Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Prodej dálničních známek přes e-shop zatím nefunguje. Ladí se detaily

ČTK ČTK 1. 12. 2020 • 00:23
9
4
Zobrazit náhledy (9)
Elektronické dálniční známky 2021 Elektronické dálniční známky 2021 Elektronické dálniční známky 2021 Elektronické dálniční známky 2021

Nákup elektronických dálničních známek na příští rok přes internetový obchod edalnice.cz zatím od rána nefunguje.

Ostrý provoz e-shopu se má spustit v průběhu dneška, ještě se ladí některé detaily, řekl ráno Martin Opatrný, mluvčí státní společnosti Cendis, která systém provozuje. Od 09:00 se na ministerstvu dopravy koná tisková konference k dnešnímu zahájení prodeje digitálních známek, které po 25 letech nahradí dosavadní papírové kupony.

"Zatím jsme to nepřepnuli do ostrého provozu," uvedl Opatrný. Kdy začne internetový prodej dálničních známek fungovat, zatím neupřesnil, má to být "během dne".

Další informace k systému za zhruba 309 milionů korun, který od počátku provázely problémy, sdělí na tiskové konferenci ministr dopravy Karel Havlíček, vládní zmocněnec pro IT a digitalizaci Vladimír Dzurilla a šéf Cendisu Jan Paroubek.

Při návštěvě e-shopu se uživatelům ráno ukazovalo oznámení: "Právě pro Vás připravujeme nové funkce. Za okamžik bude vše hotovo. Zkuste to prosím za pár minut znovu".

Řidiči si mohou ode dneška kupovat nové elektronické dálniční známky také na pobočkách pošt a čerpacích stanicích Euro Oil. Známky budou vedené na registrační značku vozidla. Typy i ceny známek zůstávají pro příští rok stejné, roční známka stojí 1500 Kč, měsíční 440 Kč a desetidenní 310 Kč. Zůstává i zvýhodnění pro ekologická auta. Novinkou je možnost libovolně nastavit datum začátku jejich platnosti, a to až s předstihem 90 dnů. Roční známky navíc budou nově fungovat po dobu 365 dní bez ohledu na kalendářní rok.

Dálniční známky budou kontrolovat policisté či celníci několika způsoby. K dispozici budou mít jednak mobilní aparáty, se kterými budou kontrolovat platnost kuponů přímo na dálnicích. Ke kontrole budou moci využívat i mýtné brány, které zbyly po předchozím mýtném systému.

Přípravy nového systému dálničních známek provázely v počátcích problémy, které stály místo i předchozího ministra dopravy Vladimíra Kremlíka. Stát po vlně kritiky zrušil původní soutěže na provozovatele IT systému, který vysoutěžil za 401 milionů korun. Spolu s tím zastavil další návazné tendry. Ministerstvo dopravy poté zakázku i se supervizí zadalo státnímu podniku Cendis. Podle Havlíčka tím a celkovým zjednodušením systému stát proti původním předpokladům ušetřil okolo 500 milionů korun.

Za dálnice se v Česku prostřednictvím časových kuponů platí od roku 1995. Současných 1500 korun za rok platí motoristé od roku 2012. Loni stát vybral 5,35 miliardy korun. Elektronické viněty fungují i v některých okolních zemích, například na Slovensku.

Související články

Témata
1. 12. 2020 15:13
Mysleli to dobře,
ale dopadlo to jako obvykle...
1. 12. 2020 15:13
Penále
Původně nasmlouvaný dodavatel by už platil penále 2,5 mega za každý i započatý den prodlení. Tak schválně, kolik zaplatí státní podnik CENDIS.
Avatar - SKAY
1. 12. 2020 15:07
Re: E-shop funguje
Tozas bude Fiasko....
1. 12. 2020 11:38
E-shop funguje
Nesmysl, e-shop funguje. Úplně stejně dobře jako naše vláda :no:

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud