Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Přežije Audi R8? Nová generace může dorazit s osmiválcem i elektromotorem

David Bureš David Bureš 19. 10. 2021 • 03:39
52
1
Zobrazit náhledy (52)
Audi R8 green hell Audi R8 green hell Audi R8 green hell Audi R8 green hell Audi R8 green hell Audi R8 green hell Audi R8 green hell Audi R8 green hell Audi R8 green hell Audi R8 green hell Audi R8 green hell Audi R8 green hell Audi R8 green hell Audi R8 green hell Audi R8 green hell Audi R8 green hell Audi R8 green hell Audi R8 green hell Audi R8 green hell Audi R8 green hell Audi R8 green hell Audi R8 green hell Audi R8 green hell Audi R8 green hell Audi R8 green hell Audi R8 green hell Audi R8 green hell Audi R8 green hell Audi R8 green hell Audi R8 green hell Audi R8 green hell Audi R8 green hell Audi R8 green hell Audi R8 green hell Audi R8 green hell Audi R8 LMS Audi R8 LMS Audi R8 LMS Audi R8 LMS Audi R8 LMS Audi R8 LMS Audi R8 LMS Audi R8 LMS Audi R8 LMS Audi R8 LMS Audi R8 LMS Audi R8 LMS

Audi R8 se v současné generaci vyrábí od roku 2015, a tak se pomalu blíží čas nástupce. V poslední době se hovořilo spíše o definitivním ukončení modelu, nakonec ale vše může být jinak.

Nedílnou součástí nabídky Audi je už od roku 2006 také supersportovní model R8, sdílející techniku s vozy Lamborghini. V posledních měsících se ale spekulovalo o tom, že jeho další budoucnost je značně nejistá. Nakonec ale může být všechno jinak a třetí generace R8 se přece jen dočkáme.

Naznačují to informace respektovaného německého magazínu Auto Bild, který novou R8 zmiňuje v článku o budoucnosti modelové palety Audi. Dorazit by měla v roce 2023, tedy v roce, o němž se dosud spekulovalo, že by pro současnou generaci mohl být poslední. Nejen loni se mluvilo o tom, že čtyři kruhy hledají možnosti, jak ušetřit v době masivních investicí do elektromobility. A potenciálním krokem se jevilo ukončení méně výdělečných modelů, TT a právě R8.

Supersport by ale nakonec v nabídce Audi mohl přece jen setrvat. Byť by jej zřejmě čekaly rozsáhlé změny, hlavně z hlediska pohonného ústrojí.

V Německu se spekuluje o tom, že budoucí R8 přezbrojí na dvakrát přeplňovaný vidlicový osmiválec o objemu čtyř litrů, známý z různých koncernových vozů. To by byl zásadní rozdíl proti dnešní generaci, nabízené výhradně s atmosférickým vidlicovým desetiválcem 5.2 FSI.

Pravděpodobné je navíc doplnění nabídky rovněž o čistě elektrický derivát. S touto myšlenkou už koketovala aktuální generace, která byla představena  v roce 2015 ve verzi R8 e-tron. Čistě elektrické provedení s výkonem 340 kW ale bylo jen limitkou zjišťující potenciál pro takový automobil.

Nové Audi R8 by však nadále mohlo využívat shodný základ jako vozy Lamborghini, v tomto případě by byl bratrem nástupce Huracánu. I to je možný důvod, proč by R8 mohla setrvat v nabídce - využití techniky Lamborghini pro další model by dále rozložilo náklady. V souvislosti s novými supersporty ze Sant' Agaty se totiž mluví o novém karbonovém základu, který by měli použít nástupci Aventadoru i Huracánu a tedy i nová generace R8.

Právě u náhrady za Huracán se rovněž hovoří o přezbrojení z atmosférického desetiválce na osmiválec twin-turbo, což by opět nabízelo použít stejnou techniku také u Audi.

Nechme se tak zatím překvapit. Nejpozději v roce 2022 by mělo být jasněji, zda Audi R8 bude pokračovat, nebo se rozloučí po druhé generaci.

Témata