Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Řidičáky na zkoušku: Novelu zákona má ministr na stole

Jan Mička Jan Mička 23. 3. 2014 • 19:14
109
První kilometry za volantem budou pro mladé řidiče obtížnější. Řidičáky se totiž budou vydávat na zkušební dobu.

Podle informací MF Dnes připravuje ministerstvo dopravy návrh, na základě kterého by se začínajícím řidičům vydávaly řidičské průkazy na zkušební dobu. Ta by mohla trvat dva roky a na šoféry se budou vztahovat přísnější podmínky než na běžné řidiče - spektrum bodů by například měli „staženo“ z dvanácti na osm. Pomůže to však něčemu?

Z prohlášení dopravního odborníka Roberta Šťastného totiž vyplývá, že jsou to právě mladí řidiči, kdo zaviňuje nejvíc dopravních nehod, mezi kterými pochopitelně nechybějí ani ty smrtelné. Řidičský průkaz na zkoušku není špatný způsob, jak přimět (nejen) mladé řidiče, aby se po silnicích pohybovali bezpečněji. Začít by se však mělo již v autoškolách, kde by žáci dostávali lepší vzdělání, a na konkrétních případech by se přesvědčili, jaké dopady může mít hazardní jízda.

Řidičské průkazy na zkoušku jsou již zavedeny v několika evropských zemích, v Česku se o něm hovoří asi rok. Podle mluvčího Ministerstva dopravy se již připravuje novela zákona o autoškolství, se kterou se brzy seznámí i ministr dopravy Prachař. Prozatím není jasné, kdy bude vydávání zkušebních řidičských průkazů uvedeno do praxe.

Související články

Témata
Avatar - grifith
26. 3. 2014 20:07
Re: nesmysl
Souhlasím, diskuze není pouze o shodných názorech, ale také o těch odlišných ;-)
Rozdíl o kterém píšeš, navíc ve prospěch Swiftu, vnímám prostě odlišně. Rozdíl v obou vozech je značný. On i ten čerstvý absolvent nemusí být řidičské nemehlo, byť samozřejmě reálný provoz a naskakující ujeté kilometry dále cizelují řidičovo umění. O tom se nepřu a znova souhlasím.
I já děkuji za debatu a přeji mnoho bezproblémových kilometrů ;-)
26. 3. 2014 18:39
Re: nesmysl
Nerada se hádám s kolegou alfistou, ale nemůžu souhlasit s tím, že by věty o dávkovatelnosti brzdné síly a plynu byly blbost- mám to z vlastní zkušenosti, kdy jsem často přesedala z jednoho auta do druhého během dne a ty rozdíly byly opravdu citelné- přeskočit třeba ze swifta 1.0 39 kW do alfy 156 2,4JTD 103kW byl sakra velký rozdíl a to je jenom jeden z příkladů. Navíc nemluvím o zkušených mladých, ale o čerstvých absolventech autoškol u kterých nejsou jasné jejich schopnosti, navíc nemají potřebné návyky... Nicméně názory jsou od toho aby se lišily, děkuji za zajímavou debatu
26. 3. 2014 06:49
Re: mladí řidiči by měli začínat ve Š120 :-)
to snad musela být celá fabrika od prvního soustruháře až po posledního konstruktéra tvrdě komunistická :-)
Nebo snad dělalo komunistickým auto už jen to, že vznikalo za komunistického režimu ?
Byl snad i můj děda komunista, ačkoliv nikdy nebyl ve straně, jen protože žil v komunistickém režimu ?
Avatar - grifith
25. 3. 2014 18:59
Re: nesmysl
V pořádku, nemáš za co, nepochopení českého jazyka je jen jeden z tvých mnoha problémů. >:D :yes:
25. 3. 2014 18:56
Re: nesmysl
Děkuji že jsi se přiznal...