Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Turci začnou s výrobou vlastního auta, bude to elektromobil

ČTK ČTK 29. 12. 2019 • 18:42
7
26
Zobrazit náhledy (7)
TOGG C-SUV TOGG C-SUV

Projekt osobního vozu domácí výroby dlouhodobě prosazuje prezident Recep Tayyip Erdogan a jeho vládní Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP). Chtějí tím ukázat ekonomickou sílu nově vznikajícího trhu své země.

V Turecku se zatím jen vyrábějí auta zahraničních značek. Na evropský trh se z Turecka dovážejí auta značek Ford, Fiat Chrysler, Renault, Toyota či Hyundai. Loni se tam podle agentury Anadolu vyrobilo asi 1,6 milionu aut, zatímco například v Německu výroba aut letos dosáhne podle odhadů 6,3 milionu vozů, uvádí portál Statista.

Projekt výroby vlastních elektrických aut byl zahájen v říjnu a dostane se mu státní pomoci v podobě daňových úlev. Elektromobily se budou vyrábět u města Bursa na severozápadě země, které je v Turecku centrem výroby aut. Turecko plánuje 175.000 elektrických aut vlastní výroby ročně a během 13 let se počítá s investicí 22 miliard tureckých lir (přes 84 miliard Kč).

Předpokládá se, že v továrně bude pracovat přes 4000 lidí a že závod bude vyrábět pět modelů elektrických aut, informoval oficiální věstník. Vláda se zaručila, že do roku 2035 koupí 30.000 elektrických vozů.

Za projektem domácí výroby aut stojí konsorcium TOGG. V polovině loňského roku je založilo pět průmyslových skupin: Anadolu Group, BMC, Kok, mobilní operátor Turkcell a firma Zorlu Holding, která je mateřskou společností výrobce televizí Vestel.

TOGG vede Mehmet Gürcan Karakaş, který má řídící zkušenosti z německé firmy Bosch, výrobce automobilových součástek. Provozním ředitelem je Sergio Rocha, který dříve vedl jihokorejskou divizi americké automobilky General Motors.

Související články

Témata
Autorizovaný prodej Servis osobních aut Autobazary Pneuservisy Náhradní díly
Avatar - WinDiesel
30. 12. 2019 14:07
Re: Kedy ľudia konečne prídu na to...
Klaudie, neznám NIKOHO kdo by si kupoval auto aby jím jezdil po městě. Taxíky a Dáme jídlo nepočítám.
Avatar - WinDiesel
30. 12. 2019 14:05
Re: vyzera
suv je cool pro každého
ev je kúl jen pro elektrofanatiky
Avatar - WinDiesel
30. 12. 2019 14:03
Re: Výhoda - u e-aut nezáleží na motoru..
ano, e-vehikly jsou primitivně jednoduché, dá to do kupy každej Musk a Turek
Avatar - _beta
30. 12. 2019 12:59
Re: Kedy ľudia konečne prídu na to...
Nuž. Nikdy.
Je to pohodlné na nastupovanie a je to kúúl. A navyše, trpaslíkom to pridá tak cca 15cm.
Avatar - CICERO
30. 12. 2019 12:44
Re: Proč Karoq? Je to tuctovka
Hoši... má to ty kvality co aktuální ředitélé preferují a v EU jim na ruku jdou regule... Tákže: Evropa skape, nahradí to asia by TEsla HOus… ELEKTRO špreclíky… kontaminované lithiové vozíky...


Carpe nabíjem

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerát Zobrazit nabídku