Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Český vědec v USA vymyslel novou metodu měření alkoholu. Má být přesnější

ČTK ČTK 8. 1. 2020 • 22:16
17
4
Zobrazit náhledy (17)
Dräger 3820 AlcoBlow AlcoBlow Alcoscan AL7000 Alcoscan AL7000 Alcofind Pro X-5 plus Alcofind Pro X-5 plus Trubičky Alcohol Test Coyote Trubičky Alcohol Test Coyote Nepijte a nekuřte 20 minut před zkouškou Zatímco pro domácí použití stačí pravidelná kalibrace kvůli zajištění přesnosti čidla, policejní a zaměstnavatelské testery musejí mít každoročně ještě ověření Českého metrologického institutu. Teprve pak mohou sloužit jako stanovená měřidla. Vzpomínáte si na někdejší policejní kontroly? Nafouknutí balonku s měřicí trubičkou vyžadovalo urputný nádech. Ani pak jste často na jedno vydechnutí balonek nezakulatili.

Český biochemik Jan Halámek a jeho tým výzkumníků, působící na univerzitě v Albany na východě Spojených států, vymysleli novou metodu měření alkoholu v organismu, a to za pomoci analýzy potu.

Nová metoda je podle výzkumníků přesnější než dechová zkouška a také je neinvazivní. Pokud se nová metoda ujme, v budoucnu by se podle amerických populárně naučných časopisů, které Halámkův nápad upoutal, řidiči při kontrole dopravní hlídkou místo foukání podrobovali obdobě těhotenského testu. Halámkova laboratoř totiž vyvíjí testovací proužek odhalující, kolik alkoholu dotyčnému koluje v krvi na základě úrovně alkoholu v potu.

Potní žlázy, jak vysvětluje Halámek, se nacházejí v těsném sousedství krevního oběhu, a tak se alkohol z krve dostává i do potu. Když se testovací proužek umístí na pokožku řidiče podezřelého z požití alkoholu, změní barvu. A čím více alkoholu dotyčný vypil, tím je proužek tmavší.

Nápad prověřil laboratorní test s 26 dobrovolníky, kteří v zájmu vědy museli vypít několik "panáků" vodky k dosažení 0,8 promile alkoholu v krvi. V dalších hodinách následovala více než stovka měření srovnávajících přesnost testovacích proužků a přístrojů měřících úroveň alkoholu v dechu. Výsledná zjištění zveřejnil časopis Analytical Chemistry.

"Existuje přímý vztah mezi alkoholem v krvi a potem," uvedl Halámek. "Náš výzkum ukázal, že při popíjení alkoholických nápojů úroveň alkoholu v krvi stoupá ve stejné míře jako úroveň alkoholu v potu. Toto zjištění by mohlo významně napomoci snaze zabránit řízení pod vlivem alkoholu," zdůraznil.

Přenosné přístroje pro testování alkoholu podle dechu mají četné vady. Výsledek může zkreslit aceton v dechu diabetiků, nikterak nesouvisející s případným popíjením, i požití ústní vody či osvěžovače dechu, anebo dokonce nadýchání se výparů v kabině auta po použití ostřikovače čelního skla. Použití přístroje vyžaduje také spolupráci kontrolovaného. Testovací proužky naproti tomu ani nepotřebují, aby si kontrolovaný jedinec zrovna uvědomoval, že je právě vyšetřován.

"Dechová zkouška při určení míry alkoholu v krvi závisí na nespecifikovaných elektrochemických reakcích. Tento systém má chyby a často je u soudu nepoužitelný," uvedl Halámek. Testovací proužky by podle něj strážcům zákona poskytly větší všestrannost, přesnost i průkaznost.

Halámkova laboratoř momentálně spolupracuje s experty na výpočetní techniku při vývoji aplikace pro chytré telefony, která má vyhodnocovat výsledky z testovacích proužků bez případných nesrovnalostí.

Pot sice zapáchá, ale z biometrického hlediska je to podle Halámka fascinující tekutina. Nejenže může pomoci dostat ze silnic přiopilé řidiče, ale vědec přišel i s dalšími chytrými nápady na využití potu, například při odemykání chytrých telefonů a dalších zařízení. Na univerzitě v Albany působí od roku 2013.

Související články

Témata
8. 1. 2020 16:02
Jedno na chuť si dej, jsme prece v čechach
Jo jeden den na nehodach by ti ukazal co je v klidu. V pohode, verim ze si vydel par nehod kdyz si kolem projizdel nebo dokonce na nove si koukal na zpravy a mas nazor a rad ho sdelis. Jenze vis prd dokud v tom nejsi denne. Ale neberu vam to, kdyz nekdo necemu nerozumi tak bude rikat ze pruser je rychlost a taky policajti ze nejsou tam kde maji bejt. V poradku. Mas deti? Tak snad si jeden typek po fotbále na chuť neda dve utahanej a nevyrazi zrovna blbym smerem. To uz tu taky bylo. Kazdopadne jsem o jednom pivu nemluvil, nevim co ma spolecnyho s tim ze pokuta 50tis je pro nalityho vysmech. Ale jo, zazdil si muj prispevek. Nevadi, jedem dal. Pa
Avatar - KANKUNEN
8. 1. 2020 14:38
Re: pecka
Ti nejradikálnější protialkoholníci bojující za nulu, to budou právě ti, co ti budou dávat najevo, že když je on na hlavní, tak ty teda uhneš. Však to znáte ty kretény, co se místo zipování vozí po nárazníku. Jsem pro tvrdé trestání ožralých, ale jedno je úplně vklidu.
8. 1. 2020 14:09
pecka
Ted jeste dat za alkohol ridicak ***ečkovi na 5 let do šupliku, 250tis pokutu, klidne na splatky. No a kdyz ani to nepomuze, tak noty už nikdy, a hakovat 2 roky zadarmo a vydelavat tak třeba na pecovani o postizeny děti.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud