Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

V ČR loni přibylo přes 1700 elektrických motocyklů, meziročně o desetinu méně

Diskuze (0)

V České republice loni přibylo přes 1700 elektrických motocyklů, v provozu jich je bezmála 10.000. Meziročně jich přibylo méně, a to o 195 kusů. V tiskové zprávě o tom informovalo brněnské Centrum dopravního výzkumu. V ČR je zaregistrovaných více než 1,3 milionu motocyklů, podíl těch elektrických tak tvoří asi 0,75 procenta.

Mezi nevýhody elektrických motocyklů obecně patří omezený dojezd a vyšší pořizovací náklady. „Pokud však vezmeme v potaz potřeby průměrného motocyklisty, zejména pro pohyb v městském či příměstském provozu, faktor omezeného dojezdu nehraje až takovou roli. Nízké provozní náklady, okamžitý výkon, lokálně bezemisní doprava, tichý provoz a relativně snadná údržba – to jsou některé výhody, díky nímž si každoročně tyto dopravní prostředky vyhlédnou i v Česku vyšší stovky zákazníků,“ uvedlo centrum.

Video se připravuje ...

K 31. prosinci 2023 bylo v Centrálním registru vozidel evidováno 9970 bateriových elektrických motocyklů, z nich 1743 přibylo loni. Meziročně je to o 195 kusů méně. „Celkem 490 elektrických motocyklů registrovala značka Hecht, tedy 28 procent, s odstupem pak následovaly značky LMI (81), Super Soco (81), Horwin (70) a Smarda (61). Drtivá většina loni registrovaných elektrických motocyklů byla nová (98 procent),“ uvedl Lukáš Kadula z Centra dopravního výzkumu.

S elektrickými motocykly se lze nejčastěji setkat v Praze, Středočeském a Jihomoravském kraji. Téměř tři z deseti provozovaných elektrických motocyklů jsou značky Hecht. V loňském roce byl největší zájem zákazníků podle centra o elektrický skútr Hecht Cocis s maximální rychlostí 45 km/h, který se nabízí jak jako jednostopý s dojezdem až 60 kilometrů, tak také jako tříkolka s dojezdem až 50 kilometrů.

Celkem bylo loni v České republice registrováno přes 26.000 nových motocyklů. K těm nejčetněji registrovaným patřily značky Honda, CFMOTO, Yamaha, KTM, BMW či Piaggio.

Diskuze (0)

Doporučujeme