Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Sněmovna chce zvýšit rychlost na dálnicích, zavrhla však elektronické dálniční známky

redakce AUTO.CZ redakce AUTO.CZ 29. 4. 2015 • 23:33
338
Sněmovna schválila zvýšení rychlosti na dálnici. Pokud zákon schválí Senát a prezident Zeman, bude se na vybraných úsecích jezdit rychlostí až 150 km/h.

Zvýšení povolené rychlosti na některých úsecích dálnic až na 150 km/h obsahuje schválený pozměňovací návrh poslance Ivana Adamce. „Neznamená to automatické zvýšení, je to pouze možnost," zdůraznil Adamec. Zvýšení rychlosti by bylo podle něj možné povolit pouze za dobrého počasí a nízké intenzity dopravy a signalizovat ho budou elektronické značky. Týkat se bude především nově vybudovaných úseků dálnic s nízkou dopravní zátěží, odpovídajícím povrchem a dostatečným rozhledem.

Zvýšení rychlosti by vždy muselo povolit ministerstvo dopravy, které se ale k návrhu stavělo odmítavě. Ministr Dan Ťok upozorňoval například na to, dálnice jsou projektovány na rychlost 130 kilometrů v hodině, nebo že by bylo nutné prodloužit připojovací pruhy. Sněmovna zákon schválila i přes Ťokův nesouhlas a nyní se již čeká pouze na zelenou od Senátu a prezidenta Miloše Zemana.

Navrhované úseky dálnic se zvýšenou maximální rychlostí
DálniceÚsek
D1Lipník nad Bečvou - Ostrava
D1Vyškov - Kroměříž
D11Poděbrady - Hradec Králové
D3blíže nespecifikováno
D8Teplice - Drážďany

Návrh takzvaného vymezení kategorií a tříd dálnic a silnic počítá se zrušením kategorie rychlostní silnice, které laická veřejnost zaměňuje za dálnici a které se nově stanou dálnicemi druhé třídy. Už nyní je na nich maximální povolená rychlost 130 km/h, takže reálný dopad pro řidiče to mít nebude.

Pro motoristy je tak důležitější rozdělení silnic první třídy na dvě kategorie. V úsecích, které jsou směrově oddělené, by zákon umožnil povolenou rychlost zvýšit o 20 kilometrů v hodině na 110 kilometrů za hodinu. Povoloval by to kraj. U silnic, kde mezi směrovými pruhy svodidla nebo jiný zádržný systém není, bude ponechána maximální rychlost 90 kilometrů v hodině.

Novela také ze zákona vypouští možnost zavést elektronické dálniční známky místo dosavadních papírových, které se tak budou moci používat i po 1. lednu příštího roku. Vláda uvádí mimo jiné, že to ušetří peníze za zavedení elektronického systému.

Témata
4. 5. 2015 07:53
Re: Apel na ministerstvo zdravotnictví
On ve světě veřejných zakázek vládne zdravý rozum? :-)
4. 5. 2015 07:51
Re: Apel na ministerstvo zdravotnictví
Argumentováním absurdním příkladem s bílím záchodem to už nezachráníš. Znovu se zeptám, byla dodaná dokumentace kompletní? No vidíš. A jak už jsem napsal, ten tvůj kámoš ušetří ty miliony státu někde jinde, neboj ;-)
4. 5. 2015 07:47
Re: Apel na ministerstvo zdravotnictví
Nestyď se prozraď, o co úplně jinýho tady jde ;-)
Avatar - Hammunasakra
1. 5. 2015 11:33
Re: Zase špatně!
No na dálnicích a silnicích to neni běžně ale absolutně výjímečně bohužel taky zrovna ne :-|
30. 4. 2015 21:54
Re: Pyráti
Asi už pár generácií vychovávajú lepších vodičov. U nás sme s tým ešte ani nezačali. Zvyšovať maximálku, aj keď to cesta a autá dovoľujú nepovažujem za dobrý nápad, väčšina našich vodičov na to nemá, alebo naopak ignorujú akékoľvek pravidlá. A tých pár schopných a solídnych to nevyrieši. A aj teraz pri predbiehaní na diaľnici často spomalím - obchádzať kolónu idúcu 80-90 km/h hoci predpisovou stotridsiatkou je u nás koľkokrát adrenalín - nevieš, kto a kedy sa z tej kolóny vystrčí...

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku