Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Roušky v autě: Nesmysl, nebo nutnost?

David Bureš
Diskuze (39)

Ministr vnitra vyzval občany, ať z důvodu prevence na veřejnosti nosí roušky nebo jinou ochranu obličeje. Měli by toto dodržovat i řidiči v autech?

Pandemie koronaviru dorazila i do České republiky. Počet nakažených stále roste, vláda proto z důvodu prevence před onemocněním COVID-19 omezila pohyb osob jen na nejnutnější případy a ministr vnitra Jan Hamáček vyzval občany, ať nosí respirátor, roušku nebo alespoň jakoukoliv ochranu obličeje i při běžném pohybu venku, což se od středeční půlnoci stane dokonce povinností. Už předtím některé dopravní podniky v rámci boje proti šíření koronaviru začaly vyžadovat nosit takovou ochranu i v prostředcích městské hromadné dopravy.

Měli bychom však roušku nebo jinou ochranu přes ústa a nos nosit i v automobilu? Roste totiž počet řidičů, kteří se chrání také během řízení. Má taková prevence smysl?

Roušky v autě mají smysl

„Roušky v autě mají smysl, pokud jsou cestující osoby mimo okruh vlastní rodiny či pokud sdílíte služební nebo jiný vůz jako například náhradu městské hromadné dopravy. Potom je vhodné, aby všichni v autě, stejně jako v MHD, měli nasazenu roušku,“ říká Michaela Špačková z oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotnického ústavu.

„Ideálně nikam nejezděte. Pokud už musíte někam jet, jeďte sami, nebuďte s nikým v autě. Pokud je nutné s někým jet, vyvarujte se lidí s akutními příznaky respiračního onemocnění, používejte respirátor, případně alespoň roušku. Vezměte si kontakt na všechny cestující, aby je bylo možné v případě nákazy dohledat a kontaktovat,“ doplňuje k tomu Jana Parmová, vedoucí lékařka Škoda Auto.

Pokud však v automobilu cestují členové jedné domácnosti, je nošení roušky v kabině vozu na zvážení každého z nás. „Stále to může být přínosné, neboť auto projíždí městem kolem lidí a nasává vzduch. Rizikové osoby jako starší lidé a lidé s oslabenou imunitou by však měli nosit roušku i v domácnosti a tedy i v osobním autě,“ dodává Michaela Špačková.

Zkuste hledat v autolékárničce

Co se týče nošení roušek, tak v případě těch jednorázových kupovaných je vhodné je po použití vyhodit. A to ideálně po vložení do igelitového sáčku, který následně uzavřete. Zevní strana použité roušky je považovaná za infekční, a proto je vhodné se této strany nedotýkat.

Roušky podomácku vyrobené z bavlny pak relativně rychle navlhnou a stanou se tím snadno prostupnými pro bakterie i viry. Pokud nemáte jinou možnost a tuto roušku použijete, mějte ji nasazenu pouze po nezbytně nutnou dobu a ihned po použití ji dejte do igelitového sáčku, který na uzel zavážete, a následně si vydezinfikujte ruce. Roušku, která je použitá a tím pádem potenciálně infekční, dejte co nejdříve vyprat na 90 °C a poté vyžehlete.

Sehnat roušku je v těchto dnech velký problém, a tak pokud nechcete šít vlastní, zkuste se podívat do své autolékárničky. Přestože není v České republice povinnou součástí automobilové lékárničky, v některých ochranná rouška bývá, a tak ji můžete použít.

Auto pravidelně desinfikujte

V každém případě platí, že i při jízdě automobilem s dalšími spolucestujícím byste měli dodržovat základní hygienická pravidla. Respektive kašlat a kýchat do rukávu nebo jednorázového papírového kapesníku a ten následně vyhodit. Rovněž je vhodné pravidelné a důkladné mytí rukou mýdlem a teplou vodou.

V aktuální situaci pak odborníci rovněž doporučují automobil pravidelně desinfikovat, respektive alespoň místa, která jsou běžně používána, jako volant, loketní opěrky, madla, kliky nebo palubní deska. Zapomenout byste neměli ani na displej multimediálního systému nebo třeba páčky pod volantem.

„Všechny povrchy, kterých se dotknete, dezinfikujte před jízdou i po jízdě, obzvlášť pokud s někým auto sdílíte nebo jste někoho vezli,“ radí lékařka Parmová. Tyto zásady platí dvojnásob pro řidiče vozů taxi a další řidiče, kteří přepravují pasažéry. Ideální je také interiér auta pravidelně řádně větrat.

Nyní je vhodná doba i na vyčištění klimatizace vlastními silami pomocí sprejů, které lze koupit v běžné obchodní síti. Ne že by byly na koronavirus účinné, alespoň ale mohou snížit riziko nákazy. Čistší okruh vytápění a klimatizace znamená nižší riziko usazení zákeřného viru v něm.

Čím interiér auta čistit?

A čím vůz dezinfikovat? Organizace Consumer Reports například radí využít některé prostředky, které již možná máte doma. Proti koronaviru zabírá nejméně 70% roztok alkoholu a třeba isopropylalkohol nijak neublíží žádnému z běžných povrchů v autě. K čištění dílů ho totiž využívají i samotní výrobci automobilů a jejich subdodavatelé.

Dávejte ale pozor, příliš intenzivní čištění alkoholem může zničit probarvení interiéru. Ze stejného důvodu pak nepoužívejte peroxid vodíku, který pravděpodobně způsobí poškození povrchů. Ze stejného důvodu Consumer Reports radí nepoužívat na čistění dotykových displejů látky obsahující čpavek. K čištění všech povrchů všemi metodami jsou ideální hadříky z mikrovlákna.

David Bureš
Diskuze (39)

Doporučujeme

24. 5. 2021 05:31
RESPIRÁTOR
Podle mě je strašný nesmysl nosit roušku, nebo respirátor v autě. Já jsem zastánce nošení respirátoru, ale podle nějaké logiky. Objednal jsem si ten tenký černý respirátor z https://www.greenmat.cz/…y-c160_150_2.htm a mám ho v kasliku v autě a nasazuju si ho jen, když jdu do krámu, na úřad, nebo prostě někam dovnitř.
24. 3. 2020 09:04
Re: Nesundávat
Kde bydlíš? V Praze má roušku každý včetně santusáků.
24. 3. 2020 08:59
Re: Zdravý rozum
Číňan to pár měsíců tutlal. Jestli to zvládl se nikdy nedozvíme, protože prostě lže.
20. 3. 2020 22:56
nakaza z exterieru
teda nezlobte se, ale nakaze z nasateho venkovniho vzduchu neverim, mate to nejak overene nebo varite z vody? Objem vzduchu venku je obrovsky oproti takove cekarne u doktora, fouka tam vitr, viry se redi, zabiji je slunce... to bych musel zastavit metr od prechodu po kterem prechazi nekolik kaslajicich zoufalcu 😀
19. 3. 2020 20:53
Re: Zdravý rozum
Videl si zdravotné záznamy tých 46 ročných na umelom dýchaní? Ja mám člena domácnosti, ktorý je v prvej línii. Skoro každí deň prechádzame nejaké dáta, aby človek vedel čo čakať, lebo sa s tým asi stretneme. Nejaké 3-4 dni dozadu sme prechádzali dosť detailne dáta zverejnené Talianskou vládou. Mimo iného tam bolo, že najmladší čo zomreli boli dvaja 39 ročný. Jeden mal už svoje dni zrátané a druhý tiež kvôli viacerým ochoreniam neviedol plnohodnotný život. A nik nevie koľko by ešte požil. Proste fotka 40 ročného človeka na prístrojoch nie je vypovedajúca ak nepoznáš celý príbeh.
Včera sme prechádzali dáta k opätovnej nakaziteľnosti a chybovosti negatívneho testu. Je to RNA vírus na ktorý si normálne fungujúci organizmus vytvára doživotnú imunitu. Ale podobne ako plané neštovice aj tu môžu byť prípady, kde ľudia znova ochorejú. Ale ich počet bude malí a nedôjde k rýchlemu šíreniu.
Môj názor je taký, že aktuálne riešenie nie je ideálne. Čiastkové obmedzenie pohybu vytvára ekonomické neistoty a šírenie sa len mierne spomalilo. Ale to neznamená, že prskám všade okolo seba. Pristupujem k tomu zodpovedne. Rúško nosím aj keď viem, že mňa neochráni, ale neviem kedy môžem byť ja sám prenášačom. Tiež sa nestretávam s ľudmi, ktorý sú v ohrozenej skupine populácie. Ale rozhodne nie som za strašenie ľudí rôznymi polopravdami. Dnes som napríklad počul, že u mladého a zdravého človeka prekonanie SARS-cov2 spôsobí trvalí pokles pľúcnej kapacity o desiatky percent. Neviem kde lúdia chodia na takéto hoaxy, ale prispieva to k šíreniu paniky.