Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Smart slaví úspěšný vstup do USA: 25 tisíc prodaných aut za první rok

20. 3. 2009 • 05:33
13
4
Zobrazit náhledy (13)
Smart Fortwo Smart Fortwo Smart Fortwo Smart Fortwo Smart Fortwo Smart Fortwo Smart Fortwo Smart Fortwo
Výrobce mikroaut Smart zaznamenal úspěšný první rok působení na americkém trhu, a to navzdory (nebo právě díky?) tamní ekonomické krizi. Během roku 2008 si jediný nabízený model Smart ForTwo odvezlo 24.622 zákazníků.

Prodeje mateřského Mercedesu zažily v roce 2008 v USA 11procentní pokles z 253.433 na 225.128 kusů, tento výpadek ale téměř celý pokryl právě Smart. Koncern Daimler AG se tak díky rozšíření portfolia může pyšnit poklesem celkových prodejů v USA jen o 1,5 % – jiné automobilky zaznamenaly podstatně větší propad.

Úspěch je to o to větší, že značka Smart loni na severoamerický trh vstoupila jako prakticky neznámý hráč, navíc jen s jednou modelovou řadou, nabízenou v menším množství verzí než v Evropě. Například Smart ForTwo Brabus se v USA začal prodávat až letos v lednu.

Podstatnou informací také je, že Smart se momentálně prodává jen v 35 z celkových 50 států USA a tento trh je dohromady obsazen jen 74 prodejci. Prodejním úspěchům Smartů ale na druhé straně pomáhá například skutečnost, že v řadě velkých měst mají díky svým malým rozměrům poloviční sazbu poplatků za parkování.

25 tisíc Smartů prodaných v USA je o to zajímavější, že tato cifra představuje zhruba čtvrtinu evropského prodeje za rok 2008. Na starém kontinentě má přitom Smart podstatně hustší dealerskou síť. Celková roční produkce Smartu loni dosáhla 139 tisíc kusů, což znamená nárůst o 35 %. Značnou část tohoto rozdílu tvoří právě prodeje v USA.

Související články

Témata
Avatar - white label
23. 3. 2009 17:40
Re: Nu vzhledem k tomu,
Na radar má antiradar a na vrtulník protiletadlové střely... >:D
To jen kdyby někdo vyjímečně senzibilní, náhodou, instinktivně vycítil, že jede víc jak dvakrát rychleji než ostatní... :*)
Avatar - Ada je zase tady
23. 3. 2009 00:26
Re: Nu vzhledem k tomu,
Jasne, velice bezpecne. >:D Kdyz se stretne bezpecny Smart s typickym zcela nebezpecnym americkym SUVeckem, treba takovym Ford Bronco, nebo Toyotou Landcruiser, hadej, kdo to odskace? Vis, fyziku neohnes... Co se rychlosti tyce - kdyz na osmiproudovce, kde vsichni jedou 60 mph, budes chtit klickovat 90mph, jak daleko asi dojedes, antiradare? :-!
22. 3. 2009 17:59
Re: Nu vzhledem k tomu,
Bych te chtel doplnit a osvezit ti mozna pamet, mozna te informacne obohatit.Smart je velice bezpecne auto.Co se rychlosti na east coast tyka.. nekdo tam jezdi 70, nekdo 200, zalezi to jen na tom, zda mas antiradar, nebo ne ;-) .
Avatar - Ada je zase tady
22. 3. 2009 12:24
Nu vzhledem k tomu,
Nu, vzhledem k tomu, jakou maximalni rychlosti probiha provoz na dalnicich vychodniho pobrezi USA (90 km/h), je nebezpeci smrtelnych urazu pro cestujici v tomto voze ponekud snizeno. Takze proc ne. Chtelo by to ovsem v USA prodavat tyhle vozitka jen v dieselove verzi >:-[] Spotreba 70/60 mili na gallon by na americkem trhu vypadala v dobe krize moc pekne, ne? 8-s
[odkaz]
Články odjinud