Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Škoda postaví novou lakovnu. Přijde na miliardy

redakce AUTO.CZ redakce AUTO.CZ 5. 12. 2017 • 01:14
22
Nová lakovna bude podle Škody jednou z nejmodernějších a nejekologičtějších v Evropě. Například zbytkové částice barvy po lakování budou absorbovány drceným vápencem.

Škoda Auto investuje 214,5 milionu eur (zhruba 5,5 miliardy korun) do nové lakovny v Mladé Boleslavi. Vznikne 650 pracovních míst, celková kapacita lakoven automobilky vzroste o 600 na 2700 karoserií denně. Provoz bude zahájen v červnu 2019. Firma to uvedla v tiskové zprávě.

Základní kámen byl položen v pátek 1. prosince. Nová lakovna bude podle Škody jednou z nejmodernějších a nejekologičtějších v Evropě. "Stavba nové lakovny v Mladé Boleslavi je důležitou investicí do budoucnosti našeho podniku. Poptávka po vozech značky Škoda na celém světě stoupá a my kontinuálně pracujeme na zvyšování výrobních kapacit v našich stávajících závodech," řekl člen představenstva společnosti Škoda Auto za oblast výroby a logistiky Michael Oeljeklaus. V nové lakovně firma podle něj zavede řadu ekologických inovací, které budou významně minimalizovat dopady procesu lakování na životní prostředí.

Například zbytkové částice barvy po lakování budou absorbovány drceným vápencem. Díky tomuto suchému odlučování nevzniká žádný odpad ve formě lakového kalu. Škoda bude zároveň rekuperovat velkou část provozního tepla a díky recirkulaci vzduchu dosáhne až osmdesátiprocentní úspory energie.

Noví zaměstnanci se budou střídat ve třech směnách denně. Některé pracovní operace převezmou nebo podpoří roboti. Díky vysokému stupni automatizace bude možné jednotlivá pracoviště zaměstnanců uspořádat mimořádně ergonomicky, uvádí automobilka.

Lakovna bude běžně používat 15 odstínů barev, mimo jiné s metalickým a perleťovým efektem. Na karoserii se nanáší pět vrstev laku, jeho tloušťka pak činí zhruba 100 mikrometrů.

Stavbou nové lakovny a přijetím rozhodnutí o výrobě elektromobilů v Mladé Boleslavi od roku 2020 se automobilka připravuje na budoucnost. Mezi hlavní témata patří mimo jiné elektromobilita, digitalizace podniku, internacionalizace i nové služby související s mobilitou.

Škoda Auto provozuje tři výrobní závody v Česku a zaměstnává v nich zhruba 30.000 lidí, přes 20.000 z nich pracuje v Mladé Boleslavi. Vyrábí také v Číně, Rusku, na Slovensku a v Indii, většinou prostřednictvím koncernových partnerství, a dále na Ukrajině a v Kazachstánu ve spolupráci s místními partnery. V roce 2016 dodala Škoda Auto zákazníkům 1,127.700 aut, třetí rok po sobě to bylo přes milion vozů.

Související články

Témata
Avatar - fOE
6. 12. 2017 10:12
Re: Nové zářivé barvy
Socialni vazby beru, zvlast kdyz jde o rodinu, ale mladoch cerstve po skole tak jako tak velkou cast socialnich vazeb zpretrha. Bud odejde na skolu sam, nebo odejdou na skolu kamaradi... navic, vychazejic z predpokladu ze vsude na svete ziji hlavne tak nejak v pohode lidi (v ramci stejneho statu se to navic obejde bez kulturniho soku, ikdyz obcas... >:-[] ) zkratka neni ceho se bat. Kamose si clovek najde kdekoliv. 40+ lety clovek s detma na zakladce nebo na stredni, tam to pochopim, tam je ta uroven vazeb precijen na trosku jine urovni. Ale dvacetilete ucho sedici doma na * (tim doma myslim ve svem "detskem" pokojicku u rodicu) nekde v regione s nizskymi mzdami a stezujici si na 1) neni prace nebo 2) je tu jen blbe placena prace, inu, na to jsem s postupem casu vic a vic alergicky. Obzvlast v dnesni "nulova nezamestnanost" dobe.

Ale to uz sam zklouzavam do hospodske debaty, stezujic si na remcaly a sam pritom tady jen remcam. Snad abych sel delat neco produktivniho. :-)
Avatar - Emel
6. 12. 2017 09:42
Re: Nové zářivé barvy
To je fakt. Ale nechci to moc přísně hodnotit... sociální vazby jsou taky důležité a asi se prostě máme moc dobře na to, abychom se za prací stěhovali. Svým způsobem... výrobci se taky mohou stěhovat za pracovní silou, aspoň u nových provozů...
Avatar - Hammunasakra
6. 12. 2017 09:42
Re: Kvalitka
Jj je to na léčení :yes: :-)

Odkaz je o všech v Česku vyráběnejch autech = obstál jen Kolín ;-)
Avatar - fOE
6. 12. 2017 07:58
Re: Nové zářivé barvy
No ta sance pro lidi tu je a bude, souhlas, ale ochota se za praci stehovat nejak schazi. ;-\
6. 12. 2017 06:41
Re: Kvalitka
Léčit mozek by jsi měl ty, když jako argument v odkazu upozorňuješ na značku Hyundai. Co to sem vlastně taháš? :-) Už nevíte co psát proti Škodě...

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku