Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Problémy konkurenta Tesly! Faraday Future zastavil budování továrny v Nevadě

Ondřej Pavlůsek Ondřej Pavlůsek 11. 7. 2017 • 03:52
43
3
Zobrazit náhledy (43)
Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth
Faraday Future, patřící pod křídla společnosti LeEco, končí s výstavbou svého výrobního podniku APEX. Důvodem jsou finanční problémy zakladatele společnosti.

Značka Faraday Future se veřejnosti poprvé představila v lednu roku 2016 na veletrhu CES (Consumer Electronics Show) v Las Vegas s konceptem supersportovního elektromobilu FFZERO1 a o rok později měl na stejném místě premiéru elektrický crossover FF91, který se má stát prvním sériovým vozem značky.

Za novou značkou stojí společnost LeEco s centrálou v čínském Pekingu, jejímž zakladatelem je podnikatel Ťia Jüe-tching, který chtěl prostřednictvím Faraday Future vytvořit přímého konkurenta pro automobilku Tesla.

Za tímto účelem byla naplánována a zahájena výstavba výrobního závodu APEX v Nevadě, ale již koncem loňského roku se objevily první informace o tom, že ne všechno probíhá podle plánu a na automobilku bylo podle těchto zpráv podáno několik žalob za neuhrazení faktur.

Nicméně Faraday Future potom na letošním lednovém veletrhu CES představil již zmiňovaný elektromobil FF91 a ještě v polovině února informoval o postupu prací při výstavbě továrny APEX v Nevadě.

Nyní je vše opět jinak a výstavba závodu byla podle dostupných informací zastavena. Důvodem je skutečnost, že soud vyslyšel požadavek Čínské obchodní banky a zmrazil bankovní účty Ťia Jüe-tchinga.

V zástavě tak skončil majetek samotného podnikatele, jeho ženy i společnosti LeEco za 182 milionů dolarů. Celkové dluhy koncernu, jehož součástí jsou vedle Faraday Future i firmy na výrobu televizorů a mobilních telefonů, mají údajně dosahovat výše téměř tří miliard dolarů.

V této situaci nemůže Faraday Future pokračovat ve výstavbě svého výrobního podniku ani s podporou státu Nevada. Projekt za jednu miliardu amerických dolarů byl proto zastaven.

Faraday Future ovšem prozatím nekončí a hodlá i nadále pokračovat a namísto ambiciózního plánu na obří výrobní podnik o rozloze 300.000 m2 a paletu sedmi modelů nyní zvažuje skromnější závod s rozlohou kolem 60.000 m2, jehož umístění má být stále v Nevadě a výrobu pouze dvou modelů.

Prvním sériovým zástupcem značky se má i podle současných plánů stát model FF91 a Faraday Future i nadále uvádí, že jeho dodávky zákazníkům budou spuštěny v roce 2019.

Související články

Témata
Avatar - WinDiesel
11. 7. 2017 18:51
Elektromobily nefungují, jsou jen drahým omylem ...
>:-[]
Avatar - WinDiesel
11. 7. 2017 18:51
2 letadla typu Tesla jsou až až
Je tady místo jen pro 1 letadlo, Číňan musel zkrachovat.
Dobrý článek vyšel dnes na Autoforu cz:

Elektromobily nefungují, jsou jen drahým omylem...
11. 7. 2017 18:26
FF nebylo nikdy konkutencí TESLY, ale jen srandanápad jednoh
asi vás zklamu mistře Pavlůsek, ale srandafirma FF [odkaz] kerou od začátku nebral nikdo z odborníků na hybridu [odkaz] vážně opravdu ale opravdu stála od začátku jen za článek [odkaz] >:D

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku