Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Tímto jedinečným Rolls-Roycem kdysi jezdil král Eduard VIII. Luxusní vůz může být váš

Jan Zajíc Jan Zajíc 15. 8. 2019 • 18:05
8
Zobrazit náhledy (8)
Rolls-Royce Phantom Rolls-Royce Phantom Edward VIII

Snad každý vůz značky Rolls-Royce je zajímavý sám o sobě, vše se však násobí, když jde o auto používané známým členem britské královské rodiny.

Tím je v tomto případě Eduard VIII., bývalý král Spojeného království a britských dominií a císař Indie.

Eduard se jako panovník proslavil především mimořádně krátkou dobou vládnutí, „úřad“ vykonával pouze od 20. ledna 1936 až do své abdikace 11. prosince 1936, tedy 325 dní. Trůnu se vzdal kvůli sňatku s rozvedenou Američankou Wallis Simpsonovou, stal se tak jediným panovníkem království Commonwealthu, který se dobrovolně abdikoval.

Právě pro Eduarda, tehdy ještě nosícího titul Princ z Walesu pro dědice britského panovníka, Rolls-Royce v roce 1927 postavil model Phantom I. V září se tento luxusní vůz bude dražit v aukci společnosti Bonhams.

Černý Phantom královské rodině sloužil do roku 1937, kdy ho odkoupil zaměstnanec královské domácnosti. Další osudy vozu neznáme, zlom nastal až na začátku 80. let, kdy byl objeven v blíže nespecifikované "hromadě strojů".

V posledních 30 letech Rolls prošel důkladným renovačním procesem, na který dohlížel specialista Edward Overton. Jeho snahou bylo, aby se Phantom I co nejvíc přiblížil původnímu stavu, i proto sháněl například světlomety z té doby.

Královský Rolls-Royce se od běžných modelů liší soškou na přídi, místo tradiční Spirit of Ecstasy tu najdeme Britannii, jakousi ženskou personifikaci Britských ostrovů. Stejný symbol na svých autech využívali i další britští panovníci. Uvnitř kromě dřevěné palubní desky zaujme především zadní sedadlo, které svým tvarem připomíná pohovku.

V Bonhams očekávají, že se Eduardův Phantom I prodá za 4,2 až 5,6 milionu korun.

Související články

Témata

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku