Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Tajemný Aston Martin Valkyrie je produkční verzí AMR Pro. Bez hybridu a s obřím přítlakem

Ondřej Mára Ondřej Mára 28. 6. 2021 • 10:50
21
Zobrazit náhledy (21)
Aston Martin Valkyrie AMR Pro Aston Martin Valkyrie AMR Pro Aston Martin Valkyrie Aston Martin Valkyrie Aston Martin Valkyrie Aston Martin Valkyrie Aston Martin Valkyrie Aston Martin Valkyrie Aston Martin Valkyrie Aston Martin Valkyrie Aston Martin Valkyrie Aston Martin Valkyrie Aston Martin Valkyrie Aston Martin Valkyrie Aston Martin Valkyrie Aston Martin Valkyrie

Před pár dny uniklý snímek vrcholného Aston Martinu Valkyrie neukazoval novou verzi, ale produkční podobu čistě okruhového speciálu AMR Pro.

Když se na internetu před pár dny objevil snímek dosud neznámého Aston Martinu Valkyrie, mnozí předpokládali, že půjde o zcela novou variantu. Automobilka sice odmítala nový snímek komentovat, poměrně rychle však přiznala, o co vlastně jde.

Právě dnes byl totiž oficiálně představen produkční okruhový speciál Valkyrie AMR Pro, který dokonale odpovídá tomu, co jsme před pár dny viděli. Oproti původně prezentované podobě tak produkční AMR Pro nabídne ještě extrémnější aerodynamické tvary.

Začněme ale od toho, co není vidět. Produkční verze Valkyrie AMR Pro přišla kvůli snižování hmotnosti o hybridní systém, což se podepsalo i na výkonu. Atmosférická 6,5litrová V12, postavená v dílnách Cosworth, tak už sice nenabízí přes 1.100 koní, stále však točí až 11.000 otáček a její výkon se dostal na stále působivých 1.000 koňských sil.

Snížení výkonu ovšem technici kompenzují i odlehčením karoserie, která je kompletně karbonová, narostla o 266 mm do šířky, o 380 mm na délku a dostala nové aerodynamické prvky. Z karbonu jsou pak vyrobené i některé prvky zavěšení, zatímco zbytek podvozku byl optimalizován s důrazem na co nejlepší aerodynamiku.

Technici z Aston Martinu zkrátka nepodcenili žádný detail, dokonce i skla jsou vyrobena z perspexu, díky čemuž by měly být lehčí. A výsledek by měl být fenomenální. Ve srovnání se silničním Aston Martin Valkyrie totiž verze AMR Pro nabízí až dvojnásobný přítlak a boční přetížení přesahující hodnotu 3G.

video

Kompletní technické informace by měly být teprve zveřejněny, automobilka se však již nyní pochlubila, že je jejím cílem pokořit slavný okruh v Le Mans za 3 minuty a 20 sekund. Aston Martin Valkyrie AMR Pro by se tak mohl dostat na čas závodních strojů třídy LMP1.

Na závěr výrobce dodal, že celkově vznikne pouze 40 vozů plus dva prototypy. Výroba bude probíhat pouze ve specifikaci s volantem na levé straně a první zákazníci by se měli ke svým vozům dostat již během čtvrtého čtvrtletí tohoto roku.

Související články

Témata

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud