Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Už jste viděli obytný tuk-tuk? Je překvapivě dobře vybavený, nabízí i klasickou vanu

Jan Zajíc Jan Zajíc 2. 9. 2020 • 06:14
10
Zobrazit náhledy (10)
Solo 01 Solo 01 Solo 01 Solo 01 Solo 01

Některé země si bez tuk-tuků snad ani neumíme představit. Motorizované tříkolky jsou oblíbené také v Indii. A právě tam se zrodila jedna "rikša", která vám možná vytře zrak.

Jde totiž o obytný tuk-tuk, který na skromném prostoru (zhruba 1,8 metru na 1,8 metru) nabízí prakticky kompletně vybavený mobilní domov. Jeho tvůrce, architekt Arun Prabhu, navíc k přestavbě použil materiály, které našel na vrakovišti nebo smetišti, takže ani nešlo o drahý projekt. Důležitější byly dobré nápady.

Na největší peníze zřejmě vyšel solární panel na střeše. A vyloženě levná určitě nebyla ani baterie, která pohání elektrické vybavení.

Drobný prostor se Prabhu snažil využít, jak to jen šlo. Za zadní výklopnou stěnou se ukrývá prostor s řadou odkládacích míst a různých věšáků a je tu také sice malý, ale zato slušně vybavený kuchyňský kout s pultem, dřezem a možností připojit propanbutanový vařič.

V dalším rohu se nachází chemická toaleta.

Spací prostor tvůrce umístil nad kabinu tuk-tuku. Střechu přitom tvaroval tak, aby se na posteli dalo pohodlně sedět. Díky tomu tak současně vytvořil i pracovní kout. Stačí totiž sklopit víko skříňky umístěné nad matrací a dostanete něco jako pracovní stůl, na který si můžete odložit laptop.

Zřejmě nejzajímavějším prvkem je ale vana. Ano, opravdu vana, nikoli sprchový kout. Vana se nachází pod spacím koutem.

Dostatek vody (nejen pro koupání) zajišťuje 250litrová nádrž na střeše. Půvabně je ovšem vyřešen její ohřev. K tomu slouží vysouvatelný ocelový rošt pod vanou, na který stačí naskládat žhavé uhlíky a chvíli počkat, až se voda na nimi ohřeje.

Fantazie mladého architekta se však neomezila jen na vnitřní vybavení. Zvenku zaujme například sušák na prádlo, střechu obytné nástavby zase lze využít jako malou terasu. Zajímavý je i kloubový slunečník.

Specifické klimatické podmínky pak tvůrci umožnily neřešit klimatizaci či topení. Je tu jen ventilace v podobě několika oken.

A ještě jedna pozoruhodná věc nás zaujala - celá nástavba se prý dá z tříkolky sundat a položit na zem, takže se dá využít i jako nemotorizovaný domek. Upřímně, stejně si nějak neumíme představit, jak se rikša s vysokou a kdovíjak těžkou nástavbou pohybuje...

Související články

Témata

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud