Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Slabá koruna zdražuje pohonné hmoty, menší společnosti jsou v nevýhodě

Slabá koruna zdražuje pohonné hmoty, menší společnosti jsou v nevýhodě

Slabá koruna zdražuje pohonné hmoty, menší společnosti jsou v nevýhodě Zdroj: acz

Jan Mička
Diskuze (9)
Slabá koruna má horší dopad, než se původně očekávalo. Palivo zdražuje, konkurence mezi pumpaři slábne.

Výrazné zdražení pohonných hmot zákazníci pocítí v případě, že přijedou tankovat k některé z menších čerpacích stanic. Ty totiž mají na litru paliva pouze minimální marži. To je ve spojení s dvacetimilionovou kaucí, kterou musí složit každý, kdo chce nyní s palivem obchodovat, rozhodně nedělá dobrotu. Majitelé čerpacích stanic, kteří nebyli schopni příslušný obnos složit, totiž musí pohonné hmoty nakupovat u distributorů, což jim dává menší rozptyl, ve kterém se mohou s cenou za litr pohybovat.

Výrazné zdražení se dá očekávat v těchto dnech. Některé čerpací stanice během začátku tohoto týdne zvedly ceny o dvacet haléřů až korunu, trend má však dále pokračovat. Hůře na tom bude benzin, který podraží výrazně více než nafta. Nutno podotknout, že ještě před devalvací koruny ceny paliv prudce klesaly. Když jste měli štěstí, mohli jste litr benzinu koupit i za 34 korun.

Na situaci pak paradoxně vydělají někteří pumpaři. Může za to zvýhodnění těch, kteří byli schopni složit dvacetimilionovou kauci. Díky tomu na trhu s palivy rapidně ubývá konkurence. V rámci konkurence není tak velký tlak na cenu a většina motoristů dá beztak přednost jedné ze značkových čerpacích stanic, kde se pár desetníků za litr paliva bez mrknutí oka ztratí. Menší společnosti, které díky nižší marži nemohou cenu tlačit níž, jsou proto v nevýhodě.

Vstoupit do diskuze (9)