Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu
Toyota míří do vesmíru
Toyota míří do vesmíru
Toyota míří do vesmíru
Toyota míří do vesmíru
10 Fotogalerie

Toyota míří do vesmíru. Rakety bude sekat jako svá auta

Michal Dokoupil

Automobilky jsou součástí průzkumu vesmíru už celá desetiletí. Nově se svými penězi ale také zkušenostmi s výrobou zapojuje Toyota, která navázala spolupráci se soukromou japonskou firmou Interstellar. 

Automobilka Toyota se neomezuje pouze na automobily. V Japonsku mimo jiné staví vlastní město budoucnosti Woven City, kde testuje všemožné inovativní technologie. Nově ale míří také mimo zemi, zainvestovala totiž do soukromé japonské firmy Interstellar Technologies, který připravuje malé rakety schopné dostávat na orbitu náklady do 100 kg.

Firma vznikla už v roce 2003, následný vývoj raket byl ovšem dlouhý. Na první start došlo v roce 2017 a ačkoliv nebyl úspěšný, šlo o první podobný pokus v Japonsku, provedený soukromou firmou. O dva roky později už se zadařilo a na suborbitální trajektorii na okraji vesmíru se podařilo dostat 20kg náklad. Japonsko je dnes v značně pozadu, za rok 2024 do vesmíru poslalo jen pět raket, ve srovnání se 145 americkými.

Dalším pokusům a sériové produkci raket pomůže Toyota, která do firmy skrze svou technologickou divizi Woven by Toyota investovala 7 miliard jenů, což je v přepočtu asi 1,4 miliard korun. S dalšími penězi od Toyoty se počítá v létě, kdy začne další kolo investic do vesmírné firmy. Zástupce společnosti Woven by Toyota se také stane členem představenstva Interstellaru.

Nejde ale jen o samotný přísun peněz, Toyota pomůže Interstellaru se samotnou produkcí raket a satelitů. Zatímco dnes jde v podstatě o ruční kusovou práci, Toyota má pomoci s přechodem na sériovou výrobu, inspirovanou produkcí automobilů. Jako poradce však Toyota Interstellaru pomáhá už od roku 2020.

Video placeholder
Toyota C-HR+ • Toyota

Právě Toyota se ostatně proslavila svým výrobním systémem nazvaným TPS, což je způsob výroby zaměřený na minimalizaci plýtvání a zefektivnění procesů. Je založen na principu výroby "přesně na čas", což znamená, že materiál a zdroje se do výrobního procesu vkládají pouze ve chvíli, kdy jsou skutečně potřeba. Interstellar Toyota pomůže i s vytvořením dodavatelského řetězce, využije přitom zřejmě i své dosavadní dodavatele automobilových dílů.

Nejde o jedinou spolupráci automobilky s firmou posílající rakety do vesmíru. Chrysler se podílel na vývoji raket už v 60. letech, ve stejné dobu s NASA spolupracoval i Ford. Známé je samozřejmě spojení Tesly se SpaceX, méně už společný vývoj autonomního řízení Nissanu a NASA, který má být použit mimo jiné pro robotická vozidla na Marsu. NASA ale spolupracuje také s General Motors na vývoji vozítek pro použití na Měsíci.