Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Rozhledny Moravskoslezského kraje: Najdete i unikáty

Svět motorů
Diskuze (0)

Nejvýchodnější kraj nabízí téměř padesátku rozhleden a vyhlídek, přičemž mezi nimi objevíte několik unikátů. Jaké jedinečné stavby s rozhledem zde najdete?

V Ostravě dlouho neměla konkurenci Vyhlídková věž Nové radnice, která kromě kruhového výhledu na město i daleko za jeho hranice lákala (a platí to dodnes) kvalitní prvorepublikovou architekturou radničních interiérů. Stejně jako na novou a nyní asi známější atrakci, kterou je Bolt Tower v Dolních Vítkovicích, jsou k cestě na radniční vyhlídku (77 m nad parkovištěm) k dispozici dva výtahy. Pojmenování „Bolt“ je odvozeno od anglického výrazu pro „šroub“, ovšem obecně je spojeno s tím, že slavnostního otevření se zúčastnil sprinter Usain Bolt. Cenu vstupenky (dospělý 200 Kč) zpříjemňuje voucher na občerstvení v kavárně v oblacích a rezervace termínu se vyplatí. Další ostravské možnosti? Nižší dřevěné rozhledny najdete v Hošťálkovicích, Landeku a rozhlédnout se můžete i z haldy Ema (324 m).

Tím náš výčet moravskoslezských unikátů nekončí. Kde se můžete kochat výhledem z Národního památníku války? Prohlídku moderní expozice Hrabyně můžete zakončit na nezastřešené vyhlídkové terase, ze které se nabízí pohled do Opavské nížiny a až do Polska. Vojenskou inspiraci najdete i u rozhledny u obce Štěbořice se jménem U Šibenice. Název prý s popravištěm nesouvisí, ale železobetonový monolit má pro svou podobu důvod. Připomíná budování betonových bunkrů k obraně republiky. Neobvyklá je i rozhledna Hraniční vrch u Albrechtic s originální koncepcí, kdy byly spojeny dvě věže lávkou ve výši 25 m. Vzhledem k zeměpisné poloze kraje jistě nepřekvapí, že zde najdete i nejvýchodnější rozhlednu na našem území. Nejvyšší horu Slezských Beskyd Velká Čantoryje (995 m) doplnila na začátku 21. tisíciletí kovová rozhledna. Více návštěvníků má z Polska, odkud z lázeňského města Ustroň na hřeben vedou hned dvě lanovky. Z náměstí v Nýdku je to na vrchol 4,7 km a zhruba 500 výškových metrů.

Nejdál dohlédnete z nejvyšší moravské hory Praděd, za výjimečně dobrého počasí i Vysoké Tatry a Malou Fatru. Vždy se můžete podívat na nejvyšší pevný bod Česka, což je špička zdejšího televizního vysílače (1638 m). Ačkoliv až k hotelu, restauraci a rozhledně vede silnice, příjezd je regulován. Výjimku nedostal ani reportážní vůz Subaru XV. Ubytovaní se autem dostanou na Ovčárnu, kam jezdí i autobus od parkoviště Hvězda. Na Praděd jsou to ale i z Ovčárny další téměř čtyři kilometry. Schody stoupat již nemusíte, je tu výtah.

Moravskoslezský kraj není výjimečný jen téměř padesátkou vyhlídkových staveb, což je „krajský rekord“, ale i tím, že jen minimum (tři!) z nich je spojeno se stožáry mobilních operátorů. Co však je tradiční, datum jejich zrození po roce 2000 (dvě třetiny). Historických rozhleden je naopak v tomto kraji minimum, přičemž dvě z nich se dají stihnout během pár hodin (Cvilín u Krnova a rozhledna Hanse Kudlich u Úvalna). Obě jsou klasické (cihlová/kamenná). V posledních letech v kraji vznikl značný počet nižších dřevěných vyhlídek. Stavěly se ale i dříve: v areálu nádherného zámku Hrádek nad Moravicí najdete Bezručovu vyhlídku se dvěma lavičkami, která má ovšem kořeny ve stavbě zvané Výšina císaře Viléma (Willhelmshöhe). Více je ale vidět z Hodinové věže, která je přístupna jako samostatný prohlídkový okruh. Impozantní Bílá věž je také přístupná, ale z okének je vidět hlavně do parku.

Svět motorů 33/2021 Svět motorů 33/2021

 

Top tip: Bolt Tower

Ukázkový příklad proměny průmyslové stavby představuje nejviditelnější objekt areálu Dolních Vítkovic. Z dvacetimetrové nástavby nad někdejší vysokou pecí č. 1, ochozu i vyhlídkových chodníčků přehlédnete jak průmyslový areál, tak město i dohlédnete například i na Moravskoslezské Beskydy. Navíc tu máte i kavárnu.

Věže kostelů, radnic, hradů a zámků

Také v počtu městských, radničních, kostelních, hradních i zámeckých věží patří Moravskoslezský kraj mezi „nejpilnější“, Počet těch přístupných se nyní blíží ke čtyřicítce a vzhledem k zájmu cestovatelů kochat se pohledem na navštívená místa shora tu a tam přibývají. Jedinečnou Vyhlídkovou věž Nové radnice v Ostravě jsme i díky dlouhé tradici zařadili mezi rozhledny, stejně jako Bolt Tower, ale i tak zůstal v této „kategorii“ dostatek cílů.

V některých městech si můžete vybírat: Krnov nabízí kromě radniční věže i výhledy z kostela sv. Martina a synagógy, Opava, Kravaře, Karviná a Nový Jičín dávají na výběr dva výhledy. Vzhledem k tomu, že tyto městské věže poskytují vesměs pohled zejména na město a blízké okolí, stačí stoupat desítky až stovky schodů (Krnov, kostel sv. Martina 197, Opava, kostel sv. Hedviky 232) jen jednou.

Nemohou chybět hradní (Hukvaldy, Vikštejn, Hradec nad Moravicí, Starý Jičín) a zámecké věže (Chotěbuz), přičemž přístup k nim je vesměs spojen s placenou prohlídkou objektu. Číselnou převahu mají kostelní věže (téměř 20), u kterých je přístupnost často omezená jen na některé termíny nebo akce.

Parkování do 150 m: U Šibenice, Nová Ves u Dolní Moravice, Hanse Kulicha u Úvalna, Hošťálkovice a Nová radnice v Ostravě, penzion ve věži Bohumín, Slatina, Kanihůra, Olšová, Veselská rozhledna, Soběšice, chata Prašivá a Kozubová (s povolením), Čeladná, Bolt Tower, Hrabyně, Vratimov

Lanovka: Velká Čantoryje

Výtah: Bolt Tower, Nová radnice Ostrava, Praděd

Skryté skvosty

Spektrum zajímavých míst v Moravskoslezském kraji je široké. Dáme tipy na místa, která by si zasloužila větší pozornost, i když leckomu jsou známa.

Arboretum Nový Dvůr: Unikátní dendrologická expozice domácích a cizokrajných stromů s názvem Dřeviny pěti světadílů je jen částí toho, co v arboretu, kde roste na 7000 druhů rostlin, dřevin, bylin a jejich různých variant, můžete vidět. Na areál o ploše 23 ha rozdělených do dílčích oddílů si rezervujte dost času. Rostliny a dřeviny ze všech koutů světa doplňuje specializovaná herbářská sbírka dřevin, šišek a dřev.

Štramberská trúba: Věž dominující městečku, které je asi nejznámější díky své sladké specialitě – štramberským uším. Čas si ale udělejte nejen na prohlídku města a věže zvané Trúba, ale i návštěvu muzea, které je věnováno životu a dílu malíře Zdeňka Buriana. Ten ve Štramberku prožil část života a v nedaleké jeskyni Šipka čerpal inspiraci k pravěkým obrazům.

Dějiny textilnictví: Hedva Český brokát je jedním z mála podniků, které dnes drží tradici českého tkalcovství. Tu zejména na Rýmařovsku mapuje expozice, která je až do konce října přístupná v areálu firmy Hedva. Ta nyní vyrábí vzácné brokáty, kravatové tkaniny a ubrusoviny a jde s dobou: vyrábí i brokátové roušky, které se dají koupit v rýmařovské prodejně.

Hrabyně: Národní památník 2. světové války v Hrabyni nyní přibližuje nejen boje, ale i kulturu a civilní život za protektorátu. Základem současné expozice jsou autentické předměty, osobní věci, zbraně i výstroj, které věnovali přímí účastníci bojů ze všech světových front. Kromě dobových fotografií a dokumentů obrazový a zvukový materiál zprostředkovává na 30 plazmových obrazovek. Milovníky architektury zaujme i monumentální stavba.

Autor: Tomáš Pudil

Svět motorů
Diskuze (0)

Doporučujeme