Dakar 2021
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Shelby: 50. výročí se speciálními Mustangy

Ondřej Pavlůsek Ondřej Pavlůsek 11. 1. 2012 • 18:42
30
15
Zobrazit náhledy (30)
Ford Mustang Ford Mustang Ford Mustang Ford Mustang Ford Mustang Ford Mustang Ford Mustang Ford Mustang Ford Mustang Ford Mustang Ford Mustang Ford Mustang Ford Mustang Ford Mustang Ford Mustang Ford Mustang Ford Mustang Ford Mustang Ford Mustang Ford Mustang Ford Mustang Ford Mustang Ford Mustang Ford Mustang Ford Mustang
Shelby American na oslavu 50 let od svého založení představuje speciální série 50th Anniversary Edition Shelby GTS, GT350 a Super Snake.

Shelby American je stoprocentní dceřinou společností Carroll Shelby International Inc. a v letošním roce oslavuje 50 let od svého založení. Prvním vozem se jménem závodníka Carrolla Shelbyho se právě v roce 1962 stala do dnešních dnů stále populární Cobra, která tehdy nesla oficiální označení Shelby-Ford AC Cobra.

Carroll Shelby s automobilkou Ford spolupracoval i nadále a po lehkém dvoumístném roadsteru vytvořil v druhé polovině šedesátých let legendu v podobě upravených Mustangů. Popularita původních modelů Shelby GT-350 a GT-500 se postarala o obnovení spolupráce v roce 2003. Nejprve při vývoji supersportu GT a následně v roce 2005 představením Shelby GT500. Právě tento model stojí na počátku moderních Mustangů v úpravě Shelby.

Na oslavu 50. výročí si společnost Shelby American připravila speciální sérii 50th Anniversary Edition. V té budou dostupné modely GTS, GT350 a Super Snake. Od každého modelu má vzniknout celkem 100 vozů a z nich bude padesát v bílém laku a padesát v černém laku. Pro obě barevné verze jsou samozřejmostí zlaté pruhy Le Mans. Auta s černým lakem karoserie budou mít ve stejné barvě i kola, zatímco bílá mohou mít kola chromovaná nebo šedá.

Interiéry všech vozů dostanou kompletní čalounění černou kůží Katzkin s prošíváním zlatou nití a na předních sedadlech budou mít vyšito logo série 50th Anniversary Edition. Stylovým doplňkem odkazujícím na šedesátá léta je bílá hlavice řadicí páky. Současné módě odpovídá umístění přídavných přístrojů na A-sloupku před řidičem. Jak se sluší na limitovanou edici i výroční Shelby budou mít na středové konzole plaketu se sériovým číslem.

Kromě laku karoserie a speciálního čalounění v interiéru budou všechny tři modely z výroční edice spojovat i úpravy techniky. Ty společné představuje výfukový systém Shelby/Borla, brzdy Wilwood se 6pístkovými třmeny na předních kolech, Shelby Handling Package a stavitelné horní uložení předních tlumičů, které má přispět k vylepšení ovladatelnosti.

Vstupní model do světa 50. výročí slavného úpravce a výrobce sportovních vozů představuje Shelby GTS, který může vycházet z Mustangu s šestiválcovým motorem nebo pětilitrovým osmiválcem. Shelby American, uvádí, že základní cena úpravy začíná na 19.995 amerických dolarů (zhruba 410.000,- Kč), ale záleží jen budoucím majiteli, kam se vyšplhá, protože v nabídce pro GTS je vedle nových dílů podvozku například i kompresor.

V roce 2010 uvedla společnost Shelby American model GT350, který má přímo odkazovat na slavného jmenovce ze šedesátých let a stejně jako on má nabízet vyváženou kombinaci výkonu a ovladatelnosti (samozřejmě podle severoamerických představ).

Základem nového Shelby GT350 může být pouze Mustang GT s pětilitrovým osmiválcem. Zákazník si ovšem může vybrat mezi kupé a kabrioletem. V případě verze s výkonem 316 kW (430 k) lze volit mezi manuální a automatickou převodovkou. U provedení s výkonem 386 kW (525 k) a 459 kW (624 k) je k dispozici pouze manuální převodovka. Ceny této úpravy bez výchozího Mustangu začínají na 59.995 amerických dolarech (okolo 1.220.000,- Kč).

Vrcholem nabídky je Shelby GT500 Super Snake, který vychází z Fordu Shelby GT500 a lze si jej objednat jako kupé nebo kabriolet. Od výchozího modelu se Super Snake liší upraveným stavitelným podvozkem, výkonnějším brzdovým systémem a samozřejmě i zvýšením výkonu. Základní verze má stejně jako letošní Shelby GT500 výkon 485 kW (659 k), ale nad ní stojí provedení s výkonem 552 kW (750 k) a 589 kW (800 k). Ceny za úpravu Super Snake začínají na stejné částce jako u GT350.

Témata
11. 1. 2012 20:40
Re: made in Hell....
Koupit si takovy auto a mit jen 151 kw........ to bych se stydel vyjet z garaze. Jeste musis pripocitat, ze Mustang ma pri mereni obvykle tak 30% vykonu min, nez udava...teda odpocitat :-)
11. 1. 2012 17:03
Re: made in Hell....
To je opravdu za hubičku. V kategorii stylovek co mají i motor je to super cena.
11. 1. 2012 17:02
Re: made in Hell....
Za tuto cenu se určitě nejedná o originál GT500, ale o repliku.
Avatar - Barrichello
11. 1. 2012 16:06
Re: made in Hell....
Jistě že vím co je to Shelby Mustang.

I kdo je Carol Shelby. Neumíš mě to učit znát.

Píšu že v té odě na Mustang od madbraina se jaksi vysktuje jen slovo Mustang, ne shelby.
Jasně, je to pod článkem o Shelby Mustang, nicméně podle mě je lepší základní Mustang než snít o sehlby a jezdit fabií (nebo něčím podobným).
A základní stang stojí to co sem linkoval.

Tot vše.

Eleanor je uměle nadsazená díky profláklosti....

Saleen Mustang taky na ceně neklesá, jde o to že jich je taky málo vzhledem k počtu "obyč" stangů
11. 1. 2012 15:46
Re: made in Hell....
Hochu, Carroll Shelby je docela známý americký výrobce a úpravce vozidel. Že nevíš kdo to je, je celkem trapné.
Kromě legendární Cobry je známý hlavně úpravou tzv. Musclecars. Jedním z nich je i Mustang od Fordu. Ceny začínají na přibližně dvojnásobku hodnoty nového modelu od Fordu a končí u částky -+200 000 Euro. Dá se říci, že nijak extrémě v čase neklesají.
Tak příště ;-)
Teď jsem se jukl a jeho Eleonora z osmašedesátýho je stále kolo 200-250tisíc euro.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku