Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Tesla a další technologičtí giganti čelí právní stížnosti za smrt dětí při těžbě kobaltu

Ondřej Mára Ondřej Mára 19. 12. 2019 • 01:08
11
26
Zobrazit náhledy (11)
BYD Yuan EV360 BYD Yuan EV je letos nejprodávanějším elektromobilem v Číně, pořídit se tam dá od 300 000 Kč. Se svou baterií o kapacitě 53,2 kWh je zodpovědný za tvorbu asi 18 tun CO2. Akumulátory si už automobilky často skládají samy, většina jejich komponent však pochází od čínských subdodavatelů Baterie LG Chem Emise CO2 při výrobě elektromobilů Audi e-tron výroba

Pětice světových technologických gigantů čelí žalobě, podle které nesou podíl na smrti a mrzačení dětských pracovníků v afrických kobaltových dolech.

V posledních letech jsme svědky neustále rostoucí poptávky po vzácných kovech, které jsou nezastupitelné při vývoji a výrobě moderní elektronicky a elektromobilů. O omezených zásobách lithia a náročnosti jeho těžby už nejspíš slyšel každý, problém je však i s těžbou kobaltu.

Kobalt je totiž nezbytnou surovinou při výrobě nabíjecích Lithium-iontových akumulátorů, kterých v současnosti průmysl chrlí miliony. Globální poptávka po tomto materiálu by přitom měla v příštích letech ještě stoupat. Problémem je však skutečnost, že se více než polovina celosvětových zásob kobaltu nachází africké Demokratické republice Kongo.

Doly v Demokratické republice Kongo jsou totiž nechvalně proslulé častým zneužíváním dětské pracovní síly, na což již roky upozorňuje řada světových organizací. Děti jsou zde nuceny pracovat v otřesných podmínkách, které často vedou k vážným zraněním, dlouhodobým zdravotním následkům a nezřídka kdy i k úmrtí.

O tomto problému se ví a mluví poměrně dlouho, nyní však americká nezisková lidsko-právní organizace International Rights Advocates, zastupující 14 rodin z Konga, podala právní stížnost na pět světových technologických gigantů: Tesla, Apple, Alphabet (mateřská společnost Google), Microsoft a Dell.

Podle stížnost měly být všechny společnosti zapojeny do systému nucených dětských prací, který podle rodin vedl k vážným úrazům či dokonce úmrtí jejich dětí. Šest z celkem čtrnácti dětí mělo zahynout během důlních závalů, zatímco další měly utrpět řadu život-ohrožujících poranění. Včetně paralýzy.

Tyto společnosti – nejbohatší společnosti na světě, tito výrobci módních zařízení – dovolily, aby byly děti mrzačeny a zabíjeny při získávání jejich laciného kobaltu,“ uvedl Terrence Collingsworth, advokát zastupující rodiny dětí z kobaltových dolů, v rozhovoru pro Thomson Reuters Foundation.

V dokumentaci k právní stížnosti, která měla být v neděli předložena soudu ve Washingtonu D.C., by měla být bohatá fotografická dokumentace. A to včetně dětí, které mají znetvořené či dokonce zcela chybějící končetin. Podle webu Autoblog, který případ upozornil, se tak jedná o první podobný krok, kdy musí technologické společnosti čelit právním akcím kvůli jejich zdroji kobaltu.

Podle informací z právní stížnosti měly být děti, často ve věku jen okolo 6 let, donuceny chudobou své rodiny k opuštění školy a práci v dolech. Jejich průměrná mzda se přitom pohybovala okolo 1.5 dolaru denně a to při 6 denním pracovním týdnu.

Ve spisu je pak konkrétně jmenován důl britské společnosti Glencore, který byl z využívání dětských pracovníků obviňován již v minulosti. Tiskový mluvčí společnosti pak v reakci pro Autoblog uvedl, že si společnost uvědomuje podání právní stížnosti. Podle jeho slov však Glencore nikdy netolerovalo dětskou pracovní sílu ve svých dolech.

Společnost Dell v reakci uvedla, že nikdy vědomě nevyužívala produkty získané při využíváním dětské práce a rozjela vlastní vyšetřování celé události. Společnosti Tesla, Apple, Google a Microsoft dosud reakci neposkytly.

Související články

Témata
Autorizovaný prodej Servis osobních aut Autobazary Pneuservisy Náhradní díly
Avatar - CICERO
20. 12. 2019 21:49
Re: A co recyklace?
nikdo neví všechno, ale myslím, že tak nějak tušíme... :-! :yes:
Avatar - CICERO
20. 12. 2019 21:47
Re: Gréta
dřív se neříkalo Gréta ale Kripl,idiot,imbecil,debil… bohužel nevím v jakým pořadí... Ví to někdo?
Avatar - CICERO
20. 12. 2019 21:17
Re: ....
oni sou od vás, Platí Kočnér a čaputka sa smieje :-!
Avatar - JohnST
20. 12. 2019 17:39
Re: Toto je absurdne
V clanku sa pise o tom, ze Tesla celi pravnej staznosti za smrt deti taziacich kobalt. Okrem toho uz to raz v minulosti Tesla riesila. Cize?
20. 12. 2019 14:24
Re: A co recyklace?
Elektronika tu už je a nik to nerieši. E-auta sa možno nikdy nepresadia, ale už ich má každý plnú hubu a vie ako sa to nedá. Stacionárne využitie problém oddiali možno o desiatky rokov. Ty vieš kde bude v tej dobre úroveň techniky?
PS: Elektronika nie sú len batérie. Vieš aká špinavá je napríklad výroba displejov?

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerát Zobrazit nabídku