Roušky v autě budou povinné. Podle odborníků to má smysl
Vláda zpřísňuje nařízení proti dalšímu šíření koronaviru. Roušky budou nově povinné při pohybu venku a také při jízdě v automobilu.
Česká republika se nadále potýká s druhou vlnou pandemie koronaviru. Počty nakažených a především hospitalizovaných pořád neklesají, a tak vláda dále zpřísňuje opatření proti dalšímu šíření onemocnění covid-19. Na pondělním jednání schválila povinnost nošení roušek i při pohybu venku, a to včetně jízdy automobilu.
Mimořádné opatření tak zakazuje pohyb a pobyt bez ochranných prostředků dýchacích cest (nos, ústa) jako je respirátor, rouška, ústenka, šátek, šál nebo jiné prostředky, které brání šíření kapének, a to v motorových vozidlech. Výjimku mají pouze členové jedné domácnosti, tedy rodiny a partneři.
Vládní opatření je platné od této středy 21. října, do odvolání. Nově přitom nařizuje nosit roušku také při pohybu venku, konkrétně v zastavěném území obce, kde dochází na stejném místě a ve stejný čas k přítomnosti alespoň dvou osob vzdálených od sebe méně než dva metry. Výjimku pak opět mají členové jedné domácnosti.
Nové nařízení přitom podle odborníků má svůj smysl. „Roušky v autě mají smysl, pokud jsou cestující osoby mimo okruh vlastní rodiny či pokud sdílíte služební nebo jiný vůz jako například náhradu městské hromadné dopravy. Potom je vhodné, aby všichni v autě, stejně jako v MHD, měli nasazenu roušku,“ uvedla už při jarní vlně pandemie koronaviru Michaela Špačková z oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotnického ústavu.
Špačková tehdy přitom doporučovala nosit roušku v autě i v případě, že v něm jedete sami. „Auto projíždí městem kolem lidí a nasává vzduch. Rizikové osoby jako starší lidé a lidé s oslabenou imunitou by však měli nosit roušku i v domácnosti a tedy i v osobním autě,“ říkala.
Přestože se roušky staly v posledních měsících nezbytným doplňkem každého z nás, připomeňme si pár rad o jejich používání. Jednorázové papírové roušky je vhodné po použití vyhodit, a to ideálně zabalené v igelitovém sáčku. Domácí bavlněná rouška pak rychle navlhne, a tak se vyplatí ji pravidelně měnit, aby správně fungovala. I v tomto případě by se měla po použití dát do igelitového sáčku, případně ihned vyprat a poté vyžehlit.
Respirátory jsou pak považovány za jednorázové, při nedostatku jiné ochranné pomůcky je však podle odborníků lze použít opakovaně. V takovém případě je doporučeno je sterilizovat v horkovzdušné troubě alespoň na 70°C, po dobu několika desítek minut, případně pomocí UV lampy (tzv. horské sluníčko). Sterilizace v mikrovlnné troubě se kvůli kovovým součástkám nedoporučuje, obecně pak odborníci varují, že během sterilizace může dojít k deformaci respirátoru a jeho znehodnocení.
Zevní strana použité roušky či respirátoru je přitom potenciálně infekční, a tak je vhodné se této strany nedotýkat, případně si poté vydesinfikovat ruce.