Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

TEST Fiat Punto 1,2 Sporting Speedgear

Test Fiatu Punto s motorem 1,2 jsme vám již dříve . Šlo o pětidveřovou variantu s motorem 1,2 o výkonu 44 kW. Tentokrát jde sice opět o Punto, ale změny jsou výrazné. První změnou je pouze třídveřová karosérie, kterou u Fiatu oproti 5D výrazně...

Test Fiatu Punto s motorem 1,2 jsme vám již dříve představili. Šlo o pětidveřovou variantu s motorem 1,2 o výkonu 44 kW. Tentokrát jde sice opět o Punto, ale změny jsou výrazné. První změnou je pouze třídveřová karosérie, kterou u Fiatu oproti 5D výrazně pozměnili v zadní části. Dále má motor díky čtyřventilové technice výkon zvýšený na slušných 59 kW a je přenášen přes "plynulou" CVT převodovku. Dále není možné nezmínit pozměněné nárazníky, krásná litá kola a další detaily v designu verze Sporting. Všechny tyto změny dělají z jinak běžného vozu zajímavý sporťáček.

Motor 1,2 s šestnácitventilovou technikou podává nejvyšší výkon 59 kW při pěti tisících otáčkách. Nejvyšší hodnota točivého momentu je 114 Nm. Je však dosahována až ve čtyřech tisících otáčkách, takže se zdá, že tento motor je určen spíše pro milovníky vyšších otáček. V praxi to však není tak zlé ani v nižších otáčkách není problém "jezdit". Hlavní zajímavostí tohoto Punta však je automatická převodovka CVT s možností manuální volby sedmi (!) pevně daných pseudostup®ĺů.

Nejprve se pokusím krátce osvětlit funkci bezestup®ĺové převodovky typu CVT (Continuously Variable Transmission). CVT převodovky využívají pro svou činnost jednoduchého principu dvojice kuželových řemenic s proměnným průměrem, které jsou navzájem propojeny ocelovým pásem z velmi přesných článků. Elektronika ve spolupráci s hydraulikou se jejich vzdalováním, a na druhém disku přibližováním, stará o plynulou změnu převodového poměru. Pro správné pochopení principu je lepší si navíc prohlédnout kresbu CVT převodovky. O plynulé rozjezdy se stará hydrodynamický měnič, který podobně jako u klasických automatů způsobuje klasické pomalé plížení.

Pokud je zařazen automatický režim "D", elektronika automatiky sama volí jaký převodový poměr nastaví. Při prudké akceleraci se řemenice převodovky asi během sekundy přestaví do takové polohy, že motor dosahuje otáček s nejvyšším výkonem. Po dosáhnutí těchto otáček se převodový poměr plynule mění - vozidlo zrychluje a otáčky jsou stále na hodnotě přibližně 5300 ot/min. Toto je typická ukázka funkce CVT převodovky. Může také docházet k naprosté zvláštnosti, kdy otáčky motoru klesají a vůz zrychluje. CVT převodovka v Puntu má navíc ekonomické tlačítko "e", které omezí nejvyšší možné otáčky motoru na cca 4300 otáček. Tohoto lze velmi dobře využívat, protože v těchto otáčkách je již vůz dostatečně čiperný, ale hluk od motoru je na nízké úrovni. V "e" režimu jsou otáčky motoru ve všech režimech jízdy nižší a pro běžnou jízdu se dá doporučit. Spotřeba se během testu pohybovala v rozmezí 6,5 - 8 l/100 km podle zatížení motoru.

Nyní přichází na řadu lahůdka v podobě možnosti manuálního řazení sedmi (!) imaginárních rychlostních stup®ĺů. Imaginárních protože nejde přímo o jednotlivé "rychlosti" jako u běžné převodovky, ale pouze o nastavení přesných převodových poměrů CVT převodovky. Po přesunutí voliče převodovky do polohy pro sekvenční řazení je možné si "zařádit" řazením sedmi rychlostí. Efekt řazení však není tak zajímavý jako u klasických převodovek, protože řazení postrádá jakékoliv rázy a je "příliš" plynulé, takže sportovní dojem se jaksi nedostavuje. Navíc sedm stup®ĺů je pole mě moc a často jsem řadil ob dva stupně dvojitým "zařazením". Šest stup®ĺů jako u běžné verze (sedm má jen verze Sporting) by bylo plně dostačující. Závěrem komentáře k CVT v Puntu by se dalo říci, že tato převodovka je naprosto špičková pro méně zkušené řidiče díky jednoduchému ovládání, ale manuální převodovku pro sportovní svezení nenahradí.

O prostornosti a dobrých jízdních vlastnostech nového Punta se již napsalo mnoho, takže pouze konstatuji, že i třídveřová verze tyto parametry spl®ĺuje, snad kromě místa nad hlavou vzadu. Brzdová soustava je také dobře dimenzována a stará se o bezproblémové zpomalení vozu.

Interiér Punta Sporting byl vybaven díky příplatkové výbavě sportovními sedákys dobrým bočním vedením. Navíc byly v opěradlech zabudovány boční airbagy. Zvláštností elektrického posilovače řízení je možnost zapnutí režimu "city" tlačítkem na přístrojové desce. Po jeho aktivování se dá volantem otáčet velmi snadno, což je výhodné například při častém parkování ve městě.

Základní cena třídveřového Punta 1,2 Sporting Speedgear je 394.900 Kč a testovaný kus byl díky příplatkové výbavě již na hranici čtyřistapadesátitisíc korun. Přesto věřím, že si díky atraktivnímu designu, dobrým jízdním vlastnostem a zajímavé CVT převodovce kupce najde.

Cena základní sestavy 394 900 Kč
Výbava základní sestavy mlhovky, litá kola, nárazníky v barvě vozu, výškové nastavení volantu a sedadla řidiče, zadní dělené sedadlo, dálkové ovl. centrálního zamykání, příprava pro rádio + autorádio s RDS, posilovač řízení, imobilizér, el. ovládání předních oken, airbag řidiče a spolujezdce Kč
Cena testované sestavy 447 800 Kč
Výbava testované sestavy základní + ABS (+ 25.000,-), boční airbagy (+ 9.900,-), pack Sporting (+ 18.000,-) Kč
Motor
Typ motoru: zážehový
Válce / ventily: 4 / 4
Zdvihový objem (ccm): 1242
Nejvyšší výkon (kW / ot/min): 59 / 5000
Nejvyšší toč. moment (Nm / ot/min): 114 / 4000 - 4000
Provozní vlastnosti
Maximální rychlost (km/h): 165
Zrychlení 0 - 100 km/h (s): 12.3
Spotřeba město/mimo/kombi (l/100 km): 8.7 / 6.5 / 6.7
Rozměry a hmotnosti
Zavaz. prostor - sedadla/sklopena (l): 264 / 264
Objem nádrže (l): 47
Pohotovostní hm. / nosnost (kg): 960 / 465
Rozměr pneu: 185/65 R15
Rozměry dle nákresu - vnější rozměry
a) délka (mm): 3800
b) šířka (mm): 1660
c) výška (mm): 1480
d) rozvor (mm): 2460
e) rozchod vpředu (mm): 1410
f) rozchod vzadu (mm): 1399
Rozměry dle nákresu - vnitřní rozměry
g) podélný prostor vpředu min/max (mm): 890 / 1100
h) podélný prostor vzadu min/max (mm): 550 / 720
i) výška nad sedadlem - vpředu (mm): 990
j) výška nad sedadlem - vzadu (mm): 900
k) šířka vpředu (mm): 1350
l) šířka vzadu (mm): 1360
délka sedáku vpředu (mm): 530
délka sedáku vzadu (mm): 480
výška opěradla vpředu (mm): 640
výška opěradla vzadu (mm): 530
místo vzadu pod předním sedadlem: ano