Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Rusko zvažuje zavedení alkoholových zámků v autech

ČTK ČTK 30. 7. 2020 • 05:03
9
29
Zobrazit náhledy (9)
Alcofind Pro X-5 plus Alcoscan AL7000 AlcoBlow Dräger 3820

Rusko zvažuje, že automobily v zemi budou muset být vybaveny zařízením, které na základě vyhodnocení dechu nedovolí opilému řidiči nastartovat a znemožní tak jízdu pod vlivem alkoholu.

Úřady nyní řeší, jak povzbudit výrobce, aby tyto alkoholové zámky montovali do nových aut přímo na výrobních linkách.

"Perspektiva alkoholového zámku v ruských autech není za horami," upozornil dnes list Kommersant. Ministerstvo průmyslu prý chce ještě do konce letošního roku vypracovat koncepci, jak prosadit hromadné používání podobného zámku.

Zařízeními se stejnou funkcí mají být od roku 2022 vybaveny všechny dopravní prostředky vyrobené v Evropské unii, připomněl deník unijní plány. Dodal, že v Rusku podle expertů takový krok nevyhnutelně povede ke zdražení aut, protože vzpomínané zámky stojí od 25.000 do 120.000 rublů (asi 7700 až 37.000 Kč). Oponenti namítají, že systém bude velice pravděpodobně poruchový.

Rusko se roky snaží zlepšovat bezpečnost silničního provozu. Ačkoli úřední statistiky ukazují, že se situace zlepšuje, loni na silnicích zemřelo kolem 17.000 Rusů, což je mnohem více než v jiných zemích, podotkla agentura Reuters. Připomněla, že snaha předchozí vlády dosáhnout zabudování alkoholových zámků do ruských aut byla neúspěšná a že tento krok by pro automobilky znamenal jen další náklady v době, kdy pod vlivem pandemie poptávka zeslábla.

Rusové mají dlouhodobě pověst národa, který holdují zejména vodce ve velkém množství. Ale podle loňské zprávy Světové zdravotnické organizace klesla spotřeba alkoholu v zemi mezi roky 2003 až 2016 o 43 procent zásluhou zvýšení daní a zdražení lihovin. Prezident Vladimir Putin svou pověst dlouhodobě staví na střízlivosti na rozdíl od jeho předchůdce Borise Jelcina, kterého si mnozí Rusové dodnes spojují s opileckými žertíky a přešlapy, poznamenal Reuters.

Kommersant připomněl, že alkoholové zámky se nejprve objevily ve Švédsku na konci 90. let. V současnosti se tato zařízení v mnoha zemích používají ve vozech delikventů, kteří v minulosti měli problém s řízením v opilosti, anebo pro kontrolu řidičů přepravujících cestující. V Austrálii si provinilci musí takové zámky do auta nechat namontovat na svůj účet a jsou povinni podstupovat každý měsíc kontroly. V Litvě od počátku roku platí, že provinilec si může o rok zkrátit dobu bez řidičského oprávnění, pokud svolí se zabudováním alkoholového zámku do svého auta. V Rusku se tyto zámky zkoušely ve školních autobusech ve dvou z 85 regionů, ale experiment nepřerostl fázi pilotního projektu.

Související články

Témata
Avatar - Ozzman
31. 7. 2020 15:49
Re: tak to budou v moskve a petrohradu prazdny silnice
Vím, už jsem ti říkal, že js původně z tohoto oboru :) Tedy jako demograf, ne alkoholik..
Avatar - Hammunasakra
31. 7. 2020 10:07
Re: tak to budou v moskve a petrohradu prazdny silnice
Čtvrtina rusů umře předčasně = před 55 rokem věku

https://ct24.ceskatelevize.cz/…nejcasteji-vodka
Avatar - Hammunasakra
31. 7. 2020 10:06
Re: tak to budou v moskve a petrohradu prazdny silnice
https://ct24.ceskatelevize.cz/…-domaci-palenkou
Avatar - Ozzman
31. 7. 2020 10:02
Re: tak to budou v moskve a petrohradu prazdny silnice
Nezatajuji, prostě pálí domácí chlast, kterej ve statistice není. To, že je mnohdy nekvalitni se pak projevuje v statistice umrtnosti a naději dožití.
Avatar - Hammunasakra
31. 7. 2020 09:51
Re: tak to budou v moskve a petrohradu prazdny silnice
Nevím = tak zpochybňuju? Nojo tak to chodí ;-)

Odkazy a zmínka o masovosti alkoholismu je i v článku = ale viz topten 22:15

Ba co hůř = dělají to i mladší ročníky TO JE fakt ÚCHYLNÝ. Sme o desetiletí pozadu a biliony chudší PROTOŽE komunista a rus :-|

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud