Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

V Česku se ročně prodá 70.000 ojetin se zfalšovaným původem

ČTK ČTK 28. 6. 2020 • 10:56
12
6
Zobrazit náhledy (12)
Autobazar Ilustrační foto Ilustrační foto Ilustrační foto Ilustrační foto Ilustrační foto Ilustrační foto

V Česku se ročně prodá okolo 70.000 ojetých aut s falešným původem. To je zhruba deset procent tuzemského trhu vozů z druhé ruky.

Nahrává tomu skutečnost, že čeští zákazníci vnímají jako kvalitnější auta s českým či německým původem, a někteří prodejci proto zemi prvního prodeje prodávaných vozů upravují. Částka, o kterou se díky zatajení skutečné země původu zvýší cena vozidla, se šplhá řádově do desetitisíců korun. Uvedla to dnes společnost Cebia.

Auta původem z Česka považuje za kvalitnější 53 procent českých zákazníků a původ z Německa vidí jako záruku kvality 21 procent Čechů. Tomu odpovídá i taktika neseriózních prodejců, kteří v 55 procentech případů falšování uvádí zemi původu Německo a ve 40 procentech ČR.

Tuto praktiku podporuje také to, že řada lidí nesprávně interpretuje zemi původu, respektive považuje za ni zemi dovozu, tedy poslední zemi, ze které bylo vozidlo dovezené do Česka. Země původu je však ve skutečnosti zemí, pro kterou bylo vozidlo vyrobeno. Velká část ojetých aut, která se do Česka dováží, se nedováží napřímo ze země původu, ale přes více států. Například se tak stává, že je vozidlo přivezeno do Německa a zde účelově zaregistrováno například jen na jediný den a v Česku je následně deklarován u vozidla německý původ, přestože může pocházet třeba z Ukrajiny.

Mezi skutečné země původu u vozidel s falšovanou minulostí patří zejména země jižní, jihovýchodní a východní Evropy či pobaltské země. Setkat se lze i s tím, že auto pochází například ze Spojených arabských emirátů, Ománu či Jihoafrické republiky. Taková vozidla mají na českém trhu výrazně nižší hodnotu než ojetina z Německa, což potvrzuje fakt, že 67 procent lidí by si ojetinu z těchto zemí jednoznačně nekoupilo.

Dovoz ojetých aut v minulém roce vzrostl o 0,1 procenta na 177.261 vozů. Jejich průměrné stáří bylo 10,3 roku, což je o 4,6 roku méně než průměr tuzemského vozového parku. Prodej nových vozů v Česku loni klesl o 4,4 procenta na 249.915 aut.

Související články

Témata
29. 6. 2020 22:05
Kontrola VIN
Já se před koupí takového vozidla ochránil díky kontrole VIN vozidla, ale ne přes Cebii.. Zkusil jsem Poměrně novou stránku https://vincheckfree.net/cz/kontrola-vin
Spolupracují s Carvertical a jde přes ně využít 10% slevu, což je fajn...Cebii jsem si udělal taky, ale měla dokonce méně informací než tato služba...slevový kód jsem našel v článku https://vincheckfree.net/cz/pravda-o-carvertical-proverili-jsme-nas-vuz/ :-)
29. 6. 2020 07:09
Re: neuveritelne
Pokud člověk kupuje nějakou nejasnou exotiku, tak je asi lepší využít nějaké webové služby, které auto prolustrují a tady bych viděl i důvod zveřejnění takovéhoto článku přes ČTK. Viděl jsem reportáž v Černých ovcích o pánovi, který koupil u německého dealera VW nějakého Transportéra čico. Byla to opravená totálka z Polska, což mu přiznali jen částečně - tedy opraveno po nehodě, ale nebylo mu zděleno, že těmi opraváři byli odborníci v Polsku. Ale ani u nás není žádná velká jistota. Před nějakým časem tu nakousl Dinar svůj zážitek s jakousi prodanou ojetinou (myslím X5 ?). Bral si to od něj nějaký známý a když mu vypouštěli z motoru olej, tak to vypadalo, že dlouho nebyl vyměněný.
Avatar - 3_diamanty
28. 6. 2020 20:44
neuveritelne
ze aj v dnesnej dobe ked uz clovek cloveku vidi pomaly aj do zachoda ( technologicky pokrok nejde zastavit... moralne je to uz horsie no jo ) .... tak este aj dnes sa stale najdu taketo falosne kusky ..... sila... :-O
28. 6. 2020 19:01
pecka
Kšeft jede dál. Kocourkov nezastavíš. Welcome in the shit Mr. Švejk.
Avatar - Jenik3
28. 6. 2020 17:09
Re: Prodej přes facebook a cena až na 1. místě :D
Copak, že se prodá, ale hlavně koupí.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud