Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Tesla chystá novou továrnu. Bude stát v Německu

ČTK ČTK 13. 11. 2019 • 22:34
49

Už v minulosti se hovořilo o tom, že Tesla chystá v Evropě postavit novou továrnu. Dokonce se spekulovalo i o jejím umístění v České republice, nakonec však bude stát u našich západních sousedů.

Americký výrobce elektromobilů Tesla hodlá postavit novou továrnu v blízkosti Berlína. Oznámil to podle agentur DPA a Reuters generální ředitel podniku Elon Musk.

Tesla již dříve uvedla, že brzy sdělí umístění svého evropského závodu s označením Gigafactory 4, který by měl zahájit výrobu v roce 2021. Musk při předávání ocenění "Zlatý volant" v Berlíně prohlásil, že závod bude stát blízko berlínského letiště.

Musk na twitteru dodal, že továrna bude vyrábět nejen auta, ale také pohonné systémy a baterie, začít chce s vozem Model Y. Se začátkem výroby se počítá v roce 2021.

Automobilka nyní dokončuje závod Gigafactory 3 za dvě miliardy dolarů (zhruba 46,5 miliardy Kč) v Šanghaji. Jde o její první továrnu na výrobu elektromobilů v zahraničí.

Německý ministr hospodářství Peter Altmaier záměr Tesly přivítal. "Rozhodnutí postavit v Německu vysoce moderní továrnu na elektroauta je dalším důkazem atraktivity Německa," řekl Altmaier s tím, že Německo má příležitost stát v centru světového dění v oblasti elektrifikaci dopravy.

Muskovo prohlášení považuje za skvělou zprávu, neboť závod vytvoří nová pracovní místa. O případných pobídkách zatím Německo podle Altmaiera s Teslou nejednalo, k výrobci elektroaut chce ale země přistupovat jako k jakékoliv jiné automobilové společnosti.

Ramona Popová, která má v berlínské regionální vládě na starosti hospodářství a energetiku, rozhlasové stanici Inforadio řekla, že očekává tisíce nových pracovních míst. "V současnosti se pro továrnu v Braniborsku hovoří o 6000, 7000 pracovních míst," řekla s tím, že v Berlíně vznikne dalších několik set až tisíc pozic. Dodala, že Tesla není jen výrobcem aut, věnuje se také vývoji softwaru, výzkumu a inovacím. "Berlín je pro to přirozeně tím správným místem," řekla.

Tesla ve třetím čtvrtletí zvýšila dodávky zákazníkům proti předchozím třem měsícům o dvě procenta na rekordních 97.000 vozů. Zároveň uvedla, že v celém letošním roce hodlá dodat 360.000 až 400.000 vozů.

Související články

Témata
16. 11. 2019 23:02
Pracovní síla
A kdo v tý fabrice bude dělat, roboti to nezvládnou a pochybuju že němci tak to vypadá, že bude kam umístit uprchlíky, takže lágr.
14. 11. 2019 17:16
Re: Teslu zničí VW se svými ID
Já se tě neptal na důchod, na Maláčovou, na průmyslovou revoluci. Ptal jsem se na jednoznačnou odpověď na otázku. Nápovědu si strč někam.
14. 11. 2019 17:13
Re: Germáni a hejsek ze saponátu JAR
Ne. Neznamená.
Avatar - Hammunasakra
14. 11. 2019 15:40
Re: Germáni a hejsek ze saponátu JAR
Myslíš s křišťálovou koulí? No to asi může :D

Hele znamená to žes nepochopil rozdíl mezi prognózou na základě ZNALOSTI = a VĚŠTĚNÍ z koule? ;-\
Avatar - Hammunasakra
14. 11. 2019 15:35
Re: Teslu zničí VW se svými ID
Nojo tohle vysvětluje že píše ty mě: "Půlka toho co napíšeš je ***" :-)

Tak zas s nápovědou = viz já 14:18 2. odst. 2 věta
Články odjinud