Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Tatra bude investovat půl miliardy Kč a chce proniknout do Číny

redakce AUTO.CZ redakce AUTO.CZ 13. 11. 2014 • 18:41
2
Tatře se v současnosti daří a chtěla by toho využít také na čínském trhu. Součástí plánu je půlmiliardová investice a nábor nových zaměstnanců.

Kopřivnická Tatra uzavřela v Číně dohodu o spolupráci. Automobilka přibírá nové zaměstnance a investuje asi 500 milionů korun. Na tiskové konferenci v Kopřivnici na Novojičínsku to na závěr své třídenní návštěvy Moravskoslezského kraje řekl prezident republiky Miloš Zeman, podle kterého se jedná o projev toho, že výrobce nákladních automobilů jde nahoru.

Hospodaření automobilky bylo v minulých letech výrazně ztrátové a kvůli dluhům loni Tatra skončila v dražbě. V té ji získala společnost Tatra Trucks českých podnikatelů Jaroslava Strnada a Reného Matery. Loni Tatra (dohromady v obdobích před i po dražbě) vytvořila tržby 2,6 miliardy korun a vyrobila 763 kompletních vozidel. Minulý týden její generální ředitel Petr Karásek řekl, že letos automobilka prodá asi 840 aut, čímž překročí plán zhruba o 15 procent.

"Projev toho, že Tatra jde nahoru, je jednak objem investic. Je to asi půl miliardy korun, což už je docela zajímavá částka. Podnik, který investuje, pokud investuje rozumně, jde nahoru. Druhý argument je, že se po dlouhé době nabírají noví zaměstnanci," řekl prezident Zeman.

Pod novými majiteli klesl počet zaměstnanců Tatry ze zhruba 1080 na 840 lidí, takže v současnosti připadá na jednoho zaměstnance ročně jedno vyrobené auto. Nyní podnik přibírá další pracovníky. "Setkáváme se s tím, že nám chybí další konstruktéři, technici, lidé s určitým specifickým zaměřením. Snažíme se spolupracovat i s místními školami," řekl minulý týden Karásek.

Zeman řekl, že Tatra měla jednání například v Číně, kde už uzavřela konkrétní dohodu o spolupráci, ale má i nové trhy v dalších zemích. První referenční zakázku nyní Tatra dodává do Mexika.

"Já se snažím, jak jsem řekl žertem, působit jako neplacený propagační agent Tatry Kopřivnice, protože ji pokládám za jednu z výkladních skříní českého průmyslu," řekl Zeman. Uvedl, že předpokládám, že jednou bude lobbovat za tatrovky i při návštěvě Ruska. "Musím vám říci, že Tatra je skutečně nejlepší offroad na světě a na Sibiři zase tolik dobrých silnic není," dodal prezident.

Související články

Témata
Avatar - romgator
14. 11. 2014 10:37
Re: Řekne už safra někdo,
Podle mě se tam bude Tatra vyrábět ve spolupráci s nějakou místní značkou. Číňani nebudou chtít Tatru jen dováže, budou tlačit na tamní výrobu. Sranda nastane, až se tam začne vyrábět po čase nějak divně podobné nákladní auto Tatře. Podobnost čistě náhodná.
Avatar - Bubáq
13. 11. 2014 19:19
Řekne už safra někdo,
co tajuplného se skrývá pod podivnou formulací "spolupráce v Číně"?. Prodej je prodej, montáž je montáž, licenční výroba je licenční výroba atd. Ale co je to zajímavá spolupráce v Číně? My, fanatici na straně Tatry, máme očekávat nějakou jobovku? Něco tak strašného, že je rozumné připravit na to národ stupidní "nadějěplnou" formulací?

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud