Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Revoluční vynález Fordu dramaticky zlevnil nová auta. Oslavil 110 let

Diskuze (11)

Před 110 lety, 7. října 1913, zavedl americký průmyslník Henry Ford ve své automobilové továrně v Highland Parku první pohyblivou montážní linku.

K jejímu zřízení ho "donutil" obrovský zájem o jeho lidový automobil Ford Model T, láskyplně nazývaný Plechová Líza či Lízinka. První exemplář vozu opustil továrnu roku 1908, díky nízké ceně se stal bestsellerem a továrna nestačila vyrábět. Sériově zavedl Ford montážní linku 1. prosince 1913.

Pásová výroba přinesla do té doby nevídanou produktivitu práce. Ať už je pravdou, že se nový výrobní způsob inspiroval bourací linkou chicagských jatek, nebo ne, jeho aplikace v automobilovém průmyslu způsobila revoluci. Zatímco dříve se doba potřebná k sestrojení automobilu měřila ve dnech, či v lepším případě v hodinách, sestavit "téčko" trvalo po vyladění výrobního procesu asi dvě a půl hodiny.

V souvislosti s masovou produkcí vozu klesala postupně i jeho cena. Již původních 850 dolarů za kus byla suma velmi rozumná, postupem času navíc klesla až na 260 dolarů. V roce 1914 už Ford produkoval více vozů než všechny ostatní americké automobilky dohromady. Pásová výroba se pak brzy rozšířila do celého světa.

Video se připravuje ...

Diskuze (11)

Doporučujeme

9. 10. 2023 21:24
Levný Ford T
Četl jsem, že ke konci výroby Fordu T stál 5(!) výplat dělníka, který jej montoval na pásu.
Dnes, po cca 100 let, v době automatizace a robotizace, by mě zajímalo, zda si také dokáže (český) dělník na lince ve Škodě Auto za 5 měsíčních výplat pořídit nejlevnější Škodu?
Zkrátka, "pokrok" nezastavíš.
Avatar - Barry Lyndon
9. 10. 2023 11:21
Re: Zajímavé
Ta videa o tom, jak jednoduše se Tesla montuje a jak to zvládne kdokoliv po max. dvoudenní zaškolení, jsem viděl. Pokud to bylo určeno pro investory, tak OK, pokud pro zákazníky, tak potěš koště. Mně by to teda spíš odradilo a utvrdilo, že Teslu fakt ne... A klidně si pár set tisíc radši připlatím za normální auto montované normálními lidmi. Teslí blbuvzdorné lego fakt ne...

... a taky mi kontextu těch jejich obřích odlitků není moc jasná opravitelnost. Opravuje se vůbec Tesla? :D
8. 10. 2023 22:42
Re: Zajímavé
Myslíš, že dieselpošuk je v niečom lepší?
Avatar - WinDiesel
8. 10. 2023 17:43
Re: Zajímavé
je to sice elektropošuk, ale maličko pravdu má, Teslu dnes dostaneš levněji než elektroprdy od Volkswagenu a můžeš se s radostí začlenit do církve Elonovy :-[] :-[] :-[]
Avatar - WinDiesel
8. 10. 2023 17:42
Re: Zajímavé
ha ha ha ha ha ha ha pobavils :-[] :-[] :-[] elektropošuku