 km/h strom vystřelí směrem vpřed. Upevnění klasickými popruhy je na tom lépe, při simulaci se v tomto případě pohnul jen o několik centimetrů, ale zůstal na svém místě. Pokud je stromek přivázán obráceně, mohl by řidiči překážet ve výhledu, takže je mnohem bezpečnější jeho umístění, které bylo použito při zkouškách.

Popisované problémy mohou nastat také při prudkém brzdění nebo vyhýbacím manévru. V Německu musí být náklad, který v zadní části přesahuje 1,5 m za vozidlo, označen červenou látkou, v noci pak světlem stejné barvy. Nedodržení pravidel pro jeho zajištění stojí řidiče u našich západních sousedů 50 eur a na jejich konto se jim přičtou tři body.

Témata
Autorizovaný prodej Servis osobních aut Autobazary Pneuservisy Náhradní díly

Diskuse: Přidat názor

Avatar - 3_diamanty
Mr Bean
| 20. 12. 2012
v jednom gagu kedysi jazdil s kreslom na streche svojho maleho mini ..... to asi nebolo velmi bezpecne ako pozeram na ten crashtest >:D
Eh...
| 20. 12. 2012
Nechápu co je na tom divnýho. Náhodou souhlasím s Klaudiusem, že takhle blbě ten stromek snad nikdo normální nepřiváže. Je potřeba ho přichytit tak aby se zamezilo podelnému posunu postřeše (tj za větve) Tvůj výpočet je nesmyslný. Pokud ten stromek přitáhneš k zahrádce aspoň 2 gumicukama a pořádně, tak tam musí držet i při bouračce.
Avatar - DawQa
hmm
| 9. 12. 2011
takovej strom je zbytečnost ... a navíc (zodpovědný) člověk ho přiveze v krabici jednou za pár let .. ;-) a kort když vidim ty košťata za nekřesťanský prachy
Avatar - DawQa
Eh...
| 9. 12. 2011
:yes: :yes: to sem se nasmál ..
Recyklace
| 9. 12. 2011
Tak by mohli vytvořit nějakou knihovnu, kde by si člověk praktické věci mohl snadno najít. A tohle není jediný článek, vytahování starých hadrů je tu teď v kurzu, jen tady jsem to už opravdu nevydržel.

Hlavně mě štve, že změní datum vydání (asi proto, aby to jejich systém správně zařadil). Asi nejvíc na celé recyklaci.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerát Zobrazit nabídku