Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Toyota CNG Camry Hybrid Concept: překvapení pro Los Angeles

Ondřej Pavlůsek Ondřej Pavlůsek 19. 11. 2008 • 20:29
6
19
Zobrazit náhledy (6)
Toyota Camry
Na letošním autosalonu v Los Angeles představuje automobilka Toyota koncept založený na sériovém modelu Camry, k jehož pohonu slouží Hybrid Synergy Drive System společně se zemním plynem.

Toyota odhaluje další stupeň využití hybridního systému pohonu a předvádí, že nemusí nutně spolupracovat pouze s motorem spalujícím benzin nebo naftu. Při vývoji tohoto konceptu, který je postaven ze sériového modelu Camry Hybrid, byl benzinový motor vozu upraven pro spalování zemního plynu a do zavazadlového prostoru na místo rezervního kola byly umístěny nádrže na stlačený zemní plyn. Koncept se pohybuje na pneumatikách runflat a není připraven pro sériovou výrobu.

Toyota CNG Camry Hybrid Concept má mít s využitím zemního plynu dojezd okolo 400 km a objem nádrží má odpovídat zhruba 30 litrům benzinu. Tento koncept není prvním pokusem automobilky Toyota zaujmout zákazníky v USA pohonem na zemní plyn, protože již v roce 1999 byl vybraným zákazníkům v Kalifornii poskytnut čtyřválcový model Camry CNG. Tento zajímavý test byl bohužel předčasně ukončen v roce 2000 díky tehdejším nízkým cenám benzinu a také špatní infrastruktuře stanic na doplnění zemního plynu. V současnosti není situace se stanicemi na zemní plyn v USA o moc lepší, protože je zde zhruba 1000 těchto stanic a z nich jen asi polovina otevřená pro veřejnost.

Související články

Témata
20. 11. 2008 22:42
Re: Concept
Urcite zlevni a pujde to rychleji nez dosud. Technologicka hranice uz byla prolomena. Ten vypocet je ale znacne opatrny. Pocitam 5 hodin plneho slunecniho svitu, coz bude vetsinu roku prekracovano a v lete to klidne muze byt dvojnasobek. Takze za prihodnych podminek nebude problem "nacepovat" z 15ti metru2 clanku dene na 150 km jizdy. Beznym jezdcum budou naopak stacit i mensi clanky.
20. 11. 2008 18:49
Re: Concept
tak daj se koupit i lepsi panely a vetsi plocha, pokud ma nekdo barak, tak na slunecni stranu strechy muze klidne dat i 3-4x tak velkou solarni plochu, pokud se slozi treba 4x10 panelu cos bude plocha cca 10x6 metru, tak ten system bude dodavat od 7 do 8kW ovsem tam bude cena instalace us okolo 1 milionu korun, tedy pri dnesnich cenach, doufejme ze to casem jeste mnohem vice zlevni
20. 11. 2008 17:54
Re: Concept
Aby jsme tu jen tak netlachali, tak dejme dohromady 2 informace - kolega uvadi ze ma panel 15m2 davajici cca 1.6kW. Rekneme pro jednoduchost, ze to bude davat prumerne 5 hodin denne - to je denne 8kWh. Druha info z dnes publikovaneho clanku rika, ze elektromobil MINI na 1kWh ujede 8,7 km (pri rekuperaci i o 20% vice). To znamena, ze takovyto panel poskytne denne 8x8.7 = cca 70 km denne "na slunce", bez potreby dratu od monopolistu. Neni to jeste uplna svoboda ale je to znacny pokrok.
20. 11. 2008 17:34
Re: Concept
Jiste. Prumysl, nakladni auta apod to je jina kategorie. Tam CNG muze mit sve pouziti. Ale bavime se o osobaku. Pro mensi najezdy, rekneme 10tis km/rok, po nastupu novych akumulatoru, muze slunecni energie poresit klidne 100% spotreby a jeste zbyde na osvetleni bytu. Podminkou je samozrejme mit volnou plochu (strechu ci zahradu).
20. 11. 2008 15:06
Re: Concept
a nato si prisel kde na takovou hovadinu ? v zime jsou praveze mnohem lepsi podminky, jen doba svetla je kratsi, ale meteorologicke podminky jsou zase mnohem lepsi, navic fotovoltaika funguje ikdys je zamraceno, jen jeji vykon neni pak nejlepsi ;-) , na nasem baraku mame set skladajici se z 10 modulu po 195Wp a i v zime celej set dodava bezproblemu vprumeru 1.8KWp ;-)
Články odjinud