TEST Opel Astra Sports Tourer 2,0 CDTI – Vrcholná kombinace
Klasická dvoulitrová kubatura už vyklidila pole v oblasti zážehových motorů a pomalu mizí i z turbodieselové části motorové nabídky. Platí to přinejmenším o populárních modelech nižší střední třídy, kde menší čtyřválce s objemem 1,5 až 1,7 l, dnes už běžně překonávají výkonové parametry dvoulitrových turbodieselů, na které jsme ještě před 10 lety pohlíželi s obdivem. Kdo dnes naftový dvoulitr nabízí, usiluje o optimální spojení nadprůměrného výkonu a minimální kombinované spotřeby. opel testy nizsistredni
Definice z předchozího odstavce beze zbytku platí pro v pořadí třetí kombi Astra Sports Tourer, které se dostalo k testu do redakce Auto.cz. Protože jsme tento vůz podrobně popsali už v samostatných testech verzí s motorem 1,4 Turbo a 1,7 CDTI (92 kW), zaměříme se ve třetím testu především na odlišnosti, resp. specifika, související s motorem a šestistupňovou převodovkou.
opel testy nizsistredni
Byť nás od posledního setkání s motorizací 1,7 CDTI (92 kW) dělí bezmála rok, nelichotivý projev postaršího, byť několikrát modernizovaného motoru máme ještě v živé paměti. Se zvědavostí proto otáčíme klíčkem v zapalování a po sekundovém žhavení startujeme dvoulitr. Ani on není za studena vzorem kultivovanosti, ale pokud bychom měli projev hodnotit objektivně, patří první dojem spíše k průměru ve třídě. Po krátké chvíli si na zvuk částečně zvyknete a částečně se zklidní, aby vás pak motor provázel na cestách jen velmi jemnými vibracemi ve volantu a přijatelnou zvukovou kulisou.
V zimním období s teplotami pod nulou budete proklínat efektivitu pracovního cyklu, protože zahřátí relativně velkého motoru trvá běžně až 10 minut a topení ani s vydatnou pomocí elektrického elementu neohřeje interiér o mnoho dříve. Útrata 8.000,-Kč za vyhřívání předních sedadel je tedy zcela na místě, zejména když vyberete čalounění s koženým nebo polokoženým potahem. Za vyhřívání sedadel se připlácí dokonce i v nejvyšším stupni výbavy Cosmo.
opel testy nizsistredni
Poctivý dvoulitr s moderní technikou vstřikování nafty se snadno ovládá, pedál spojky nevyžaduje nadměrnou sílu a její chod není zbytečně přísný, takže zhasnutí motoru při rozjezdu, po přesednutí z jiného auta, není příliš pravděpodobné. Kulisa šestistupňové převodovky je přesně vymezená, řadicí páka je dobře po ruce. Ruční brzda se aktivuje elektromechanicky, samočinné odjištění ale nefunguje vždy tak samočinně, jak očekáváte.
Rádce řazení by nejraději viděl otáčkoměr kdesi pod 1500 min-1. Čtyřválec kupodivu vůbec neprotestuje, pozvolna nastupuje už nad 1000 min-1 a běžně se s ním dá počítat už od nějakých 1200 až 1300 min-1, aniž by měly nízké otáčky negativní vliv na zvukový projev zatíženého motoru. Mezi 1000 a 2000 min-1 roste síla motoru plynule. Kolem 2000 min-1 je dvoulitr už dost vitální, byť jsou převody v šestistupňové skříni – v souladu s aktuálním trendem – dost těžké.
opel testy nizsistredni
Druhá polovina otáčkového spektra je sice plně k dispozici, omezovač zasahuje až nedaleko hranice 5000 min-1, garantujeme vám, že nad 3000 min-1 se dostanete jen málokdy. Motor je zde už dost slyšet, jeho síla s otáčkami klesá a tak pokud nebudete zrovna vylepšovat rychlostní průměr na německé dálnici, nedává vytáčení motoru velký smysl.
Při běžné jízdě se budete pohybovat nejčastěji v oblasti mezi 1500 a 2500 min-1, včetně občasných výletů za hranici českých dálničních limitů. V takto kombinovaném režimu s převahou dálnice není problém držet odběr nafty z nádrže do 7,5 l/100 km. Tempomatových 130 km/h znamená odběr 6,8 l/100 km a zhruba 2200 min-1. Jízda s rychlostním průměrem 100 km/h „na spotřebu“ sráží odběr na 5,2 l/100 km. Za pozornost v každém případě stojí, že odečtené hodnoty spotřeby jsou identické nebo dokonce nižší než u Sports Toureru s motorem 1,7 CDTI (92 kW).
Dynamika dvoulitru je výrazně lepší. Projevuje se to jak při rozjezdech na semaforech, tak i při pružném zrychlování během předjíždění. Nejvýraznější rozdíl je znát na dálnici, kde se 350 Nm s chutí opírá do jízdních odporů a žene s radostí poměrně těžké kombi kupředu. Zatímco se sedmnáctistovkou Astře dochází za hranicí 140 km/h dech, dvoulitr táhne bez odříkání až ke 170 km/h, a teprve poté se ochota zrychlovat dramaticky zmenšuje.
Ještě pozoruhodnější než minimální rozdíl ve spotřebě je cenová politika Opelu. Sedmnáctistovku a dvoulitr totiž dělí příplatek pouhých 4.000,-Kč, což z dvoulitru dělá jednoznačnou volbu. Je kultivovanější, má prakticky identickou spotřebu a sebevědomě dynamický projev.
Ford Focus Kombi vs. Opel Astra Sports Tourer: Designový duel
opel testy nizsistredni
Plusy
- Srovnatelná spotřeba jako u 1,7 CDTI
- Příplatek jen 4 tisíce Kč proti 1,7 CDTI, lepší dynamika i kultivovanost chodu
- Elegantní design, tuhá karoserie
- Velmi dobré jízdní vlastnosti
- Schopnosti adaptivního podvozku, dobré tlumení nerovností
- Jízdní pohodlí i na velkých kolech
- Prostor na předních sedadlech, velká vnitřní šířka vpředu i vzadu
- Variabilita a praktičnosti zavazadelníku
- Čeština v palubním informačním systému
Minusy
- Málo místa v podélném směru na zadních sedadlech
- Málo místa pro chodidla pod předními sedadly
- Nízko výsuvné hlavové opěrky zadních sedadel
- Omezený prostor pro nohy třetího cestujícího vzadu
- Nepřehledná karoserie, horší výhled šikmo vpřed a šikmo vzad
První cena vozu | 361.900,- (1,4 l, 74 kW, Essentia) |
První cena vozu s testovanou motorizací | 477.900,- (2,0 CDTI, 121 kW, Enjoy) |
Základní cena testovaného vozu | 511.800,- (2,0 CDTI, 121 kW, Sport) |
Cena testovaného vozu vč. příplatků | 611.200,- (2,0 CDTI, 121 kW, Sport) |