Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Víkendový rekord: Podívejte se na nejrychlejší kolo v historii monackého okruhu

Stanislav Kolman Stanislav Kolman 28. 5. 2018 • 03:35
43
Zobrazit náhledy (43)
Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth
Daniel Ricciardo se o víkendu zapsal do historických tabulek, když k absolvování monackého okruhu v monopostu Formule 1 potřeboval méně než 71 sekund.

V kalendáři šampionátu Formule 1 byste nenašli okruh, na kterém schopnosti závodního pilota vyniknou více. Trať v Monaku je jednoznačně tou nejnáročnější z celé soutěže, právě díky tomu je podnik tady tak výjimečný a úspěchy získané zde o to cennější.

Parádní závodní víkend prožil Daniel Ricciardo, pilot stáje Red Bull Racing. Rakouskému týmu se dařilo po celý víkend, vévodil volným tréninkům a slušně nakročeno měl i k první řadě v kvalifikaci. Ricciardův stájový kolega Max Verstappen ovšem ve třetím volném tréninku havaroval a mechanici nestihli jeho auto pro kvalifikaci připravit. Mladý Nizozemec tak do závodu startoval poslední.

Jediným želízkem v ohni zůstal pro Red Bull právě Ricciardo, jenž se role zhostil na jedničku. Při pokusu o co nejrychlejší kolo totiž zaznamenal historický rekord, když hodnotu okruhu stlačil na 1:10.810 s. Nikdy nikdo na této trati ještě nebyl rychlejší a Australan zcela právem startoval z prvního místa. Mimochodem šlo o jeho druhou pole position, tu první vybojoval také v Monaku.

Cesta za vítězstvím to nebyla vůbec jednoduchá, jelikož Ricciardo v průběhu závodu hlásil týmu ztrátu výkonu, čehož využil druhý Sebastian Vettel a dotáhl se hned za Australana. Předjet svého soka ovšem nedokázal a Ricciardo si tak dojel pro cenné vítězství a v šampionátu jezdců se vyšvihl na třetí místo. Kolega Max Verstappen dokončil stíhací jízdu na slušném devátém místě.

Za parádními časy letošních monopostů nestojí jen další aerodynamické změny, ale i nasazení zcela nové směsi pneumatik. Takzvané hypersofty jsou nejrychlejším obutím, které lze na současné formule nasadit.

V kontextu s rekordem v Monaku samozřejmě musíme zmínit i slavného brazilského závodníka Ayrtona Sennu, jenž byl pro své úchvatné výkony označován za krále monacké trati. Níže si tak prostřednictvím videí můžete připomenout nejen letošní rekord, ale i Sennovu famózní jízdu z roku 1990.

Foto: Getty Images / Red Bull Content Pool

Témata

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud