Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu
Škoda Fabia
Škoda Fabia
Škoda Fabia
Škoda Fabia
27 Fotogalerie

TEST Škoda Fabia 1,6 TDI CR (66 kW) – Pro lepší budoucnost

Když se do rodiny narodí další přírůstek, je to vždy velká událost. Skupině VW se ale nedávno narodila rovnou celá rodina nových turbodieselů s objemem 1,6 l. Jak tato novinka funguje ve Škodě Fabia? Je radost stejná jako v případě motoru...

Škodu Fabii po faceliftu jsme již v rukou měli dvakrát. Ale pokaždé to bylo s benzinovým agregátem 1,2 TSI, který mimochodem není vůbec špatný. Právě naopak, je opravdu hodně povedený. Pokud by vám tedy po přečtení dnešního testu něco chybělo (např. změny exteriéru po faceliftu), zcela jistě to najdete v dříve publikovaných článcích, jejichž odkazy jsou na konci textu.

Dnes však před námi stojí “krátká“ Fabia, pod jejíž kapotou tepe nový naftový agregát z dílen Volkswagenu - 1,6 TDI se vstřikováním common-rail. Z nabídky jsme sáhli po prostřední výkonové verzi se 66 kW a pětistupňové manuální převodovce. Co jsme po ujetí třinácti stovek kilometrů v první polovině května 2010 zjistili?

Prostřední novinka

Do Škody Fabie si můžete objednat tři výkonové verze nového turbodieselu 1,6 TDI CR v rozmezí 55 až 77 kW. Nám pod přední kapotou tepala prostřední verze o výkonu 66 kW (při 4200 min-1) a točivém momentu 230 Nm (nabízeném v rozsahu 1500 až 2500 min-1).

Čísla vypadají, vzhledem ke kategorii vozu, poměrně slušně a slušně toto auto také jezdí. Není to sice žádný supersprinter, na stovku se dostanete za 12,6 sekundy a maximálně to rozjedete na 176 km/h. Na svižnější ježdění tento motor bezpečně dostačuje. Komu by to bylo málo, ten si může připlatit 20 tisíc za nejsilnější provedení naftové jedna-šestky.

skoda malevozy fabia testyskoda malevozy fabia testy | acz 

Agregát disponuje šestnáctiventilovým rozvodem, vstřikováním common-rail s piezoelektricky ovládanými vstřikovači, které posílají palivo do válců pod tlakem až 1600 barů. A také filtrem pevných částic, takže jsou plněny podmínky emisní normy Euro 5.

Po chladnějším ránu se zpod kapoty ozvou typické naftové zvuky, které budou více obtěžovat ty venku než posádku uvnitř. Výbornou zprávou je fakt, že se po prohřátí motoru a provozních kapalin motor zklidní a pokud jej nebudete podtáčet (to bude hluboce dunět a bručet), odvděčí se vám opravdu klidným, tichým a vyrovnaným chodem. Při vzpomínce na čerpadlo a trysku se pak budete muset opravdu pousmát, z hlediska kultury chodu a hlavně hlučnosti jsou tyto dva světy od sebe na míle vzdáleny.

Linearita je přece tak krásná

Jak již podnadpis této kapitoly hlásá, dalším velikým skokem proti starší technice je lineární nárůst síly, či výkonu. Motor se sbírá již od cca 1300 min-1, slušnějšího zátahu se dočkáme o 200 až 300 otáček výše a elán motoru vydrží až do 4000 min-1. Ani pak skokově nevadne, výkon začne pouze pomalu klesat a vy tak můžete točit až 5000 min-1, kdy zasáhne omezovač. Ano, čtete dobře, můžete jezdit od 1300 min-1 až do 5000 min-1!

Proti značně nelineárnímu projevu předchozích turbodieselů, kdy síla na vozovku proudila v režimech nic–všechno–nic, se nyní při jízdě cítíte jako v ráji. Během jakýchkoliv otáček totiž můžete výkon dávkovat přesně pouze pohybem vaší pravé nohy, pravou ruku můžete nechat více odpočívat a žádné kopance vám nebudou masírovat krční obratle.

Charakterem bychom tak tento agregát přirovnali k zážehovým kolegům spalujícím benzin, takže ani pohyb po městě, či častější rozjíždění vám nebude dělat problémy.

Při běžném ježdění se budete většinu času pohybovat mezi 1500 a 2500 min-1, občas nakouknete ke 3000 min-1. Při nejvyšší dovolené dálniční rychlosti bude agregát na pětku točit 2550 min-1 a každých sto kilometrů bude odsávat z pětačtyřicetilitrové nádrže 6,4 litru nafty. Motor si přitom bude spokojeně “vrčet“, žádný hukot se nekoná. Spíše vás po čase začne obtěžovat vyšší aerodynamický hluk, na lepším odhlučnění vnějšího prostředí by mohli ve Škodovce ještě zapracovat.

skoda malevozy fabia testyskoda malevozy fabia testy | acz 

Pokud zpomalíte na 100 km/h, otáčky na pátý převodový stupeň klesnou na 2000 min-1 a spotřeba se sníží na přijatelných 4,5 l/100km. Při eko-jízdě mimo i přes obce jsme se dostali až na 4,3 l/100 km. Teoreticky tak dojezd může dosahovat hodnoty více než 1000 km. Praktický dojezd bude nižší, během celého testu jsme průměrně spotřebovávali 5,4 l/100 km. Ale to jsme více než polovinu kilometrů absolvovali na dálnici. Na voze při tom byly pneumatiky Dunlop SP Sport Max o rozměru 205/45 R16, tedy žádné eko-obutí.

Pomocník na palubě

Pokud hodláte jezdit s co nejmenší spotřebou, máte v autě pomocníka – rádce pro vhodný zařazený převodový stupeň (Maxi DOT vlevo nahoře, vedle hodin). Ten má sice sklony motor podtáčet a občas i dusit, ale pro koho jsou nízká čísla spotřeby vším, ten na něj nedá dopustit. My ostatní se musíme spolehnout na sluch a cit, odměnou nám bude kulturní a tichý projev naftového agregátu, o kterém jsme si mohli ještě před pár lety u “Koncernu“ nechat zdát. Na obranu rádce ale musíme uvést, že se do činnosti zapojuje až když je motor zcela prohřátý a netýrá tak studený motor nízkými otáčkami.

skoda malevozy fabia testyskoda malevozy fabia testy | acz 

Řadí se lehce, dráhy jsou sice přesně vymezené a přiměřeně dlouhé, ale u koncernových vozidel najdete i lepší. Největším záporem převodovky tak zůstává pouze pět rychlostí, konkurence k obdobným motorům nabízí stále častěji i šestistupňové skříně. Brzdy fungují velmi dobře, jejich nástup je však náhlý, takže si na jejich dávkování budete muset chvíli zvykat.

Závěr

Motor 1,6 TDI se systémem vstřikování common-rail patří do skupiny kultivovaných naftových agregátů, které svým chodem cestující neruší. Díky širokému rozpětí použitelných otáček a lineárnímu charakteru dostává zákazník lehce ovladatelný motor, jehož spotřeba však více než dříve závisí na schopnosti ovládnout pravou nohu.

Jediným větším negativem tak zůstává cena, která u Fabie s tímto motorem začíná na 345.900,- Kč. Pokud si v příplatkovém seznamu zaškrtnete “pár položek“ navíc, lehce se přehoupnete před čtyřsettisícovou hranici. Na každém tak zůstává rozhodnutí, jestli chce doma v garáži “úsporného nafťáka“ nebo velmi dobrý a minimálně stejně rychlý1,2 TSI, který je o šokujících 86 tisíc Kč! Kolik benzinu do motoru 1,2 TSI za tuto sumu natankujete raději ani nepočítejte…

skoda malevozy fabia testyskoda malevozy fabia testy | acz 

První cena vozu199.900,-Kč (Easy 1,2 HTP 44 kW)
První cena vozu s testovanou motorizací345.900,-Kč (Classic 1,6 TDI 66 kW)
Základní cena testovaného vozu420.900,-Kč *(Elegance 1,6 TDI 66 kW)
Cena testovaného vozu vč. příplatků 458.900,-Kč (Elegance 1,6 TDI 66 kW)

* Nyní platná akční nabídka Elegance Start za 400.900,- Kč

Plusy

  • Tichý a kultivovaný motor
  • Široký rozsah použitelných otáček
  • Lineární charakter pohonné jednotky

Mínusy

  • Absence šestého převodového stupně
  • Spotřeba motoru více závislá na jízdním stylu
  • Lehké vibrace do volantu, pedálů a řadící páky
  • Náhlý nástup brzd
  • Vysoká cena, resp. příplatek proti TSI