Video: Na co SUV? Rolls-Royce Phantom se terénu nebojí
Moderní Phantom je luxusním korábem pro ty, kteří si jej mohou dovolit - a málokdo z majitelů nich si jej řídí sám, většina se spoléhá na svého řidiče. Dá se s obrovskou limuzínou s délkou 6,1 m a hmotností skoro 2,7 tuny řádit na polní cestě a mokré louce po pořádné přírodní spršce? Absurdní představa, ale ono to skutečně jde a docela dobře. Hluboká louže? Žádný problém. Ale té špíny a trávy na karoserii... Otázkou je, zda by si nějaký jiný excentrik ničil svoje auto za nějakých 8,7 milionu korun, tedy konkrétně dlouhý Phantom. V základní výbavě.
Nebudeme spekulovat o tom, zda limuzínu na videu pilotoval sám vlastník, který si chtěl zkusit, co všechno jeho nový miláček umí. Nebo si jej „vypůjčil“ nějaký poddaný, případně řidič? Těžko říct. Každopádně homologaci FIA pro kategorii WRC čekat jaksi nelze, na to je Phantom příliš velký, těžký a staví se jich málo.
Rolls-Royce a rally ale není spojení zas až tak nereálné, jak by se mohlo na první pohled zdát. Připomeňme čtveřici továrních Silver Ghostů, které byly před první světovou válkou úspěšné v Alpské jízdě (1913) a nízkým otevřeným vozům se od té doby říká Alpine Eagle (Alpský orel). A trochu modernější maratony? Z Londýna do Sydney (1968) jel se Silver Shadow Brit Bill Bengry. Ve World Cup Rally z Londýna pro změnu do Mexika (1970) byly na startu dva: Silver Cloud a opět Silver Shadow. A konečně v roce 1981 se odvážila francouzská posádka Thierry de Montcorgé/Jean-Christophe Pelletier s kupé Corniche I překonat severoafrický písek při slavném klání z Paříže do Dakaru, ale odpadla těsně před koncem ze slibného třináctého místa.