Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Kupní smlouva na auto: Stáhněte si vzor pilovaný právníky a připomeňte si důležité zásady

Stanislav Kolman Stanislav Kolman 10. 6. 2020 • 23:52
3
35

Kupní smlouva je při koupi ojetého vozu klíčovým dokumentem. Máme pro vás neprůstřelný vzor vypilovaný právníky.

Pokud se vám to nestalo osobně, dost možná jste už o podobném případu slyšeli. Vedle stočených tachometrů jsou všemožně „zohýbané“ kupní smlouvy na auto dalším velkým nešvarem autobazarů. A nejen těch.

Kupující si za pár desítek tisíc koupí v bazaru ojetou Fabii a textu kupní smlouvy nevěnuje při jejím podpisu mnoho pozornosti. Vždyť je to rutinní záležitost, říká si. Jenže jaké je překvapení, když v několika příštích dnech a týdnech investuje do svého nového vozu takřka stejnou sumu, za jakou jej pořídil.

Když už se svítící kontrolkou motoru míří poněkolikáté do servisu, nedá mu to a prozkoumá kupní smlouvu, aby záhy zjistil, že se v ní upsal ke koupi vraku určeného především na náhradní díly. Z takové situace už se jen těžko dostává, přitom je nesmírně jednoduché jí předejít.

V přiložených odkazech naleznete vzor kupní smlouvy na auto od kolegů z časopisu Svět motorů, kteří ji společně s právníky vybrousili k dokonalosti. Obsah je sestaven tak, aby vyhovoval při koupi vozu v bazaru i mezi dvěma jednotlivci. Autobazar má při každém prodeji zákonnou poučovací povinnost ohledně práv z odpovědnosti za vady. Takové poučení není v případě prodeje mezi soukromými osobami povinné, přesto jej v našem vzoru naleznete.

Vypíchneme-li body, které v kupní smlouvě vozu rozhodně nesmí chybět, jsou to nezaměnitelné identifikace obou stran, informace o vozidle jako tovární značka, typ auta, rok výroby, barva, číslo VIN, poznávací značka či počet najetých kilometrů.

Důrazné doporučení se týká co možná nejdetailnějšího a nejpravdivějšího popisu technického stavu vozidla. Asi nemá smysl rozebírat každý škrábaneček laku od létajících kamínků (u ojetého vozu se s nimi tak nějak počítá), avšak výraznější neduhy vozu by tu určitě měly být zaznamenány pro dobro obou stran, ale zejména kupujícího. Hodí se uvést i veškerou výbavu a další položky.

Další důležitou součástí je finanční ujednání, které obsahuje dohodnutou částku včetně měny a způsob, jakým bude obnos kupujícímu předán (osobně, převod na bankovní účet). Lze zde uvést termín, do kterého je prodávající povinen předat doklady a další náležitosti k vozu, jakož i výši sankce v případě jeho nedodržení.

Kupní smlouvu nezapomeňte vzít na úřad při přepisu vozidla, kromě smlouvy samotné však potřebujete i vyplněnou žádost o zápis změny vlastníka silničního vozidla, technický průkaz a osvědčení o registraci silničního vozidla a konečně protokol o evidenční kontrole silničního vozidla, který není starší než 30 dní.

Související články

Témata
11. 6. 2020 13:05
Re: papír na wc
platí, ale lze ji zkrátit na polovinu,a prvních šest měsíců musí prodejce doložit že to nebylo. Poté musíš ty. Reálně tedy záruka na ojeté auto, respektive odpovědnost za vady je 6 měsíců, s minimální vymahatelností.
11. 6. 2020 13:03
Re: Clanek napul cesty s chybami - redakce opravit!
také nemáš úplně pravdu. Vlastně motáš odpovědnost za vady a záruku na jakost.
zdroj : https://www.epravo.cz/…-noz-105264.html

reálně záruku na jakost poskytuje obchodník dobrovolně a je to něco co inzeruje, případně dodává navíc - například certifikované vozy se zárukou, Škoda Plus, DasWelt, Citroen Select, Emil Frey Select nebo Volvo Selekt. Pokud se prodejce k této záruce zaváže, platí pocelou dobu stejné podmínky, tak jak byli sjednané. Tzn, pokdu se ti něco rozbije, co je kryto zárukou (většinou se poskytuje na konkrétní věci, které nepodléhají opotřebení), po dobu trvání záruky musí prodejce opravit, dle podmínek záruky.

A pak je odpovědnost za vady, to je to, co je chápáno jako záruka spotřebitelem. Tady platí, že je ze zákona 24 měsíců a u opotřebeného zboží (ojeté auto) ji lze zkrátit na polovinu. Je na takzvané skryté vady a prvních 6 měsíců je důkazní břemeno na prodávajícím - čili on ti musí prokázat, že ta závada na autě nebyla když si ho kupoval. Vzhledem k tomu, že ji on neodhalil, je skrytá, a reálně, pokud si auto nehuntoval musí prodejce platit opravu (pokud se nebude kroutit, tam ti zbývá jen soud). Obchází se to tím, že společně se smlouvou, nebo přímo ve smlouvě podepíšeš, že auto má všemožné vady. tak aby vlastně nebylo co reklamovat.

Bazarista z Horní Dolní ti samozřejmě nikdy nic nepřizná, nebo jen drobné, protože dohnat k odpovědnosti ho lze jen těžko, proto je dobré kupovat auta tam, kde mají nějaký program a kde ti opravdu dají záruku (proboha jen ne Defend!!!).
11. 6. 2020 12:53
Re: Smlouva pro bazar a na úřad?
kupní smlouva není potřeba pro přepis, a navíc může být uzavřena i ústně. Auto stejně nepřehlásíš bez zastoupení obou, případně bez ověřené plné moci. Tzn, že se oba dva dostaví k přepisu, nebo jeden druhého zplnomocní - a proč by ho zplnomocňoval pokud by mu auto nechtěl prodat? Kupní smlouva v případě přepisu je proto naprosto zbytečným papírem
Avatar - pradeda777
11. 6. 2020 11:59
Vzor kupní smlouvy
Jsem si přečetl a některé části jsou tak "tvrdě" nastaveny proti prodávajícímu (čl. III smlouvy), že prodávající by se musel prvních 6 měsíců po prodeji každý den modlit, aby se kupec choval k vozidlu slušně. Proto bych takovou smlouvu při prodeji svého vozu nepoužil.
11. 6. 2020 10:54
Re: Mazda CX-5, Mazda 6 a Mazda 3 nafta v oleji
Preco si niekto dobrovolne kupuje japonske sroty, to nepochopim.
Automobilka, ktora nema v krajine oficialne zastupenie si nezasluzi moje peniaze.
V pripade problemu sa prirodzene musis natahovat s podivnymi lokalnymi suflikantami, ktori nemaju ziadny zaujem na spokojnosti zakaznika.

Ked si moze zastupenie otvorit Kia, mozu to urobit aj ostatni. A ak to neurobia - tak nekupovat.
To je prvy zaklad.

Druha zaklad je nevyplakavat, ale dat vec pravnikovi a sudit sa. :yes:

Nic ine s tym neurobis.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerát Zobrazit nabídku