Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Range Rover Astronaut Edition: Specialita pro astronauty

Tomáš Dusil Tomáš Dusil 10. 5. 2019 • 04:31
8
1
Zobrazit náhledy (8)
Ranger Rover Astronaut Edition Ranger Rover Astronaut Edition Ranger Rover Astronaut Edition

Divize SVO (Special Vehicle Operations) automobilky Land Rover představila speciální edici vozu Range Rover pojmenovanou Astronaut. Vznikla ve spolupráci se soukromou agenturou Virgin Galactic poskytující takzvanou vesmírnou turistiku.

Nová edice Range Roveru je oslavou takzvané vesmírné turistiky, kterou nabízí mimo jiné také společnost Virgin Galactic. Zanechme nyní úvahy o soukromé vesmírné turistice, která má už řadu let hodně plánů a zabývá se jí hned několik společností, ovšem realizace zatím pokulhává, a raději se zaměřme na zmíněný Range Rover. Co je na něm tak zvláštního a čím se liší od běžných modelů této řady?

Na první pohled se edice Astronaut vyznačuje specifickým modrým lakem karoserie Zero Gravity Blue. Má symbolizovat noční oblohu a zároveň nejmodernější technologie použité na tomto voze. Zajímavě působí rovněž na zakázku vyrobené osvětlení, které navozuje siluetu stroje SpaceShipTwo, což je projekt kosmického letounu (raketoplánu), který vzniká za přispění společností Virgin Galactic, Spaceshift Company a Scaled Composites a jeho hlavním konstruktérem je známý Burt Rutan, který se v minulosti zabýval experimentální letouny. Jako první použil takzvané kachní plochy (využívá je třeba u nás dobře známý JAS Gripen) či křídlo s vinglety a sice ve spolupráci s NASA, které jde dnes zcela běžné na většině dopravních letounů. V 80. letech se zabýval stroji s nebývale dlouhým doletem (cílem byl oblet Země bez mezipřistání – vznikl jeden exemplář Rutan Voyager). SpaceShipTwo je už druhým projektem stroje, který by měl dopravit vesmírné turisty do vzdálenosti stovek kilometrů nad povrchem země.

V duchu kosmonautiky je řešena rovněž kabina Range Rover edice Astronaut. Tady najdete řemeslně zpracovanou kopii přední části přistávacího zařízení návratového modulu kosmické lodi, která poprvé vzlétla v prosinci 2018. Jeho součástí je rovněž lehký brzdový systém, který v Range Roveru našel uplatnění coby držák na dva kalíšky s nápoji.

Nechybějí ovšem další prvky, které mají připomínat cestu budoucích astronautů ke hvězdám. Jde třeba o hliníkové kliky dveří, které také nesou logo budoucích astronautů. To dále najdete třeba na opěrkách hlavy, výplni středového tunelu či sedadlech.  Po technické stránce by však měla edice Astronaut odpovídat běžným modelům.

Založena je na variantě Autobiography. K pohonu bude sloužit agrgeát P400e, což je plug-in hybridní jednotka nabízející výkon soustavy 404 koní (297 kW). Normovaný elektrický dojezd činí 42 km a množství produkovaného oxidu uhličitého představuje 72 g/km. Alternativou k hybridu bude osmiválec 5,0 litru přeplňovaný mechanicky poháněným kompresorem nabízející výkon 416 kW.  

Související články

Témata

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku