Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Řekli byste, že tenhle ošuntělý hatchback má přes 300 koní? Může být váš

Jan Zajíc Jan Zajíc 17. 1. 2020 • 17:40
6
2
Zobrazit náhledy (6)
Plymouth Horizon Turbo Interceptor

Plymouth Horizon je auto, o němž jste možná ještě neslyšeli. Společně s dvojčetem jménem Dodge Omni jde zřejmě o první ekonomické vozidlo s pohonem předních kol vyráběné ve Spojených státech amerických.

Tvrdí to alespoň Wikipedia s odkazem na článek na serveru Allpar.com. Tento 4.145 mm dlouhý hatchback byl výrazně upravenou americkou verzí evropského modelu Chrysler Horizon, který se prodával také pod značkami Talbot a Simca.

V USA mezi roky 1977 a 1990 vzniklo 961.508 exemplářů. Několik stovek vozů si ovšem vzal do parády legendární Carroll Shelby, který stvořil variantu GLH-T. Zkratka "GLH" mimochodem znamená "Goes Like Hell".

Shelbyho auta poháněl 2,2litrový čtyřválec s turbodmychadlem, který dával 109 kW. A protože hatchback vážil méně než tunu, určitě nejel špatně - zvlášť na svou dobu.

Shelby následně představil ještě verzi GLHS (Goes Like Hell Some more), která nabídla 130 kW a 237 N.m.

A právě jeden kousek v provedení GLH se objevil na prodej v Česku. Nejde však o sériové provedení, tohle auto má za sebou řadu dalších úprav. Prodejce jmenuje například upravenou ECU, větší vstřiky, velký mezichladič či palivové čerpadlo z osmiválcového pětilitru. Turbodmychadlo prý nafouká až 2 bary.

Výsledkem má být naměřený výkon 327 koní (236 kW) a 455 N.m. A akcelerace z klidu na stovku za nějakých pět sekund.

Auto je bez koroze, nějakou práci však vyžaduje. A cena? Tenhle šedivý sleeper je k mání za 99.999 Kč, ale majitel se nebrání rozumné dohodě.

Související články

Témata
18. 1. 2020 06:28
Lehkých silných aut
bylo dřív plno. Třeba já jsem svého času měl Mitsubishi Cordia 1.8 turbo. Nekteré verze měly místo 1.8 dvoulitr s 200 k a 200 Nm. Hmotnost? Přesně jedna tuna. Samozřejmě k tomu patřila zvýšená spotřeba předních pneumatik. Na mokré silnici byl rozjezd bez protočení kol prakticky vyloučen a tehdejší Oktávky RS nebo podobné se naprosto nechytaly.
17. 1. 2020 21:12
bezpecnost
Na silnici lidi co maji ridicak za uplatek, cinani a vetve co neumi jezdit, dedkove co nevidi neslysi, vypity a sfetovany jelita, atd. Ovsem tohle musi bejt jista vražda.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud