Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

V Česku někdo prodává Gillet Vertigo. Znáte vůbec tenhle vzácný (a zvláštní) sporťák?

Jan Zajíc Jan Zajíc 6. 8. 2019 • 04:07
30
Zobrazit náhledy (30)
Gillet Vertigo 5.Spirit Gillet Vertigo 5.Spirit Gillet Vertigo 5.Spirit Gillet Vertigo 5.Spirit Gillet Vertigo 5.Spirit Gillet Vertigo 5.Spirit Gillet Vertigo 5.Spirit Gillet Vertigo 5.Spirit Gillet Vertigo 5.Spirit Gillet Vertigo 5.Spirit Gillet Vertigo 5.Spirit Gillet Vertigo 5.Spirit Gillet Vertigo 5.Spirit Gillet Vertigo 5.Spirit Gillet Vertigo 5.Spirit Gillet Vertigo 5.Spirit Gillet Vertigo 5.Spirit Gillet Vertigo 5.Spirit Gillet Vertigo 5.Spirit Gillet Vertigo 5.Spirit Gillet Vertigo 5.Spirit Gillet Vertigo 5.Spirit Gillet Vertigo 5.Spirit Gillet Vertigo 5.Spirit Gillet Vertigo 5.Spirit

Jestli sháníte rychlé sportovní auto, ale všechna ta Porsche, Ferrari nebo Lamborghini už vás nudí, máme možná řešení.

V Česku totiž někdo nabízí Gillet Vertigo. Že nevíte, o co jde? Není divu, tohle opravdu není moc známý stroj.

Za vozem s motorem uprostřed - ovšem uprostřed před řidičem - stojí belgická společnost založená v roce 1992 závodníkem Tonym Gilletem. Ve stejném roce firma představila první prototyp lehkého a rychlého Vertiga, za několik měsíců později pak ukázala i produkční model.

Ručně vyráběný sporťák zaujal na svou dobu pokrokovou konstrukcí, která využívala karbonové šasi. I proto se hmotnost vešla pod tunu.

Na výběr bylo několik výkonnových verzí, ta nejsilnější s 360koňovým motorem dokonce jednu chvíli (v roce 1994) držela rekord jako nejrychleji akcelerující produkční automobil - z nuly na sto vystřelila za 3,266 sekundy.

Nabízený kus z roku 1996 by však měl mít pod kapotou základní dvoulitrový čtyřválec Ford Cosworth o výkonu 220 koní (v anglicky psaném popisu u inzerátu je pak uvedeno 260 koní), což by podle dobových recenzí mělo ve spojení s hmotností do 800 kg stačit na zrychlení z klidu na 100 km/h okolo 4,4 sekundy. 

Dostupné informace ze starších článků hovoří také o absenci posilovače řízení i brzd. A také o tom, že by na světě neměly být dva stejně lakované a stejně vybavené exempláře.

Gillet v dalších letech model výrazně modernizoval a měnil jeho vzhled, poslední evolucí je zřejmě provedení Vertigo 5 představené v roce 2008.

Kolik přesně kusů vzniklo, nevíme, inzerát zmiňuje 8 vozů v soukromých sbírkách (jeden má například monacký kníže Albert II.) a 4 závodní speciály. A tvrdí také, že nabízené auto najezdilo 9.800 km a je registrováno v České republice. Cena je dohodou.

Související články

Témata

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud