Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Moderní infotainmenty prý mohou být nebezpečnější než alkohol za volantem

Ondřej Mára
Diskuze (71)

Řidiči, kteří za jízdy zírají do obrazovky infotainmentu, prý mohou být nebezpečnější než řidiči pod vlivem alkoholu či drog.

Nedávný výzkum britské organizace IAM RoadSmart odhalil, že moderní systémy infotainmentu, často navrhované ke zvýšení komfortu a bezpečnosti jízdy, mohou napáchat více škody než užitku. U jejich uživatelů byl totiž často zjištěn delší reakční čas, než u řidičů pod vlivem omamných látek.

Výsledky prý ukázaly lepší reakční časy u řidičů pod vlivem konopí a až pětkrát lepší reakční časy u řidičů, kteří měli v krvi legální množství alkoholu, což je na britských silnicích až 0,8 promile.

Podle studie se reakční čas řidičů, kteří zrovna manipulovali s dotykovou obrazovkou infotainmentu, prodloužil o čtyři až pět délek automobil. Studie také odhalila, že někteří řidiči soustředili svůj zrak na obrazovku klidně až 16 sekund. Pro představu – při rychlosti 90 km/h tak tito řidiči urazili až 400 metrů.

Během manipulace se systémy jako Android Auto nebo Apple CarPlay (prostřednictvím dotykové obrazovky) navíc utrpěla i schopnost řidiče dodržovat konstantní rychlost a udržet pozici vozu v jízdním pruhu. Výběr skladeb přes aplikaci Spotify (prostřednictvím obou výše zmíněných systémů) měl mít na reakce řidiče dokonce horší dopad, než psaní textových zpráv.

Dopravní experti z IAM RoadSmart proto nyní apelují na vládu i automobilový průmysl, aby omezili technologie rozptylující technologie dříve, než dojde k dalším zraněním či úmrtím. „Rozptýlení řidiče bývá každoročně připisována zhruba třetina dopravních nehod v Evropě,“ uvedl Neil Greig za IAM RoadSmart.

Zatímco předchozí výzkumy ukázaly, že Apple CarPlay nebo Android Auto fungují lépe než klasická tlačítka a ovladače, výsledky této poslední studie vyvolávají vážné znepokojení ohledně vývoje a využívání nejnovějších systémů infotainmentu. Cokoliv, co rozptyluje oči a mysl řidiče, je pro silniční bezpečnost špatné,“ uvádí studie.

Ondřej Mára
Diskuze (71)

Doporučujeme

Avatar - Barrichello
24. 3. 2020 14:38
Re: Aspoň něco
žádnou hlavní nabídku nemam, ikonky menu jsou ve spodní liště, takže z rádia kliknu na climate a nastavuju teplotu
24. 3. 2020 08:06
Re: Aspoň něco
Takže potvrzujete, že v první úrovni to není. A ono většinou abyste se dostal do hlavní nabídky, musíte nejprve vyskočit z aktuální aplikace, tedy třeba navigace. Teda stisknout Hlavní nabídka, pak climate a pak můžete volit teplotu.
A ano, já umím kolečkem zakroutit i poslepu. Když vám, že jedno cvaknutí je 0,5st tak to snad není takový problém, ne? A nemusím nastavovat 24. Když je mi zima tak podle pocitu přidám. Konkrétní teplota nehraje roli. Někdy je mi při 21st zima, jindy horko.
S klikáním na displayi bez jakékoli hmatové informace se to opravdu srovnat nedá.
Avatar - Barrichello
23. 3. 2020 21:41
Re: Aspoň něco
kliknu na climate a pod tím už je nastavení teploty , kudy to má foukat atd
To samé vyhřívání sedaček, volantu atd

zobrazí se to na jeden klik.

BTW vy umíte po slepu na kolečku automatické klimy nastavit třeba 24? já teda ne....musím se podívat na to kolečko kam až s ním zatočit, tak jaký je rozdíl 2x kliknout na dotykáči
23. 3. 2020 17:10
Re: Aspoň něco
V té první to nemá asi nikdo. Nebo on někdo trvale zobrazuje nastavení teploty na hlavní obrazovce?
23. 3. 2020 17:08
Re: Infotainment
Takže nemůžete ani říct spolujezdci, aby něco nastavil na navigaci. Skvělé...