Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Škoda Octavia 1,6 MPI: ADAC radí při přestavbě na LPG

Michal Fokt Michal Fokt 21. 12. 2012 • 01:44
62
Jaky systém LPG zvolit pro Octavii 1,6 MPI? ADAC otestoval tři nejběžnější typy a doporučil nejlepší dostupné řešení.

Přestavba benzinového auta na propan-butan patří k nejběžnějším a také k nejlevnějším systémům, představujícím alternativu ke klasickým fosilním palivům. ADAC se proto rozhodl vyzkoušet na voze Škoda Octavia 1,6 MPI dvě v Německu nejběžnější přestavby a porovnal je s úpravou, kterou nabízí samotná mladoboleslavská automobilka.

Vybrány byly systémy Landi Renzo a Prins, které jsou leadery na německém trhu a současně se od sebe v řadě ohledů liší. Zatímco Landi Renzo je certifikována podle normy ECE-R 115, Prins splňuje ECE-R 67. Hlavní rozdíl je v tom, že ECE-R 115 ukládá výrobci systému povinnost dodat kompletní výrobek, přesně uzpůsobený každému konkrétnímu automobilu, ECE-R 67 dává firmě, která instalaci provádí, daleko větší svobodu a to i co se úprav samotného motoru s jeho systémů týče. Kvůli tomu ale každou takovou montáž musí individuálně schválit TÜV.

Přestavba Landi Renzo přijde i s pojištěním na 2074 euro (zahrnuje aktuální akční slevu ve výši 250 euro), Prins stojí 2906 euro. V obou případech je to včetně aditiva Flashlube, respektive Valve Care na ochranu ventilů. Litr stojí 13,2-24,4 euro a vydrží přibližně 17.000 km. K tomu je třeba počítat každých 20.000-25.000 km s inspekčními prohlídkami systému.

Co je možná klíčové při rozhodování o pořízení LPG - ani jedna přestavba nebyla upravena pro vyšší teploty ve spalovacím prostoru, takže nejsou vhodné pro jízdu vysokými rychlostmi, respektive ve vysokých otáčkách. Výrobci dokonce doporučují nepřekračovat rychlost 130 km/h. naproti tomu tovární úprava ze Škodovky má zesílené ventily i ventilová sedla a není tedy třeba dělat žádné kompromisy.

Test všech tří systémů odhalil v průběhu prvního tisíce kilometrů dvě poruchy u Landi Renzo, u Prinse byl vadný adaptér plnění plynu, v obou případech byly problémy v záruce odstraněny. U přestavby od Škoda Auto se problémy nevyskytly, vůz ale vykazoval nejvyšší spotřebu - 9,1 l na 100 km, zatímco Prins spaloval 9,0 l na 100 km a Landi-Renzo jezdilo za 8,8 l propan-butanu na 100 km.

ADAC na základě posouzení všech kritérií doporučuje přestavbu od Škody jako nejjednodušší a nejlepší řešení. Při současné ceně LPG na německém trhu je třeba počítat s tím, že se náklady na přestavbu vrátí v lepším případě až po najetí 75.000 (Landi Renzo), v horším (Prins) až po 87.000 propan-butanových kilometrů, v čemž nejsou započítány náklady na kontrolní prohlídky a aditiva.

Témata
15. 2. 2013 10:22
Re: Hlavní je
tak se v zácpě ve městě postav za Avií v zimě a ucítíš teprve ten pěkný smrádek. >:D
Avatar - strogas
27. 12. 2012 13:37
Re: smrdí???????????????
zákazníky přitahovat nepotřebuju,jen nechci aby ji zanášel hlavy smetím,každej kecal jako ty..................
26. 12. 2012 13:13
Re: smrdí???????????????
To víš že jo? Neděláš ty náhodou přestavby experte >:D . Tímhle si moc zákazníků nepřitáhneš :no: Navíc z mého auta LPG smrdět nemůže jelikož tam tenhle nesmysl nemám a nikdy mi nesmí přes práh.
Avatar - strogas
25. 12. 2012 12:40
Re: smrdí???????????????
vůbec si nevšímejte reakcí ,,odborníka "p.nepetra, ten smrad co cítí je zpod jeho sedačky,od totiž neví,že montované systémy jsou univerzální tudíž pokud dodržím určitá specifika mohu jej použít v 1,4 fabii nebo třeba audi 2,0.proto je třeba každé auto seřídit,ale pozor!!!!!!!!!! ta neznamená ,že nastavení zůstane správné po celou dobu provozu. potřeba provést změnu může nastat již po ujetí několika set kilometrů.proto si zvu montovaná auta po cca 3000 km na garančku a většinou je třeba aspoň malá korekce. zařízení (reduktor,vstřiky atd.) si stále sedají a proto je třeba dodržovat servisní intervaly a provést kontrolu seřízení a výmenu filtru ,jen tak Vám bude LPG přinášet užitek,většina problémů vznikne zanedbáním údržby nebo tankováním levného LPG,není to fráze ale roky zkušeností!!!!!!!!!!!!!!!!!
24. 12. 2012 10:53
Re: smrdí???????????????
Tak to určitě každý kdo montáž provede určitě provede i nastavení že. Určitě nečekají na to až jim to ty poradíš >:D

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku