Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Připomeňte si šedesátá léta F1 úžasnými dobovými záběry z Monaka. Vznikly trochu paradoxně

Stanislav Kolman Stanislav Kolman 28. 5. 2018 • 22:57
3
Dobových záběrů z rané historie Formule 1 neexistuje mnoho, těch kvalitních jakbysmet. O to více si vážíme videa z jednoho dokumentu… o jachtě!

Slyšíte správně, krásné záběry formulových monopostů v Monaku pochází z dokumentárního snímku Létající Clipper (u nás také známý pod názvem Pod bílými plachtami), jenž mapuje cestu jachty po světových mořích a zároveň provází po nejkrásnějších místech světa.

Jednou takovou destinací je i monacké knížectví. A to zrovna v době, kdy se na tamním okruhu v roce 1962 konala velká cena. Za nádhernou kvalitou záběrů stojí speciálně konstruované kamery, jde o jeden z prvních 70mm filmů, které se v Československu promítaly. Zároveň je to první dokumentární film pořízený touto technikou, navíc se šestikanálovým stereo zvukem. Aby film v roce 1965 mohlo kino Dukla v Bratislavě promítat, byla třeba jeho obsáhlá rekonstrukce. Roku 2009 se snímek dočkal remasterované verze.

Kromě jízdy po samotném okruhu přímo mezi monoposty můžeme vidět i úžasné letecké záběry, desítky let před rozmachem dronů a dalších technických pomocníků. Více slov asi netřeba. Závěrem tak jen připomeňme, že tehdy Velkou cenu Monaka 1962 vyhrál Bruce McLaren (Cooper-Climax) před Philem Hillem a Lorenzem Bandinim (oba Ferrari). Závod se tehdy jel na sto kol a trval takřka tři hodiny.

Témata
29. 5. 2018 08:05
Re: Krásný snímek, ....
Ano, měřítka hodnot se s věkem a zkušenostmi přesypávají. Takže dnes mohu klidně říct : "Kam se hrabe sex". >:D
Avatar - Dinar
29. 5. 2018 07:55
Re: Krásný snímek, ....
Takové filmy jsou pro mně něco jako Rosamunde Pilcher pro starou pannu, prostě jen vzdychám. >:D :yes:
28. 5. 2018 18:53
Krásný snímek, ....
....který jsem neznal. :yes:

A Ferrari 156 F1 "Sharknose", které tam jezdilo, patří u mě k nejhezčím a nejlepším formulovým autům všech dob. Škoda jen, že tehdy Enzo všechna užitá neaktuální formulová auta šrotoval, takže se nedochovalo jediné originální. Nepočítám tu žlutou, byť velmi zdařilou repliku, [odkaz] co si postavil Jan Biekens [odkaz] - opravdový fanoušek. :yes:

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud