Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Toyota představí v Tokiu ostřejší GR Yaris a nový koncept GR GT3

Ondřej Mára Ondřej Mára 10. 1. 2022 • 00:52
26
Zobrazit náhledy (26)
Toyota Yaris GR Sport Toyota Yaris GR Sport Toyota Yaris GR Sport Toyota Yaris GR Sport Toyota Yaris GR Sport Toyota Yaris GR Sport Toyota Yaris GR Sport Toyota Yaris GR Sport Toyota Yaris GR Sport Toyota Yaris GR Sport Toyota Yaris GR Sport Toyota Yaris GR Sport Toyota Yaris GR Sport Toyota Yaris GR Sport Toyota Yaris GR Sport Toyota Yaris GR Sport Toyota Yaris GR Sport Toyota Yaris GR Sport Toyota Yaris GR Sport Toyota Yaris GR Sport Toyota Yaris GR Sport

Již za pár dnů odstartuje autosalon v Tokiu, kam Toyota přiveze kromě jiného i dva nové tajemné vozy.

Automobilka Toyota dnes poodhalila rovnou dva zajímavé vozy, které se chystá přivézt na domácí tokijský autosalon. Prvním z nich bude dlouho spekulovaná ostřejší verze populárního hot-hatche GR Yaris, druhým vozem by pak měl být koncept závodního vozu GR GT3 Concept. Začněme ale od známějšího stroje.

Tím by měl být pravděpodobně okruhově zaměřený hot-hatch GR Yaris, jehož testovací verze byla v uplynulých měsících zřejmě několikrát spatřena během vývoje na Nürburgringu. Z ukázek přitom můžeme vidět, že nový model dostane například novou kapotu s odvětrávacím otvorem, výrazný zadní spoiler nebo přepracovaný přední nárazník. Mezi dalšími úpravami se pak očekává například výraznější zadní difuzor, nová lehká kola nebo zdůrazněnější blatníky.

video

Pod kapotou zřejmě zůstane 1,6litrový turbem přeplňovaný tříválec, který posílá na systém pohonu všech kol výkon až 272 k – v závislosti na trhu. Je možné, že automobilka výkon ještě zvýší, mluví se však také o možnosti doplnit motor o hybridní systém, který by měl být inspirován elektrifikovaným WRC speciálem GR Yaris Rally 1, který se v soutěžní sérii objeví letos.

Druhou novinkou je záhadný závodní koncept GR GT3, který by díky siluetě s protáhlou kapotou a krátkou kabinou mohl nabídnout tradiční uspořádání motoru vpředu a pohonu zadních kol. Koncept navíc poodhaluje i výdechy nad předními blatníky, masivní zadní spoiler a zajímavý přední LED podpis, který nepřipomíná žádný známý model značky.

Sama automobilka přitom vůz popisuje jako „závodění-uzpůsobený koncept vozu zahrnující znalosti a vytříbenost, které Toyota Gazoo Racing získal v oblasti motosportu“. Zřejmě tak půjde pouze o jedinečný koncept, možná spíše studii, která nebude mít reálnou šanci stát se produkčním vozem. Některé prvky konceptu, ať už designové či technické, by se však u produkčních vozů časem objevit mohly.

Oba vozy, tedy ostřejší Toyota GR Yaris i koncept závodního vozu GR GT3, budou představeny 14. ledna, tedy během novinářského dne autosalonu Tokyo Auto Salon 2022. Kromě toho by měla automobilka vystavit také nabídku GR Heritage Parts, které byly ohlášeny pro modely Supra A70/A80 a modely AE86 Corolla Levin/Sprinter Trueno.

Související články

Témata

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud