Rallye Pačejov v cíli: Pech vyhrál o sekundu

Pouhá sekunda rozhodla o vítězi Invelt Pačejov Rallye, kterým se stal Václav Pech (Ford Focus RS WRC 06). Po 141 měřených kilometrech byl rychlejší než Jan Kopecký (Škoda Fabia RS Rally2), který vyhrál předchozí tři ročníky tohoto podniku.

Nižší časový rozdíl mezi prvním a druhým v cíli byl v rámci mezinárodního českého šampionátu naposledy v lednu 2013, kdy na rakouské Jänner rallye. Tehdy porazil Jan Kopecký (Škoda Fabia S2000) svého soupeře Francouze Bryana Bouffiera (Peugeot 207 S2000) o 0,5 sekundy.

S Honzou jedeme nadoraz

Po osmi sobotních rychlostních zkouškách byly v neděli na programu 44. ročníku západočeské soutěže ještě dvě rychlostní zkoušky, které se jely dvakrát. Na posádky čekalo celkem 60,04 měřených kilometrů.

Druhý a závěrečný den začal lépe vedoucí jezdec průběžného pořadí Kopecký, který vyhrál devátou zkoušku a navýšil svůj náskok z 3,2 na 4,8 sekundy. Pech naopak „zatáhl“ v další erzetě a snížil své časové manko na 0,5 sekundy. Na předposlední zkoušce, která byla opakovaným průjezdem z rána, byl opět rychlejší než Pech a přidal ke svému náskoku další čtyři desetiny sekundy.

Finiš nakonec vyšel lépe Pechovi, který na poslední zkoušce předstihl Kopeckého, který vedl předchozích jedenáct erzet a vyhrál o jedinou sekundu. „Honzovi vyšla první, nám druhá zkouška a tak se to opakovalo i při druhých průjezdech. Tradičně jsme se přetahovali o zlomky vteřin. Jeli jsme od začátku, co se dá. Jinak to v našich soubojích už několik let ani nejde,“ komentoval své vítězství Pech. Letos byl rychlejší na Valašské rallye, Rallye Šumava Klatovy, v Hustopečích a na Barum rallye Zlín, kterou ale s ohledem na pravidla oficiálně vyhrál Kopecký.

Kluci jeli šílené tempo

Kopecký, který vyhrál pět rychlostních zkoušek a do soutěže vstupoval jako staronový mistr republiky, bral výsledek s nadhledem. „Máme sice jistý titul, ale to nic neměnilo na tom, že jsme chtěli Vaška Pecha porazit. Co bude dále, to uvidíme, Středoevropskou rallye, která je součástí mistrovství světa, v plánu nemáme,“ uvedl Kopecký.

Třetí místo na Pačejově a druhé v mistrovství republiky obsadil Dominik Stříteský. „Naše ztráta na první dva jezdce narostla, ale to jsme neřešili. Kluci před námi jeli šílené tempo a my chtěli soutěž dokončit. Potřebovali jsme získat body do šampionátu,“ komentoval svůj výsledek Stříteský. V konečném pořadí mistrovství republiky nakonec obsadil druhé místo. Třetí skončil v národním šampionátu Adam Březík, který v Pačejově nestartoval.

O čtvrté místo se v sobotu i v neděli přetahovali na Pačejově Věroslav Cvrček a Aleš Jirásek, kteří startovali s vozy Škoda Fabia R5. V neděli ráno se na čtvrtou příčku dostal Jirásek, ale přes poledne ho v posledních dvou erzetách předstihl Cvrček. „Byli jsme na soutěži nováčky, ale postupně se nám dařilo zrychlovat. Boj s Alešem Jiráskem jsme brali jako zajímavý, ale jeli jsme si svoje tempo,“ uvedl Cvrček.

Jirásek, který startoval v okruhových vytrvalostních závodech a rallye jede v plném nasazení teprve druhým rokem, chyběly na čtvrté místo tři sekundy. Skončil pátý a stejná příčka mu patří i v konečném pořadí mistrovství republiky. „Na třetím kilometru první dnešní zkoušky jsem trefil kámen a bál se, že máme defekt. Na další erzetě se mi podařilo zatáhnout a vyplatilo se to. Nedělní zkoušky byly delší, to se mi líbí. Přišel jsem z okruhů z vytrvalostních závodů a delší jízda v plném nasazení mi vyhovuje,“ konstatoval Jirásek.

Šestý v cíli na pačejovské rallye a šestý také v konečném účtování mistrovství republiky. Taková je matematika Martina Vlčka (Hyundai i20 Rally2). „Dopoledne jsem udělal jednu chybu a místo sto metrů, tam byla ostrá zatáčka. Omlouvám se pořadatelům, jestli jsem je vylekal. Podařilo se mi to pochytat a naštěstí nic netrefit. Závěr už jsme jeli na jistotu umístění,“ řekl Vlček v cíli.