Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Renault: Výroba nového Clia bude ve Francii zachována

redakce AUTO.CZ redakce AUTO.CZ 15. 1. 2010 • 09:45
25
Francouzská politická scéna v posledních dnech řeší budoucnost domácí výroby vozů Renault.

Francouzský prezident se opět zaměřil na téma stěhování automobilové výroby do zahraničí poté, co se objevila informace, že koncern plánuje přesunout montáž vozidel typu Clio čtvrté generace. Vehementní tvrzením médiím, že je tomu za každou cenu nutné zabránit, z toho následně Sarkozyho ministři učinili další velké téma před regionálním volbami v březnu.

Lavinu kritiky na adresu Renaultu odstartoval ekonomický deník La Tribune, který před necelým týdnem napsal, že firma chce nové vozy od roku 2013 vyrábět místo domovského závodu ve francouzském Flins v turecké Burse. Sarkozy a jeho spolupracovníci v čele s ministrem průmyslu Christianem Estrosim okamžitě spustili poplach a připomněli, že stát vypomáhá od loňska Renaultu půjčkou tří miliard eur, kterou mu slíbil v době, kdy se prodej vozidel vlivem ekonomické krize propadal ke dnu. A Renault společně s Peugeotem, který dostal stejnou pomoc, se zavázali, že nebudou ve Francii zavírat závody a propouštět lidi.

Estrosi zopakoval Sarkozyho loňskou argumentaci, že auta francouzských značek, která si kupují Francouzi, by se měla také ve Francii vyrábět. Sarkozy loni v únoru se přitom výslovně kriticky zmínil o České republice, kde se v kolínské továrně vyrábějí například vozidla typu Citroën C1 a Peugeot 107, jež jsou pak hojně kupována ve Francii.

Odpoledník Le Monde ve čtvrtek uvedl, že tato polemika zní hned několika falešnými tóny. V Turecku podle listu loni vyjelo z tureckých výrobních pásů téměř 180.000 aut, zatímco ve Flinsu 140.000. Ještě pádnější je fakt, že Renault nechystá delokalizaci v čistém smyslu tohoto slova, ale spíše restrukturalizaci své budoucí výroby. Flins totiž od příštího roku začne masově vyrábět elektrovozidlo Zoé, tedy auto na technicky vyšší úrovni. Tím, jak bude stoupat výroba automobilů Zoé, úměrně tomu bude klesat výroba Clií, protože závod má svou danou kapacitu.

Ve výhledu několika budoucích let Clia z Francie zcela nezmizí, i když je podle činitelů Renaultu stále z finančního hlediska těžší v zemi vyrábět jednodušší vozidla - jejich produkce se totiž při vysokých výrobních nákladech ve Francii začíná neúměrně prodražovat.

Ani v tomto ohledu Paříž nenaráží na nějaký nový problém. Už loni musela vláda konstatovat, že francouzský průmysl ztrácí konkurenceschopnost. V letech 2000 až 2007 klesly marže ve Francii o 5,4 bodu, zatímco v sousedním Německu stouply o 9,1 bodu a ve Španělsku o 1,5 bodu. Souběžně s tím cena za hodinu práce ve francouzském průmyslu vzrostl vůbec nejvíce ve srovnání s ostatními státy eurozóny.

Dalším významným bodem je míra, s jakou si může dovolovat francouzská vláda mluvit do strategie automobilky, v níž drží pouhých 15 procent akcií, ale chová se fakticky jako většinový vlastník. Ve správní radě Renaultu také zasedají jen dva zástupci státu. Vláda dala najevo, že by jich chtěla mít šest. Pokud nechce porušovat právo, musela by v automobilce ovšem rozšířit kapitálově svou účast. Anebo získat pro obsazení míst dobrovolný souhlas ostatních akcionářů, což není moc pravděpodobné.

Celosvětový prodej Renaultu se v loňském roce snížil o 3,1 procenta na 2,31 milionu vozů. Jde o první pokles po deseti letech. V kategorii osobních vozidel ale naopak lehce stoupl, a to o 0,7 procenta na 2,03 milionu kusů. Kromě Británie si přitom automobilka polepšila ve zbytku Evropské unie.

Související články

Témata
Avatar - Ada je zase tady
16. 1. 2010 20:51
Re: Francouzi ucinili dalsi krok smerem ke krachu rendliku
Jste oba dva smesni. Jak to tak vypada, probudite se jednou se svou rendlikolaskou s rukou v nocniku. :-!
Avatar - Andromeda
16. 1. 2010 18:51
Re: Banda ekonomů a sociologů
Jen si odskákli z komisí G8,etc... a formou e learningu šíří osvětu a považ kolego - ZDARMA!!! >:D
16. 1. 2010 18:08
Re: Ceka nas to vsechny
A chceš tiež povedať, že študovali najmä tí, čo mali rodičov na správnych miestach. Hlavné bolo byť straník, vtedy aj rozumu stačilo menej...
Tí, čo na to vedomostne mali, boli prijatí v prvom rade ak boli ideologicky vporiadku, a pravdaže, ostalo pre nich ešte nejaké miesto.
Avatar - Ronault.
16. 1. 2010 15:59
Banda ekonomů a sociologů
Já mám při návštěvě místních diskuzí vždy pocit, že největší světoví ekonomové, politologové, designéři a vůbec myslitelé, se scházejí právě zde. Tedy oni se tak aspoň cítí. 8-s >:D Děkujeme za vaši odbornou účast, Ádo a spol :yes: >:D
Avatar - Ronault.
16. 1. 2010 15:57
Re: Francouzi ucinili dalsi krok smerem ke krachu rendliku
Já myslel, že by dělal poradne Fr vlády pro otázku fekální politiky >:D

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud