Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Slováci si od pondělí budou moci kupovat auta se slevou od státu

redakce AUTO.CZ redakce AUTO.CZ 7. 3. 2009 • 07:07
34
Slevu 2000 eur získá motorista v případě, že prodejce bude ochoten snížit cenu vozu nejméně o 500 eur. Zbývajících 1500 eur potom doplatí stát. V případě, že prodejce nesleví, státní příspěvek bude jen 1000 eur.

Slováci si od pondělí budou moci kupovat nová auta se slevou až 2000 eur (55.890,- Kč), pokud nechají zlikvidovat svůj starší vůz. O státním příspěvku, takzvaném šrotovném, dnes rozhodl ministr hospodářství Ľubomír Jahnátek. Konečná výše zvýhodnění pro lidi i podnikatele ale bude záviset na ochotě prodejců slevit z ceny vozidla.

Slevu 2000 eur získá motorista v případě, že prodejce bude ochoten snížit cenu vozu nejméně o 500 eur. Zbývajících 1500 eur potom doplatí stát. V případě, že prodejce nesleví, státní příspěvek bude jen 1000 eur.

Šrotovné se bude vztahovat na nákup osobních automobilů s cenou do 25.000 eur včetně daně z přidané hodnoty. Příspěvek by tak měl zlevnit zejména vozidla nižší a střední třídy, protože stát nechtěl podporovat prodej drahých aut.

Motoristé dotaci dostanou, pokud dají autorizovanému zpracovateli zlikvidovat auto starší než deset let, které bylo v policejní registraci do konce minulého roku. Auto koupí už se slevou; proplacení šrotovného si pak na státu vyžádá obchodník.

Stát na příspěvky zřejmě vyčlení kolem 33 milionů eur. Premiér Robert Fico už ale připustil, že by vláda mohla v programu pokračovat nad tuto sumu, pokud se systém osvědčí.

Předpokládá se, že příspěvek na Slovensku oživí trh s osobními auty. Jejich odbyt začátkem roku výrazně klesl kvůli hospodářské krizi.

Loni se na Slovensku prodalo téměř 100.000 nových aut. Největší zájem byl tradičně o vozidla od české automobilky Škoda Auto, kterou následoval německý Volkswagen a francouzský Peugeot. Šrotovné, které zavedly i jiné státy Evropské unie, by Slovensku mělo pomoci také obnovit vozový park.

Balíček protikrizových opatření české vlády šrotovné neobsahuje. Jeho zavedení navrhuje opoziční ČSSD, podle níž je zatím nejúčinněji fungujícím protikrizovým opatřením vlád zemí EU. "Vláda Mirka Topolánka se v této věci chová jako klasický černý pasažér. Ačkoli má Česká republika jako významný výrobce automobilů a automobilových součástek evidentní užitek ze zavádění šrotovného v okolních zemích, sama se na tomto efektivním protikrizovém opatření odmítá rozpočtově podílet. Uprostřed hluboké hospodářské krize je takový postoj ostudný, zejména u předsednické země EU," uvedl dnes stínový ministr financí za ČSSD Bohuslav Sobotka.

Argumentace úřadujícího ministra financí však zní rozumně. Mimo to, že se podporou domácího prodeje zvedne zájem o domácí produkci automobilek a jejich českých dodavatelů jen zanedbatelně, je zřejmé, že šrotovné je pouze příplatkem na nové auto z peněz vybraných na daních všech občanů, tedy i těch kteří žádné auto nemají nebo ani mít nechtějí.

Svaz dovozců automobilů stejně jako domácí výrobci volají léta po podpoře obnovy vozového parku, aby se vysoké stáří vozidel na českých silnicích alespoň přiblížilo věkovému průměru aut v EU.

Související články

Témata
Avatar - white label
9. 3. 2009 17:37
Re: Pravdu máš : (.
Ale ten krůček k té zkratce, že důchodci jsou nějaká zátěž, včetně tvé alergie na to, to je čistě tvá práce...
Přirozeně všechny momentálně nepříjmové skupiny obyvatel, jsou logicky "zátěží" státního rozpočtu, se kterou se do určité míry počítá, to ale opravdu není důvod proto, aby se tyto skupiny obyvatel musely nějak "vyřadit" ze společnosti...
8. 3. 2009 11:51
Re: Pravdu máš : (.
Jo, nechce se mít psát víc než dva řádky.
8. 3. 2009 11:50
Re: Pravdu máš : (.
V každé době se někdo veze.O těch důchodcích to byla jen reakce na slova, že stát důchodcům něco dává. Pak je jen krůček k tomu, že jsou důchodci nějaká zátěž a na to jsem alergickej.
Avatar - T613
8. 3. 2009 10:16
Re: Pravdu máš : (.
hmm zkratka
8. 3. 2009 09:47
Re: Pravdu máš : (.
Nechci tady slovíčkařit, ale peníze odvedené na důchod byly zatím v přebytku. Proto to byly jejich peníze. Diskuse je vždy o zkratce.
Články odjinud